Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Přáníčka.net 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Z éteru
 
Velikáni filmu... John Huston Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Za vodouZa vodou
Nejtěžší rány jsou ty životní. Stacy Keach a Jeff Bridges v americkém boxerském dramatu (1972). Dále hrají: S. Tyrrellová, C. Clarková, N. Colasanto, A. Silvani a další. Režie John Huston (Premiéra). 70. léta, město Stockton – zanedbaná ušmudlaná díra v Kalifornii, kde fyzickou i existenciální vyprahlost smáčejí zdejší zahálející trhani v litrech laciného alkoholu. Jedním ze ztroskotanců je bývalý boxer Billy Tully (Stacy Keach), jehož forma i sláva dávno vzala za své. Pokud zrovna nekoketuje s vyhořelou děvou Omou (Susan Tyrrellová), je přilepen k barovému pultu. Naproti tomu Ernie Munger (Jeff Bridges) je čilým jinochem, po uši zamilovaným do mladičké Faye (Candy Clarková), který prahne po sportovní slávě. Nezaměstnanost svede Billyho a Ernieho na společnou, ale trnitou cestu vstříc boxerskému ringu. Bude se v posledním kole štěstěny jednat o knokaut, nebo převahu nad nuzným živobytím?
Výtečné sportovní drama o nezdolnosti lidské naděje natočil dle prózy „Fat City“ Leonarda Gardnera velikán klasického Hollywoodu – a mimo jiné vášnivý boxer – John Huston; režisér, herec a scenárista (Maltézský sokol, Asfaltová džungle, Bílá velryba, Mustangové, Čínská čtvrť). Sociálně laděný snímek ponuré povahy, autenticky zachycující bezvýchodnost života na příměstské periferii, vyniká přesvědčivým hereckým obsazením, v čele se Stacy Keachem, jemuž byla role šitá na míru. Ve filmu ve vedlejších rolích účinkuje celá řada skutečných amatérských či profesionálních boxerů, což podtrhuje realistický punc filmového stylu. Melancholickému ladění snímku přizvukuje country balada „Help Me Make It Through the Night“ zpěváka a herce – a za studentských let též úspěšného boxera – Krise Kristoffersona. Rovněž je potřeba vyzdvihnout šerosvitný kameramanský um Conrada L. Halla (Profesionálové, Harper, Peklo v Pacifiku, Modrá Electra Glide), jehož obrazivost umocňuje ošumělou tvářnost chudinského labyrintu, v němž se protloukají obejdové, kteří ztratili svůj životní cíl.
Vysílání: 04.11., 21.45 hod., ČT2

Bílá velryba
Osudový střet kapitána Achaba a legendárního bílého vorvaně Moby Dicka. Gregory Peck v hlavní roli slavné filmové adaptace románu Hermana Melvilla. Americký film (1956). Dále hrají: R. Basehart, L. Genn, J. R. Justice, H. Andrews, O. Welles a další. Režie John Huston. Slavný americký režisér John Huston (1906–1987) převedl na filmové plátno celou řadu klasických děl americké literatury. Uvést lze například snímky Maltézský sokol (1941) podle detektivního románu Dashiella Hammetta nebo Sbohem, armádo (1957) podle protiválečného románu Ernesta Hemingwaye. Jednu z vrcholných filmových adaptací Johna Hustona ovšem představuje Bílá velryba (1956), kterou natočil podle nejvýznamnějšího románu Hermana Melvilla. Velkolepý dobrodružný snímek líčí příběh mladého námořníka Izmaeala, který se společně s harpunářem Kvíkvegem přidává k posádce velrybářské lodi, která vydává na vzrušující lov bájné bílé velryby přezdívané Moby Dick. Lodi velí kapitán Achab, který v minulosti přišel v souboji s Moby Dickem nejen o nohu, ale i o duši. Pomstychtivý kapitán je odhodlaný za velrybou plout klidně až do horoucích pekel a žene loď vstříc fatálnímu sebevražednému dobrodružství na rozbouřeném moři. V napínavém snímku o lidském souboji s přírodou podává famózní herecký výkon Gregory Peck v roli kapitána Achaba, jehož touha po pomstě dovádí až na samou hranici šílenství.
Snímek uvádíme s restaurovaným televizním dabingem, který obsahuje několik dodatečně nadabovaných pasáží, které se v původním televizním dabingu nedochovaly, nebo byly vystřiženy.
Vysílání: 10.11., 21.55 hod., ČT2
 
| 28.10.2019 13:10:29 Redakce |             | Foto: Ivana Tomisová |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
Starší články
 
Divadlo žije! 
 
Z jiných oblastí ... /
Divadlo
Hudba
Opera/ Tanec
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru