Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Přáníčka.net 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Z éteru
 
Literární tipy 24. týden Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Překvapení pana Milberryho
Marek Eben v hlavní roli povídky na motivy J. K. Jeroma o jedné nečekané záměně (1988). Dále hrají: L. Kopřiva, D. Syslová a další. Kamera J. Lebeda. Scénář a režie L. Rychman. Televizní adaptace povídky anglického klasika humoru Jerome Klapky Jerome vypráví o tom, co všechno může způsobit nevinná záměna cestovních košů, když v jednom je přepravováno malé dítě a v druhém pes, který se má zúčastnit kynologické výstavy. Hlavní roli nešťastného cestovatele si zahrál Marek Eben, hotelového sluhu hrál Luděk Kopřiva, jehož dvojvýročí si letos připomínáme – 95 let od narození a 15 let od úmrtí (*19. 6. 1924 – †5. 10. 2004).
Vysílání: 14.6., 13.35 hod., ČT1
Opakování: 17.6., ČT1

Doktor Munory a jiní lidé
Josef Abrhám a Libuše Šafránková v úsměvném příběhu podle fejetonů Karla Poláčka (1997). Dále hrají: J. Vinklář, J. Lábus, J. Somr, V. Maurer, L. Tokoš, N. Konvalinková, T. Medvecká, S. Beneš a další. Scénář V. Šašek. Kamera J. Kadaňka. Režie P. Háša. Úsměvný příběh o soukromém lékaři, jeho paní a událostech, které ovlivňují život jeho rodiny. Tragikomické portréty figurek a jejich drobné lidské starosti vytvářejí kaleidoskop půvabných dramatických miniatur, tak příznačných pro velký literární talent autora předlohy Karla Poláčka. Autorem scénáře je zkušený scenárista Václav Šašek. Hlavní role doktora Munoryho a jeho půvabné ženy si zahráli Josef Abrhám a Libuše Šafránková. Režii měl Pavel Háša, od jehož narození nedávno uplynulo 90 let.
Vysílání: 16.6., 15.40 hod., ČT1

Neznámá Země: Očima Arthura C. Clarka
Velká objevitelská dobrodružství neprobíhala pouze na povrchu planety Země, ale jejímu novému chápání přispíval i pohled z odstupu fascinujícího kosmu (2003). Připravil P. Horký. "Prožíváme snad nejzajímavější dobu v dějinách kosmického bádání. Zjišťujeme mnoho věcí, o kterých bychom si nikdy nemysleli, že mohou skutečně existovat. Jsem si jist, že nás čeká ještě spousta překvapení z vesmíru," říká v pořadu významný vědec a nejúspěšnější spisovatel sci-fi literatury na světě A. C. Clarke. A má nepochybně pravdu, což potvrzují i výpovědi těch, kteří měli možnost pohlédnout na naši Zemi z kosmu a dokonce i z Měsíce. Ta překvapení z vesmíru však bohužel nemusejí být vždy pro lidstvo příznivá. A. C. Clarke je zapojen do rozsáhlého vědeckého projektu Space Guard, jehož cílem je určit možná ohrožení z kosmu a stanovit obranné postupy.
Vysílání: 12.6., 02.30 hod., ČT art

Alexandr Dumas starší (3/3) - Smrt Porthose
Vladimír Menšík v titulní roli televizní trilogie Jaroslava Dietla, od jehož narození letos uplynulo 90 let. Podle románu André Mauroise (1970). Dále hrají: J. Kačer, J. Hlaváčová, J. Štěpánková, J. Langmiler, D. Medřická, O. Brousek a další. Kamera A. Navara. Režie J. Dudek. Trilogie o životních osudech jednoho z nejslavnějších francouzských spisovatelů, vypravěče báječných příběhů, vznikla podle románu A. Mauroise. Televizního zpracování se ujal autor a scenárista nejznámějších českých seriálů J. Dietl, od jehož narození nedávno uplynulo devadesát let. V režii renomovaného J. Dudka titulní roli svým temperamentem a charismatem obdařil V. Menšík. Ve své době zaručovala všechna tato jména kvalitu a premiéra se stala velkou událostí s příznivým diváckým ohlasem. Uzavírají se pohnuté osudy pozoruhodného vypravěče s úžasným talentem, kterého nezapomenutelným způsobem ztvárnil Vladimír Menšík. Premiéra hry Dáma s kaméliemi spisovatelova syna A. Dumase mladšího signalizuje obrat v popularitě jména Dumas. Otec je stále ještě slavný, žezlo však přejímá syn. Ten si přeje, aby se otec konečně oženil s jeho matkou Kateřinou, tentokrát však odmítne ona. Dumas otec stárne, životní síla slábne, ale stále jezdí po venkovských divadlech. Nemocný se vrací domů a se dvěma franky v kapse, s nimiž přijel kdysi do Paříže, umírá. Zůstává bohaté dílo plné obrazotvornosti, dobrodružství, nápadů, originality, neuvěřitelných zápletek, dílo, které bylo nesčetněkrát zfilmováno a dočkalo se mnoha televizních adaptací, čtenářsky věčně živé.
Vysílání: 16.6., 20.20 hod., ČT art
 
| 3.6.2019 17:06:33 Redakce |             
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
Starší články
 
Divadlo žije! 
 
Z jiných oblastí ... /
Divadlo
Hudba
Opera/ Tanec
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru