Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Přáníčka.net 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Z éteru
 
Literární tipy 13. týden Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Victor Hugo, nepřítel státu F. L. Věk (13/13)
Závěrečný díl seriálu o počátcích národního obrození. Podle románu A. Jiráska, od jehož úmrtí letos uplynulo 90 let, napsal O. Zelenka (1971). Hrají: R. Brzobohatý, A. Hegerlíková, E. Vosková, R. Lukavský, letošní jubilantka J. Brejchová, D. Medřická, G. Vránová, V. Voska, B. Záhorský, V. Menšík, P. Haničinec, M. Nedbal, J. Somr, J. Libíček, Z. Řehoř a další. Kamera R. Stahl. Režie F. Filip. Dnešním dílem se rozloučíme s hrdiny pamětnického seriálu podle rozsáhlého románu Aloise Jiráska, od jehož úmrtí letos uplynulo 90 let. Zobrazuje období našeho národního obrození a je dílem autora Otto Zelenky, režiséra Františka Filipa a dlouhé řady dalších významných umělců. Věk (R. Brzobohatý) při další návštěvě Prahy zjišťuje, že Thám (R. Lukavský) je nešťastný, odhalil totiž Paulinu (letošní jubilantka J. Brejchová) nevěru. Thám je pro opilství propuštěn z divadla a obživu musí hledat až v Plzni. Pouze u Krameria (V. Voska) nalézá František naději. A právě zde se zrodí myšlenka, že by měl v Dobrušce a okolí hrát české ochotnické divadlo. Věk získává souhlas od zámeckého direktora, zaníceného muzikanta (M. Nedbal). Pak mu ale jeho podřízení přijdou zabavit knihy francouzských encyklopedistů. Věk jde protestovat a jeho rozhovor s opočenským direktorem se vyhrotí.
Vysílání: 29.3., 10.55 hod., ČT1

Victor Hugo, nepřítel státu (2/4)
Psal stejně vášnivě, jako miloval, stejně tak se bil za chudé a právo. Francouzská koprodukční série (2018). Hrají: Y. Choirat, I. Carréová, A. Molinaová, B. Putzulu, E. Sainteová, N. Dieuová, L. Lefebvre, G. Meier-Chaurand a další. Režie Jean-Marc Moutout (Premiéra). V roce 1848 je Victoru Hugovi čtyřicet šest let a je již uznávaným dramatikem a spisovatelem především díky románu Chrám Matky Boží v Paříži. Hugo se ze všech sil snaží, aby revoluční vzepětí ulic a náměstí nepřerostlo v krvavý chaos. Bojuje jako poslanec v Parlamentu, apeluje ve svých novinách, které založil spolu se syny. Jeho politické disputace a výzvy čte celá Paříž. O Huga svádí boj tři ženy, ten nejtišší vede manželka, která se snaží udržet domácnost a „toleruje“ jeho milenky, Léonie ho chce pro sebe, stejně jako Juliette, která ho však neustále tlačí k tomu, aby pokračoval na své historické fresce Bídníci, se kterou mu pomáhá.
Vysílání: 26.3., 20.20 hod., ČT art
Opakování: 29.3., ČT art

Den se mi v rukou přelomil
Byl krátký život básníka Jiřího Wolkra, jenž miloval svět a od jehož narození dnes uplynulo 120 let, skutečně takový, jak jsme se učili ve škole? (2001). Kamera R. Šplíchalová. Režie L. Cingrošová. Otec vyšší bankovní úředník, z měšťanského řemeslnického prostředí, matka ze selského hanáckého rodu byla v domácnosti. Spořádaná a tzv. lepší prostějovská rodina. Syn vzorný žák a posléze student gymnázia, skaut a sokol. Na otcovo přání studoval po maturitě v Praze práva. Co přivedlo mladíka z tohoto prostředí do řad nově vzniklé KSČ? Co v něm probudilo tak silné sociální cítění, které přímo sálá ze sbírky Těžká hodina? Zřejmě především prostředí tehdejší Prahy s převážně levicově orientovanou literární avantgardou, jistě i povaha a mládí. Prostě zcela jiná mladá generace, pro tu dnešní asi nepochopitelná. I v tom je kouzlo a tajemství odkazu skvělého mladého básníka, který už ve dvaadvaceti věděl, že brzy zemře. Dnes si připomínáme 120. výročí jeho narození.
Vysílání: 29.3., 22.30 hod., ČT art
 
| 16.3.2020 10:03:53 Redakce |             | Foto: Česká televize |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
Starší články
 
Přáníčka.net 
 
Z jiných oblastí ... /
Divadlo
Hudba
Opera/ Tanec
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru