Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Přáníčka.net 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Z éteru
 
Výtvarné tipy 9. týden Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Kateřina Šedá Artmix
Únorový měsíčník o vizuálním umění se bude věnovat více designu, protože jako každoročně se blíží udílení Cen Czech Grand Design za rok 2019. Podíváme se na poslední trendy a novinky, s nimiž přišli designéři u nás i ve světě. Režie J. Chytilová (Premiéra). Únorové vydání věnujeme současnému designu u nás i ve světě. Rozhovor jsme natočili s Lucií Koldovou, přední českou designérkou působící v Praze a Paříži. Ve svém čistém a charismatickém díle se zaměřuje na nábytek, skulptury ze skla, nadčasové světelné kolekce a „objekty touhy“; její portfolio tvoří výrobky denní potřeby, poetické galerijní objekty a limitované série, zasahuje i do konceptuálního designu a designu městského prostoru. Do pražského veřejného prostoru zasáhla i tvorba jiných významných designérů, v anonymní designérské soutěži vybralo Hlavní město Praha jako nejlepší návrh městského mobiliáře návrhy Michala Froňka a Jana Němečka ze studia Olgoj Chorchoj. S nimi se posadíme na novou lavičku v historickém centru a dozvíme se více o dalších trendech současného designu. K nim patří třeba i skleněná instalace, kterou pro Lasvit právě vytváří Maria Hostinová Čulenová, za níž se vypravíme do sklárny. V únoru také probíhá německý veletrh Ambiente 2020 na výstavišti ve Frankfurtu nad Mohanem, který je tradičně největším světovým veletrhem spotřebního zboží a designu. V reportáži vám přineseme novinky v oblasti bydlení a stolování, ale představíme i světové trendy pro nadcházející období.
Vysílání: 26.2., 22.25 hod., ČT art
Opakování: 02.3., ČT art

Průvodce výtvarným územím: Kateřina Šedá (2/6)
Ondřej Horák sleduje cesty výjimečných děl z ateliérů do výstavních síní. UNES-CO Kateřiny Šedé na Mezinárodním bienále výtvarného umění v Benátkách. Nový cyklus ČT. Režie B. Beňová (Premiéra). Domy, ve kterých nikdo nežije, obchody, které nikdo nepotřebuje, ulice, kde se lidé nepotkávají, ale vzájemně se vyhýbají. Dokument sleduje účast kontroverzní umělkyně Kateřiny Šedé na Benátském bienále architektury, kde proměnila česko-slovenský výstavní pavilon v ústředí fiktivní organizace UNES-CO. Její název vznikl z přesmyčky „CO město UNESE“. Hlavním úkolem organizace je usilovat o udržení normálního života v centrech turisticky atraktivních měst. Šedá proto vytvořila seznam ohrožených činností a najala zaměstnance, aby tyto aktivity za úplatu provozovali v Českém Krumlově s cílem vrátit tomuto turistickému centru „obyčejný život“.
Vysílání: 27.2., 21.10 hod., ČT art
Opakování: 02.3., ČT art., 04.3., ČT art

Robert Doisneau: Okouzlující bouřlivák
Velikán černobílé fotografie. Francouzský dokument.Proslavil se zejména svým humorným zobrazením pouličního života v Paříži. Tak jako Henri Cartier-Bresson a Willy Ronis se řadí k francouzskému hnutí tzv. fotografického humanismu. Ve třicátých letech používal fotoaparát Leica a patří k průkopníkům fotožurnalismu. Nejvíce je známá jeho fotografie z roku 1950 s názvem Le baiser de l'hôtel de ville (Milenci před radnicí), kterou pořídil na rušném náměstí v centru hlavního města. Robert Doisneau (1914–1994) získal v roce 1984 ocenění rytíř Řádu čestné legie.
Vysílání: 27.2., 01.25 hod., ČT art
Opakování: 01.3., ČT art
 
| 17.2.2020 08:02:27 Redakce |             | Foto: Česká televize |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
Starší články
 
Divadlo žije! 
 
Z jiných oblastí ... /
Divadlo
Hudba
Opera/ Tanec
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru