Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Divadlo žije! 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Z éteru
 
Literární tipy 6. týden Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
F. L. Věk (6/13)
František se vrací domů – do rodné Dobrušky. Klenot české televizní tvorby, slavný seriál o počátcích národního obrození. Podle románu A. Jiráska, od jehož úmrtí letos uplyne 90 let, napsal O. Zelenka (1970). Hrají: R. Brzobohatý, J. Pivec, A. Hegerlíková, J. Marvan, Z. Kryzánek, R. Lukavský, K. Höger, D. Medřická, J. Brejchová, J. Bohdalová, G. Vránová, V. Menšík, N. Popelíková, V. Krška, J. Skopeček, V. Brodský, J. Tříska, V. Preiss, J. Kodet a další. Kamera R. Stahl. Režie F. Filip. Televizní ztvárnění rozsáhlého románu Aloise Jiráska, od jehož úmrtí letos uplyne 90 let, zobrazuje období našeho národního obrození a je dílem autora Otto Zelenky, režiséra Františka Filipa a dlouhé řady dalších významných umělců. Výlet rodiny Butteauových přinesl Františkovi (R. Brzobohatý) hořké poznání – Paula (letošní jubilantka J. Brejchová) miluje Václava Tháma (R. Lukavský). Navíc nemůže v letních měsících sehnat kondice, které by mu umožnily v Praze přečkat univerzitní prázdniny. Zpráva, že jeho matka onemocněla, na něj těžce dolehne a on se vypraví domů. Rozhněvaný otec (J. Pivec) svolí, aby se František vrátil, ale nepromluví s ním ani slovo. Matka (A. Hegerlíková), která se uzdravila, prosí, aby Františkovi dovolil dostudovat, zbývá mu poslední rok, ale otec je neoblomný a dokonce schová Františkovi housle. František se rozhoduje k útěku z Dobrušky... Velký návrat jednoho z nejoblíbenějších českých seriálů, klenotu původní dramatické tvorby.
Vysílání: 09.2., 11.10 hod., ČT1

Bylo nás pět (5/6) - Cirkus svět
Přišlo jaro a do srdce Péti Bajzy vstoupila láska. Český seriál podle humoristického románu Karla Poláčka, od jehož úmrtí letos uplynulo 75 let (1994). Hrají: A. Novák, O. Navrátil, D. Veškrnová, J. Pauer, Š. Benyovszký, J. Brynych, J. Müller, K. Sochorová, S. Nováková, J. Hladík, J. Jirásková, S. Zindulka, P. Zedníček, P. Brukner, P. Nárožný a další. Scénář O. Vogeltanz. Kamera M. Šec. Režie letošní jubilant K. Smyczek. Na obrazovky se vrací oblíbený seriál České televize podle předlohy Karla Poláčka, od jehož úmrtí uplynulo 75 let (*22. 3. 1892 – †21. 1. 1945), a letošního jubilanta, režiséra Karla Smyczka (*31. 3. 1950). Přišlo jaro a do srdce Péti Bajzy (A. Novák) vstoupila láska. Nejprve své sympatie projevuje Evičce (S. Nováková), ale pak do městečka přijede cirkus a děti dostanou ve škole atraktivní spolužačku – cirkusačku Mariku (K. Sochorová). Starší dívku, která kouří, pije pivo, ostatní jen využívá... Péťa se zamiluje. U Bajzů už brzy očekávají miminko, a protože se finanční situace nelepší, pan Bajza (O. Navrátil) konečně prodá stále nepojízdného Harleye sodovkáři Pivodovi (J. Langmajer). Péťa se cítí těžce zrazen. Neřekli mu, že bude mít brášku. Na kočárek mají, ale na cirkus ne?
Vysílání: 09.2., 14.35 hod., ČT1

Jméno růže (5/8)
Prastará knihovna skrývá tajemství, jež dokáže i zabíjet. Seriálové zpracování oceňovaného historického románu Umberta Eca (2019). Hrají: J. Turturro, R. Everett, D. Hardung, M. Emerson, J. Cosmo, F. Bentivoglio a další. Režie Giacomo Battiato (Premiéra). Vilémovi se společně s Adsonem podařilo projít skoro až do středu labyrintu knihovny, zastavilo je ale tajemné zrcadlo a také svolávání k ranním modlitbám. Znovu se sejdou až u večeře, která je zároveň oslavou v předvečer zahájení všemi očekávané disputace. A ještě téže noci se oba hlavní řečníci snaží získat informace o tajemstvích mezi zdmi opatství. Vilém se obrátí na Remigia a vyslechne jeho příběh o setkání s Dulcinem až do úplného konce. Bernard Gui si naproti tomu nechá přivést svého tajného spojence, který dění v klášteře po celou dobu sledoval. Adso naproti tomu objevuje hluboko v lese tajemství, která stránky knih zachytit nedokáží. Všichni pak následujícího dne zamíří na debatu o Kristově chudobě, ale síň plná učenců se záhy promění v ohlušující vřavu.
Vysílání: 07.2., 20.55 hod., ČT2
Opakování: 08.2., ČT2
 
| 27.1.2020 09:01:59 Redakce |             
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
Starší články
 
Přáníčka.net 
 
Z jiných oblastí ... /
Divadlo
Hudba
Opera/ Tanec
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru