Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Přáníčka.net 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Z éteru
 
Výtvarné tipy 7. týden Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
K zaniklým světůmK zaniklým světům
Dokumentární film M. Švihálka o životě a díle akademického malíře Zdeňka Buriana, od jehož narození letos uplynulo 115 let (1991). Akademický malíř a ilustrátor Zdeněk Burian (1905–1981), jehož 115. výročí narození si 8. února připomínáme, celosvětově proslul zejména svými obrazy z doby pravěku. Burian studoval na Akademii výtvarných umění v Praze, odkud však záhy odešel a začal se živit jako ilustrátor knih a časopisů. V roce 1935 navázal spolupráci s paleontologem Josefem Augustou a začal se věnovat obrazovým rekonstrukcím pravěkých lidí, zvířat a rostlin, které ho později proslavily. Tyto jeho obrazy byly vždy podloženy konzultacemi s odborníky a pečlivým studiem výsledků vědeckého bádání. Dokumentární film o Burianovi obsahuje nejen ukázky mnoha jeho obrazů a ilustrací, ale i unikátní černobílé záběry samotného Buriana z pořadu Zaváté útesy, který s ním natočila ostravská televize v roce 1969 a v němž Burian hovoří o své práci.
Vysílání: 14.2., 09.55 hod., ČT2

Folklorika: Jak ožívá kroj
Členky vlastivědného a etnografického sdružení Maryška a jejich snaha o vzkříšení tradičního bohumínského kroje. Připravili T. Netočný a K. Řezníčková. Na 1. máje oslavil Bohumín sto sedmdesát let od okamžiku, kdy do města přijel první vlak. Otevřením Severní dráhy císaře Ferdinanda odstartovala nová éra Bohumína i celého regionu. Po sto sedmdesáti letech přijíždí na bohumínské nádraží historický parní vlak a v něm císař Ferdinand se svým doprovodem. Z náměstí směrem k nádraží vychází skupina žen, mužů a dětí ve starých bohumínských krojích, aby císařský vlak přivítali. Ještě před deseti, dvaceti lety však původní kroje ve městě už nikdo neznal. S nadsázkou lze totiž říct, že v historické etapě Bohumína, která začala právě příjezdem onoho prvního vlaku, tu byly krojem především montérky.
Vysílání: 15.2., 10.05 hod., ČT2
Opakování: 16.2., ČT2., 19.2., ČT2

Tajnosti slavných obrazů: Vigéee Le Brunová
Marie Antoinetta a její děti. Šestá kapitola cyklu ARTE (Premiéra). Élisabeth Vigée-Lebrunová (1755–1842) byla úspěšná portrétistka, která po sobě zanechala na šest set šedesát portrétů a kolem dvou set krajinových maleb. Největší sbírka jejích obrazů je ve Versailles, je však zastoupena téměř ve všech velkých galeriích. Zpočátku byla typickou představitelkou slohu Ludvíka XVI. či rokoka, později se na jejích obrazech objevují stále silnější vlivy klasicismu, empiru a dokonce i romantismu.
Vysílání: 10.2., 21.55 hod., ČT art
Opakování: 11.2., ČT art., 16.2., ČT art
 
| 3.2.2020 11:02:55 Redakce |             | Foto: Česká televize |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
Starší články
 
Divadlo žije! 
 
Z jiných oblastí ... /
Divadlo
Hudba
Opera/ Tanec
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru