Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Přáníčka.net 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Z éteru
 
Výtvarné tipy 8. týden Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Le CorbusierFolklorika: Šupinami vyšívané
Sto padesát let stará unikátní lidová textilní technika vyšívání rybími šupinami se na jihu Čech znovu probouzí k životu (2018). Režie R. Šáchová. Výšivka z rybích šupin je bezesporu velmi zajímavou regionální lidovou technologií. Svůj původ má zřejmě na Třeboňsku, odkud se v druhé polovině 19. století rozšířila i dále do jižních Čech. Výšivka dokonce přečkala i zánik lidových krojů. V závěru 19. století se uplatnila také na výzdobě ženského oděvu inspirovaného městskou módou. S rybími šupinami se setkáváme na dámských zástěrách, sukních a živůtcích, které kdysi nosily manželky vlastníků rybníků či správců hospodářských dvorů. Dekor z rybích šupin se používal i na různých módních doplňcích, jako jsou límce, kabelky, polštářky nebo střevíčky. Postup jejich zpracování je poměrně komplikovaný, protože šupiny se musí vyprat, usušit, vyžehlit, vystřihnout a nakonec našít na hedvábí nebo samet. Dnes téměř zapomenutou technologii propagují studentky oděvní školy z Třeboně, výtvarnice Kateřina Závodová či držitelka titulu Nositel tradice lidových řemesel Ludmila Dominová z Hluboké nad Vltavou. Ta se věnuje především výrobě krojovaných panenek z jihočeských Blat, na nichž tuto neobvyklou výšivku s úspěchem uplatňuje.
Vysílání: 22.2., 10.05 hod., ČT2
Opakování: 23.2., ČT2., 26.2., ČT2

Uchem jehly
Setkání evangelického faráře Pavla Klineckého s výtvarníkem Františkem Skálou. Režie J. Semschová (Premiéra). Dnešním hostem na faře v Třebenicích bude muž nevšední fantazie a hravosti, kterého baví stále objevovat něco nového. Zakládající člen skupiny Tvrdohlaví, sochař, malíř a ilustrátor dětských knih František Skála své působení ovšem neomezuje pouze na výtvarné umění, je také hudebníkem a tanečníkem, členem divadla Sklep, členem tajné skupiny B. K. S. (Bude Konec Světa) i několika hudebních těles – Malý Taneční Orchestr Universal Praha, Finský Barock, TrosSketos. O tvorbě a životě si s ním bude povídat Pavel Klinecký, který se s ním zná už od mládí.
Vysílání: 23.2., 13.00 hod., ČT2
Opakování: 24.2., ČT2., 25.2., ČT2

Florencie, město talentů
Vzrušující procházka perlou Toskánska. Francouzský dokument. Město je symbolem italské renesance, které za svůj rozkvět vděčí pohádkově bohatým rodinám bankéřů a obchodníků, již se stali mecenáši těch nejvýznamnějších umělců a velikánů své doby, Michelangela, Brunelleschiho, Leonarda da Vinciho i dalších proslulých stavitelů, sochařů a malířů. Také tamní řemeslníci byli a jsou obdařeni jedinečnými dovednostmi a talentem. Vrátíme se do minulosti, do časů, kdy Florencii vládli Medicejští. Město dnes patří k nejkrásnějším na světě a nabízí vskutku mimořádné zážitky.
Vysílání: 23.2., 17.50 hod., ČT2
Opakování: 26.2., ČT2., 28.2., ČT2

Průvodce výtvarným územím: Krištof Kintera (1/6)
Ondřej Horák sleduje cesty výjimečných děl z ateliérů do výstavních síní. Krištof Kintera a jeho čtyřmetrová věž z vybitých tužkových baterií na Trienále v italském Miláně. Nový cyklus ČT. Režie B. Beňová (Premiéra). Materiál pro svoji tvorbu sbírá na ulici, vytahuje z popelnic nebo zachraňuje ze smetiště. Nahodilé kousky hmoty pak proměňuje v něco nového. Vytrhává předměty z užitné účelnosti a nechává je projevit vlastní estetiku. Krištof Kintera, jeden z nejznámějších českých umělců své generace reprezentoval v roce 2019 Českou republiku na Trienále designu v Miláně. Jak vznikalo jeho nekonvenční dílo Out of Power Tower, věž z vybitých tužkových baterií, a jaká byla jeho cesta z pražského sběrného dvora na prestižní světovou výstavu?
Vysílání: 20.2., 21.10 hod., ČT art
Opakování: 24.2., ČT art., 26.2., ČT art

Le Corbusier
Portrét geniálního architekta. Francouzský dokument. Velikán moderní architektury a urbanismu Corbusier (1887–1965): "Současná společnost trpí. Ještě hůř, je zoufalá! Lidé nemají kde bydlet. Žijí ve městech, která nejsou ničím jiným než groteskním, bolestivým tragickým paradoxem. Lidem se namlouvá, že jde o hospodářskou krizi. Osobně tvrdím, že je to mnohem zásadnější krize, skutečná krize svědomí. A nehumánní bydlení jako jediné útočiště většiny současných obyvatel je pouze odrazem našeho morálního úpadku."
Vysílání: 23.2., 23.00 hod., ČT art
Opakování: 28.2., ČT art
 
| 10.2.2020 15:02:14 Redakce |             | Foto: Česká televize |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
Starší články
 
Divadlo žije! 
 
Z jiných oblastí ... /
Divadlo
Hudba
Opera/ Tanec
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru