Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Přáníčka.net 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Z éteru
 
Filmové tipy 7. týden Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Annie Girardotová a Louis de Funès (Jeden hot a druhý čehý)Alma
Film o štěněti, které spojilo životy dvou lidí. Pavel Řezníček a Tereza Nvotová v hlavních rolích příběhu, ve kterém oba hodně ztratili, ale společně mají šanci najít něco nového (2009). Dále hrají: A. Švehlík, Z. Dvořák, N. Boudová, L. Benešová, Z. Herfortová a další. Scénář I. Šlapáková. Kamera T. Kobolka. Režie O. Dabrowská-Wdowiaková. Podnikatel, který zkrachuje, odchází z města za svým otcem na vesnici. Ten je cvičitelem slepeckých psů a u něj se setká se štěnětem Almou. Studentka klavíru Marie přichází o zrak a rozhodne se pořídit si psího pomocníka, a tak se setkává s Almou i ona. Fenka pak propojí životy dvou lidí, kteří něco ztratili a mají šanci něco jiného najít... Alma je štěně labradorského retrívra (ve filmu zestárne asi o rok, proto ji tedy hrají dvě fenky, které jsou vodícími psy ve výcviku). Olga Dambrowská režijně debutovala filmem Kuličky (2007) a autorsky se podílela na filmech Knoflíkáři (1997) a Samotáři (2000).
Vysílání: 12.2., 23.05 hod., ČT1

Jeden hot a druhý čehý
Annie Girardotová a Louis de Funès jako voda a oheň, jako květina zalitá naftou. Francouzská komedie (1978). Dále hrají: J. Guiomar, G. Fontanelová, J.-J. Moreau a další. Režie Claude Zidi. Pan Guillaume je nesmlouvavý muž, geniální podnikatel a tvrdohlavý manžel. Paní Bernadette je energická žena, neméně tvrdohlavá manželka a náruživá zahradnice. Jejich manželství je věčný souboj technického talentu a podnikatelských schopností a lásky k přírodě. Stačí jedna výhodná zakázka od Japonců a život paní Bernadette se obrátí naruby. První to "odnese" její zimní zahrada – co se dá dělat, přece svého muže miluje, ale když se obráběcí stroje dostanou i do její ložnice a ona má spánek vyměřený na minutu přesně, vyrazí do protiútoku. A pomsta zklamané manželky stojí rozhodně za to. V hlavních rolích francouzské komedie Jeden hot a druhý čehý stojí, chvíli spolu a chvíli proti sobě, Annie Girardotová a Louis de Funès.
Vysílání: 15.2., 21.10 hod., ČT1

Kdo je kdo
Václav Neckář ve dvojroli komediálního příběhu populárního zpěváka a automechanika k nerozeznání si podobných (1973). Dále hrají: letošní jubilantka J. Paulová, S. Stašová, S. Bartošová, J. Kanyza, V. Lohniský, J. Lír, B. Waleská a další. Scénář P. Hajný. Kamera J. Šajmovič. Režie A. Moskalyk. Jak už sám název napovídá, komedie se bude točit kolem zápletky jedné z nejvděčnějších – dvojnické. Dva mladíci, k nerozeznání si podobní, se rozhodnou, že se vymění. Když je ale jeden populární zpěvák a druhý automechanik, není pro ně začlenění se do nových „životních rolí“ vůbec jednoduché. Prožijí nejednu humornou situaci a způsobí zmatky. A jak to všechno začalo? Populární zpěvák Václav (V. Neckář) jede se svým přítelem na setkání s fanynkami, když v jednom vesnickém hostinci, kde se zastavil na oběd, potká svého dokonalého dvojníka – automechanika Josku (V. Neckář). A kdo by této podobnosti nechtěl využít? Zvláště pro unaveného a znuděného Vaška je to příležitost, jak si alespoň chvíli užívat anonymity. A tak se mladíci rozhodnou, že se vymění. Dívku Petru hrála letošní jubilantka Jana Paulová.
Vysílání: 16.2., 16.15 hod., ČT1

Muž, který pronásledoval sám sebe
Toho druhého mu byl čert dlužen. Britský film s Rogerem Moorem v hlavní roli (1970). Dále hrají: H. Neilová, A. Rodgers, O. Georges-Picotová, F. Jones, J. Carson a další. Režie Basil Dearden. Anglický obchodník Harold Pelham přežije vážnou autohavárii a po rekonvalescenci se vrací do normálního života. Po uzdravení se však začíná setkávat s podivnými náhodami. Byl prý ve čtvrtek v londýnském klubu hrát snooker a dokonce tu vyhrál několik sázek. Ve skutečnosti ale v té době odpočíval na dovolené ve Španělsku. Neznámá kráska mu zase tvrdí, že je jeho milenkou, on však je vzorným a především věrným manželem a také otcem dvou synů. Vývojářská firma, ve které pracuje, se ke všemu potýká se závažným únikem interních informací. Na Harolda je toho zkrátka najednou trochu moc, přece ale musí existovat nějaké racionální vysvětlení. Snímek Muž, který pronásledoval sám sebe režíroval jako svůj předposlední titul klasik ostrovní kinematografie Basil Dearden. Do hlavní role obsadil tehdy nepříliš známého Rogera Moora, který se o tři roky později proslavil coby třetí reinkarnace neohroženého agenta 007 Jamese Bonda.
Vysílání: 10.2., 23.50 hod., ČT2
Opakování: 11.2., ČT2

Přelud
Gregory Peck v hlavní roli mysteriózního thrilleru o muži, který záhadně ztratil paměť. Americký film (1965). Dále hrají: D. Bakerová, W. Matthau, K. McCarthy, J. Weston a další. Režie Edward Dmytryk. Účetní David Stillwell (Gregory Peck) se ocitne na běžném firemním večírku, který se koná v prostředí nejvyššího patra newyorského mrakodrapu. Během večera ovšem dojde k výpadku elektrického proudu a David se vydává temnými poschodími směrem dolů k východu z mrakodrapu. Během svého sestupu potkává tajemnou ženu jménem Shela (Diane Bakerová). Ta ovšem náhle zmizí a David si postupně začíná uvědomovat, že trpí záhadnou ztrátou paměti. Nedokáže si vzpomenout na události posledních dvou let a marně se snaží zorientovat ve spletitých hádankách svého života. Brzy zjišťuje, že jsou mu v patách neznámí muži, kteří po něm cosi záhadného chtějí a nebojí se to dostat za každou cenu. David nemůže nikomu ze svého okolí věřit, proto se s nadějí obrací na soukromého detektiva Casella (Walter Matthau). Ten se domnívá, že Davidova amnézie může souviset se sebevraždou, k níž došlo v mrakodrapu téhož večera. Vedoucí představitel humanitární organizace a známý filantrop totiž za záhadných okolností vypadl z okna. Nebezpečí se stále stupňuje, začíná přibývat obětí a ukazuje se, že v pozadí veškerého dění patrně stojí tajemná osoba nazývaná „Major“.
Vysílání: 14.2., 23.30 hod., ČT2

Osamělý jezdec Buchanan
Když selhává spravedlnost, bere zákon do vlastních rukou. Randolph Scott jako samotářský pistolník, který zavítá do řádně prohnilého městečka. Americký western (1958). Dále hrají: C. Stevens, B. Kelley, L. Q. Jones, W. Leslie, J. Holdenová a další. Režie Budd Boetticher (Premiéra). Tom Buchanen má namířeno domů do západního Texasu. Cestou se však zatoulá do jednoho zapadlého pohraničního městečka, kde všechno stojí deset dolarů a nepanuje tam zrovna přátelská atmosféra. Celé město má pod palcem mocný klan bratrů Agryů. Buchanan rychle pochopí, že se na šibenici může ocitnout každý, kdo se jim znelíbí. Když ho vypočítaví bratři připraví o životní úspory, neváhá si je vzít zpět a zjednat v morálně pokleslém městě pořádek. Hlavní roli spravedlivého pistolníka ztvárnil Randolph Scott, který zde navázal na osvědčenou spolupráci s režisérem Buddem Boeticherem. Společně natočili celkem sedm westernových snímků, mezi ty nejúspěšnější patří Sedm mužů na zabití (1956) nebo Muž z Arizony (1957).
Vysílání: 15.2., 12.55 hod., ČT2

Jasné nebezpečí
Harrison Ford jako agent CIA, který bojuje proti kolumbijské narkomafii. Americký akční film (1994). Dále hrají: W. Dafoe, J. E. Jones, A. Archerová, H. Czerny a J. Almeida, H. Yulin a další. Režie Phillip Noyce. Špičkový agent CIA Jack Ryan, s nímž jsme setkali v Honu na ponorku a Vysoké hře patriotů, se vrací ve filmovém přepisu dalšího úspěšného románu spisovatele Toma Clancyho. I nyní se Ryan ocitl ve velmi nepříjemné situaci: má bojovat proti kolumbijské narkomafii, musí se však přitom postavit i vysoce postaveným osobnostem ve vlastních řadách. Bílý dům dal pokyn ke zcela nelegální vojenské akci na cizím území, což odporuje ústavě Spojených států. Ryan je přitom vyřazen ze hry. A tak dělá vše pro to, aby svůj náročný úkol splnil čestně. Za jeho zády však zatím někdo rozpoutal značně nebezpečnou hru... Klasický akční film amerického stylu natočil režisér Phillip Noyce (Úplné bezvětří, Někdo se dívá, Sběratel kostí), jenž při realizaci s chutí využívá prvky fyzicky pojatých příběhů (honičky, přestřelky či boj muže proti muži), které střídá s pasážemi, v nichž má nemalé slovo dobově progresivní počítačová technika. Jacka Ryana ztvárnil Harrison Ford (Blade Runner, Hvězdné války, Indiana Jones, Vysoká hra patriotů), agenta Clarka představuje jako vždy půvabně úšklebný Willem Dafoe (Zběsilost v srdci, Četa, Spider-Man, The Florida Project).
Vysílání: 15.2., 21.45 hod., ČT2

Řeka bez návratu
Aby unikli jisté smrti, musejí zdolat nesplavnou řeku. Marilyn Monroe a Robert Mitchum v americkém romantickém westernu (1954). Dále hrají: R. Calhoun, T. Rettig, D. Spencer, M. Vye a další. Režie Otto Preminger a Jean Negulesco. Matt Calder (Robert Mitchum) je mlčenlivý vdovec, který přichází do stanového městečka najít svého devítiletého syna Marca. Šťastně jej nalezne a přitom se seznámí s krásnou zpěvačkou Kay (Marilyn Monroe), která se o něj starala po dobu otcovy nepřítomnosti. Matt se svým synem pak odchází na farmu, kde chtějí poklidně žít a hospodařit. Jednoho dne se však na nedaleké divoké řece objeví na neovladatelném voru Kay i se svým snoubencem Harrym (Rory Calhoun) a Mattovi se je podaří včas zachránit. Zotavený Harry pak po Mattovi žádá jeho pušku i koně, aby se dostal do Council City. Ten však odmítá s tím, že jsou v okolí indiáni, kteří by mohli ohrozit jeho farmu. Když mu tedy nehodlá vyhovět, rozhodne se jej Harry omráčit a okrást. Starostlivá Kay ale odmítne následovat svého snoubence a zůstává se zraněným Mattem a chlapcem. Vzápětí přichází indiánský útok a trojice je nucena utéct na voru po nesplavné řece.
Vysílání: 16.2., 20.00 hod., ČT2

Strážní loď Sand Pebbles
Měla to být jednoduchá mise. Jenže skončila v pekle čínské občanské války. Steve McQueen v hlavní roli amerického dobrodružného filmu, nominovaného na osm Oscarů (1966). Dále hrají: R. Attenborough, R. Crenna, C. Bergenová, M. Andrianeová, Mako, L. Gates a další. Režie Robert Wise. Čína roku 1926 je zemí rozdrobenou na malé celky, trpící pod nadvládou okolních velmocí. Spojené státy americké zde mají několik vojenských jednotek, jejichž úkolem je v případě potřeby zajistit bezpečí americkým občanům. Tento jednoduchý úkol plní také posádka parního dělového člunu San Pablo. Staré zadýchané lodi ovšem nikdo neřekne jinak než Sand Pebbles (Plážový oblázek). Zde nastoupí do služby šikovný mladý strojník Jake Holman (Steve McQueen). Od začátku tu však naráží na menší či větší potíže. O provoz lodi včetně „Jakeova“ motoru se neoficiálně starají čínští civilisté, kterým Američané z pohodlnosti přenechali většinu vlastních povinností. Zapadnout do tohoto kolektivu není pro svérázného individualistu Jakea vůbec jednoduché. A bude to čím dál těžší, neboť Čínou začíná zmítat občanská válka. Na jedné straně všeho schopní komunisté, na druhé příznivci bezohledného nacionalisty Čankajška. Ani jedni si Američany na svém území nepřejí.
Vysílání: 16.2., 21.35 hod., ČT2

Zmluva s diablom
Nedá se nic dělat, ty budeš můj první muž! Slovenská komedie o pětici studentek, které se rozhodly zbavit své počestnosti (1967). Hrají: M. Rašlová, Z. Kocúriková, I. Karbaná, S. Turbová, V. Šimeková, V. Menšík, J. Hanzlík, I. Mistrík a další. Režie Josef Zachar (Ve slovenském znění) (Premiéra). „My podepsaná děvčata, se slavnostně zavazujeme, před Bohem a před svými vlastními tvářemi, že dříve, než nadejde den našich maturit, tak jak tu stojíme, jedna jako druhá, se zbavíme svého panenství!“ Tak jest psáno na pergamenu „Smlouvy s ďáblem“ podepsaném pěticí středoškolaček, co byl společně s fotografiemi aktů nalezen v jedné z lavic zmíněných dívek. Ty se obvinění brání, ale i přes jejich obhajobu jim nikdo nevěří a kvůli pergamenu mají nemalé problémy ve škole i doma. Dívky si poté uvědomí, že když už je všichni kolem osočují z této úmluvy, tak již nadále nemají co ztratit a skutečně se rozhodnou zbavit své „cudnosti“ a stát se dospělými. Některé z nich mají stálé partnery, které je potřeba k činu jenom trochu popostrčit, další si je teprve musejí najít. Celé jejich počínání má ale za následek hromadu komickým až tragikomických situací končících ne zcela podle jejich představ. Satiricky laděnou komedii o dospívající mladé generaci natočil režisér Jozef Zachar podle scénáře Ivana Bukovčana. V rolích dívek, jež byly vybírány z osmi stovek kandidátek, se představily začínající herečky Marta Rašlová, Zuzana Kocúriková, Ivana Karbanová, Sylvia Turbová a Viera Šimeková. Jejich mužské protějšky a nápadníky poté ztvárnili Ivan Mistrík, Vladimír Menšík, Jaromír Hanzlík či Marián Labuda.
Vysílání: 10.2., 22.20 hod., ČT art

Melodie podzemí
Alain Delon, Jean Gabin a bazén plný peněz a smůly. Francouzsko-italská krimikomedie (1963). Dále hrají: V. Romanceová, J. Carmet, D. Dollová a další. Režie Henri Verneuil (Ve francouzském znění s titulky). Charles je po pěti letech propuštěn z vězení. Hodně se toho změnilo, z Paříže se stalo jedno velké staveniště a ani ve zlodějské branži už to není, co to bývalo. Charles si ve své vězeňské cele vše promyslel. Chce udělat poslední velkou loupež ve svém životě, aby zabezpečil sebe a svou věrnou ženu na stará kolena. Pro svůj plán vyloupit největší kasino v Cannes potřebuje parťáka. Francis je sice trochu mladý, zbrklý a ještě se neumí chovat, ani oblékat, ale rychle se učí. Charles z něj udělá elegantního šviháka a jeho počestného švagra přemluví, aby jim dělal řidiče. Jeho plán je promyšlený do posledního detailu, jen nesmí nikdo udělat chybu. Slavná kriminální komedie ve stylu film noir Melodie podzemí režiséra Henriho Verneuile je napínavou elegantní podívanou i po více než padesáti letech, stejně jako oslnivé osobnosti Jeana Gabina a Alaina Delona. U filmu Melodie podzemí existují nyní tři různé verze: dvě "krátké", černobílá a kolorovaná, a o 13 minut delší remasterovaná černobílá verze. Nyní na programu ČTart uvidí diváci delší černobílou verzi s titulky. Pro milovníky původních dabingů Česká televize vysílá obvykle kolorovanou verzi.
Vysílání: 11.2., 22.15 hod., ČT art
Opakování: 14.2., ČT art

Smrt v této zahradě
Skupina uprchlíků nalézá uprostřed amazonské džungle svou spásu i zatracení. Francouzsko-mexický dobrodružný film (1956) španělského filmaře a legendy surrealismu Luise Buňuela, od jehož narození uplynulo 120 let. Hrají: G. Marchal, S. Signoretová, Ch. Vanel, M. Piccoli, M. Girardonová, T. Junco a další (Ve francouzském znění s titulky) (Premiéra). Buňuelův méně známý snímek vychází ze stejnojmenného románu José-André Lacoura. Příběh zasazený do jihoamerické džungle se točí kolem potulného dobrodruha Sharka (Georges Marchal), který právě dorazil do hornického městečka zmítaného nepokoji. Tamější hledači diamantů se připravují na střet s četníky na protest proti nově vydanému dekretu o zákazu těžby. Sharkovi stačí jedna noc v posteli, než znovu vyrazí na cestu v koňském sedle, ale právě nocleh u Djin (Simone Signoretová) mu vynese obvinění z vraždy a pobyt ve vězení. Zatímco venku zuří hornické povstání, podaří se Sharkovi z cely uniknou a shodou okolností vzít jako své rukojmí úskočnou Djin, jejího bohabojného milence Castina (Charles Vanel), jeho neslyšící dceru (Michele Girardonová) a kněze Lizardiho (Michel Piccoli). Společné putování divokou a nepřející džunglí rychle smazává rozdíly mezi zločinci a oběťmi a postupně odhaluje nejtemnější zákoutí jejich myslí. Přestože se dobrodružný námět tohoto francouzsko-mexického snímku na první pohled míjí s Buňuelovými nejznámějšími kousavými tragikomediemi, Smrt v této zahradě bez problému zapadá do režisérova tvůrčího stylu. Už během studií propadl surrealismu a v duchu tohoto hnutí pak natočil experimentální snímky Andaluský pes (1929) a Zlatý věk (1930), přičemž z obou čiší režisérova fascinace snem i výsměch autoritám. Tři roky nato dokončil dokument o zbídačeném španělském regionu Země bez chleba a v zemi byl po pohoršení na dlouhou dobu zakázán. Buňuel se nikdy příliš netajil svými sympatiemi k levici ani nelibostí vůči společenským konvencím, řada jeho filmů proto byla po světě buď zakázána, či rozporuplně přijata. Většinu 50. a 60. let natáčel Buňuel v Mexiku, s občasnými zastávkami ve Španělsku, Spojených státech a Francii. Snímek Smrt v této zahradě (1956) se nerozpadá do snových fragmentů, ani ve své době nevyvolal bouřlivý skandál jako jiná autorova díla. Stále ale obsahuje několik surreálných scén v srdci džungle a chování jeho postavy vypovídá o mnohem hlubších problémech. Stejně jako v jeho pozdějších tragikomických satirách (např. Mléčná dráha či Nenápadný půvab buržoazie) i tento film lze vnímat jako podobenství o současném světě, odhalující jeho absurditu, nespravedlnost, zkaženost, ale i naději a možnou svobodu.
Vysílání: 15.2., 22.05 hod., ČT art

Mykoin PH 510
Zázračný lék téměř na dosah. Napínavá historie o vzniku českého penicilinu. Český film (1963). Hrají: K. Meister, V. Hašek, V. Čech, K. Vochoč, N. Hauffová, J. Andresíková, O. Sklenčka a další. Scénář J. Lehovec a J. Cirkl. Kamera J. Holpuch. Režie J. Lehovec. Skupina českých chemiků během druhé světové války začne pátrat po plísni, kterou již ve dvacátých letech objevil anglický bakteriolog Fleming. Trvalo dalších patnáct let, než se z ní v Anglii podařilo vyrobit vpravdě revoluční lék - penicilin. Jeho výrobní postup byl ovšem přísně utajený. Vědci v malé české farmaceutické továrničce se o existenci penicilinu dozvědí náhodou ze staré novinové zprávy. Mladému asistentovi Honzovi Petřinovi se podaří přesvědčit kolegy, aby začali sbírat a kultivovat všechny možné druhy plísní. Protože firma má německé vedení a probíhají zde časté kontroly, je třeba samostatnou vědeckou práci utajit. Pod záminkou výzkumu potravinových škůdců se českému týmu nakonec podaří identifikovat tu správnou odrůdu plísně, která jediná zabíjí škodlivé mikroby. Ještě je však třeba z ní extrahovat léčivou látku a tu potom odzkoušet v praxi. Jiří Lehovec, známý český dokumentarista a filmový teoretik, natočil film o tom, jak může být vědecká práce na jednu stranu monotónní a únavná, ale na druhou stranu především vzrušující a napínavá. Film je pojat jako téměř dokumentární rekonstrukce; skutečné události ovšem zobrazuje s uměleckou licencí.
Vysílání: 16.2., 21.15 hod., ČT art
 
| 3.2.2020 12:02:55 Redakce |             | Foto: Česká televize |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
Starší články
 
Divadlo žije! 
 
Z jiných oblastí ... /
Divadlo
Hudba
Opera/ Tanec
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru