Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Divadlo žije! 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Z éteru
 
Literární tipy 7. týden Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Klára Jerneková (Popel)F. L. Věk (7/13)
František se rozhoduje, že se vrátí zpět do Prahy, dostuduje a bude se živit hudbou. Klenot české televizní tvorby, slavný seriál o počátcích národního obrození. Podle románu A. Jiráska, od jehož úmrtí letos uplyne 90 let, napsal O. Zelenka (1971). Hrají: R. Brzobohatý, J. Pivec, A. Hegerlíková, Z. Kryzánek, R. Lukavský, K. Höger, D. Medřická, letošní jubilantka J. Brejchová, G. Vránová, J. Beyvl a další. Kamera R. Stahl. Režie F. Filip. Televizní ztvárnění rozsáhlého románu Aloise Jiráska, od jehož úmrtí letos uplyne 90 let, zobrazuje období našeho národního obrození a je dílem autora Otto Zelenky, režiséra Františka Filipa a dlouhé řady dalších významných umělců. Otec Věk (J. Pivec) se rozhodl vyzkoušet Františkovu (R. Brzobohatý) poctivost. Poslal ho nakoupit plátno a svěřil mu dvě stě zlatých. Předem se domluvil s kupcem (F. Krůta), který sváděl Františka k provizi, ale marně. Spokojený otec začal opět Františkovi věřit. Tomu se ale začalo velice stýskat po Praze a byl rozhodnut se tam vrátit, dostudovat a živit se hudbou. Jenže otec chce, aby převzal kupectví, a posílá syna opět na nákupy. Tentokrát ale hodlá František cestu využít k útěku do Prahy. Nečekané setkání s kočovnou společností a jejím bídným živobytím, a zvláště s Václavem Thámem (R. Lukavský), který se oženil s Paulou (letošní jubilantka J. Brejchová), jej však od úmyslu odradí.
Vysílání: 16.2., 11.05 hod., ČT1

Bylo nás pět (6/6) - Cesta do Indie a zpět
Nerozlučná pětice kamarádů se dnes vypraví do dalekých krajů. Závěrečná část seriálu podle humoristického románu Karla Poláčka, od jehož úmrtí letos uplynulo 75 let (1994). Hrají: A. Novák, D. Veškrnová, O. Navrátil, J. Pauer, Š. Benyovszký, J. Brynych, J. Müller, J. Hladík, S. Nováková, B. Srncová, P. Nárožný, G. Wilhelmová, V. Vydra, S. Zindulka, J. Pecha, L. Termerová, P. Brukner, O. Vetchý, O. Vízner, N. Boudová a další. Scénář O. Vogeltanz. Kamera M. Šec. Režie letošní jubilant K. Smyczek. Závěrečný díl oblíbeného seriálu České televize podle předlohy Karla Poláčka, od jehož úmrtí uplynulo 75 let (*22. 3. 1892 – †21. 1. 1945), a letošního jubilanta, režiséra Karla Smyczka (*31. 3. 1950). Dnes se naposledy setkáte s pěti kamarády, jejichž příběhy jste sledovali očima jednoho z nich – Péti Bajzy (A. Novák). Tentokrát se kluci rozhodnou, že si ochočí vosy. Při snaze vykopat jejich hnízdo ale skončí poštípaní v rybníce. Petr si z dobrodružství přinese rýmu a zápal plic. V horečkách prožívá příběh, v němž je Evička (S. Nováková) unesena do Indie a nerozlučná pětice se ji vypraví zachránit. Ale dříve než Péťa zjistí, proč se má Evička v jeho snu vdát za Pepka Zilvara (J. Müller), uzdraví se. Z porodnice se vrací paní Bajzová (D. Havlová) s Mančinkou. Péťa je šťastný: je jich doma víc, a tak si běží hrát s kamarády. Naposled vidíme pětici kluků, jak odbíhá vstříc dalšímu dobrodružství.
Vysílání: 16.2., 15.15 hod., ČT1

Jméno růže (6/8)
Prastará knihovna skrývá tajemství, jež dokáže i zabíjet. Seriálové zpracování oceňovaného historického románu Umberta Eca (2019). Hrají: J. Turturro, R. Everett, D. Hardung, M. Emerson, J. Cosmo, F. Bentivoglio a další. Režie Giacomo Battiato (Premiéra). V opatství pokračuje druhým dnem disputace o Kristově chudobě a práva církve zasahovat do světských záležitostí. Těsně před jejím zahájením ale za Vilémem přispěchá Severin, který ve špitále našel podivnou knihu. A dřív než do ní Vilém, zaměstnaný svým projevem na debatě, stihne nahlédnout, prazvláštní kniha zmizí a nechá za sebou další krvavou stopu. Tentokrát však Vilém není jediný, kdo pátrá po viníkovi a vyšetřování se horlivě ujímá Bernard Gui se svými inkvizitorskými metodami. Mezitím se Anna vzpamatovala ze svých zranění a dorazí až k hradbám opatství, kde vyhledá Remigia. Namísto pravdy o svém otci ji však čeká další boj s Bernardovými vojáky, aby tak splatila dluh za záchranu svého života.
Vysílání: 14.2., 21.00 hod., ČT2
Opakování: 15.2., ČT2

Třistatřicettři
Prozaička Hermína Franková, hudební skladatel Petr Ostrouchov či záhadný anonymus Melchior Kotnowski, to jsou autoři, kteří budou tentokrát hosty moderátorů literární revue Jana Lukeše a Jana Schmida. A téma? Literární a jiné podivnosti. Režie J. Věrčák (Premiéra). Věci podivné a záhadné se dějí občas v literatuře a umění, autoři i publikum se tím baví a obě strany objevují nepoznané světy. Moderátoři literární revue Jan Lukeš a Jan Schmid o tom budou hovořit především s doyenkou české literatury pro děti a mládež Hermínou Frankovou nad její novou knížkou Slečna Florence a pátrací četa. Redaktor portálu iLiteratura.cz Jan Lukavec představí svou Imaginární zoologii, dějiny vybraných živočichů od kudlanky až po velrybu. Bývalý velmistr Veliké lóže České republiky Pavel E. J. Gergel upozorní na zednářstvím inspirovanou knihu Melchiora Kotnowského Případ velikého mistra, jiný fantazijní obraz evropské skutečnosti vykreslil Pavel Hénik v románu Korporace. A nakonec přijde, promluví, zahraje a zazpívá právník, hudební skladatel a šedá eminence posledního alba Vladimíra Mišíka Jednou tě potkám, Petr Ostrouchov.
Vysílání: 12.2., 22.25 hod., ČT art
Opakování: 17.2., ČT art

Popel
Klára Jerneková, od jejíhož narození uplynulo letos 75 let, v křehkém lyrickém příběhu na motivy povídky Fráni Šrámka (1969). Dále hrají: V. Preiss, V. Fabianová, L. Boháč, V. Vydra, O. Vízner, M. Masopust a další. Scénář V. Krška a J. Bouček. Kamera J. Střecha. Režie V. Krška. V dramatizaci podle povídky Fráni Šrámka ožívají oblíbené autorovy motivy: střet mladého myšlení se stářím okoralými emocemi, kde touha a láska naráží na citu neschopné, prázdné srdce. V rodině profesora (V. Vydra), jeho ženy (V. Fabianová) a dcery Pavly (K. Jerneková) se ubytuje gymnaziální student Hanka (V. Preiss). Mladík rozvíří už dlouhý čas zatuchlé, studené rodinné prostředí, kde mezi příbuznými nepanují vřelé vztahy. Snaží se dívce ukázat, že má právo na svůj vlastní, radostný, plný život. Její matka je ale poznamenaná vlastními zážitky, nedokáže odpustit svému muži jeho dávnou chybu, ani vlastní dceři dopřát právo na štěstí. Přesto se mladíkovi podaří vyprovokovat v dívce touhu po činu.
Roli Pavly skvěle interpretovala významná herečka Klára Jerneková, od jejíhož narození letos uplynulo 75 let.
Vysílání: 16.2., 20.20 hod., ČT art
 
| 3.2.2020 11:02:37 Redakce |             | Foto: Česká televize |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
Starší články
 
Přáníčka.net 
 
Z jiných oblastí ... /
Divadlo
Hudba
Opera/ Tanec
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru