Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Divadlo žije! 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Z éteru
 
Výtvarné tipy 15. týden Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Sandro BoticelliZatopené osudy: Švihov (2/13)
Největší přehrada ve střední Evropě. Co se ukrývá na dně vodní nádrže? Jaké osudy potkaly obyvatele zatopených domů? (2008). Do nitra přehrady se vydejte s Miroslavem Vladykou. Nejčistší česká řeka Želivka byla na konci 60. let přehrazena, aby tu na území 38 kilometrů mohla vyrůst největší zásobárna pitné vody v Evropě – přehrada Švihov. Kvůli přehradě se stěhovali lidé z 9 vesnic a městeček. Nutnost vytvořit zdroj pitné vody pro Prahu ovlivnila osudy více než dvou tisíc starousedlíků. Co ještě skrývá Švihovská vodní nádrž? Jaké osudy potkaly tamní rodáky a starousedlíky? Za osudy našich přehrad se vydejte s Mirkem Vladykou.
Vysílání: 07.4., 18.55 hod., ČT2
Opakování: 09.4., ČT2., 13.4., ČT2

Tajnosti slavných obrazů: Sandro Boticelli
Smyslná malba jara, harmonie krásy. Francouzský cyklus dokumentů ARTE (Premiéra). Florencie v roce 1480. Patnácté století bývá v Itálii nazýváno Quattrocento. Právě tehdy se zrodila myšlenka renesance, předznamenávající odklon od středověku a počátek moderní doby. Florencie byla jeho středobodem. Stačilo vyslovit jméno tohoto města, a lidem se zrychlil tep, cítili závrať. Stejně jako Stendhal, vnímali "toto výjimečné místo, v němž se snoubí vášeň s nebeskými pocity vyvolanými krásným uměním."
Vysílání: 06.4., 21.40 hod., ČT art
Opakování: 07.4., ČT art., 12.4., ČT art

Křížová cesta Vladimíra Komárka
Portrét známého malíře, který překrásně vyzdobil český kostelík (2003). Scénář a režie J. Eisner. Vladimír Komárek (1928–2002) je jedním z nejvýznamnějších malířů českého výtvarného umění. Zakořenil na Semilsku, odkud také čerpal náměty pro své obrazy. Vynikal svérázným humorem a laskavostí. Tak na něho vzpomínají jeho přátelé, např. maloskalský malíř Josef Jíra. Režisér a kameraman Jan Eisner se setkal s V. Komárkem v době, kdy instaloval do kostelíku ve vesnici Konecchlumí svoje poslední dílo - Křížovou cestu.
Vysílání: 10.4., 00.10 hod., ČT art
Opakování: 12.4., ČT2
 
| 30.3.2020 11:03:52 Redakce |             | Foto: Česká televize |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
Starší články
 
Divadlo žije! 
 
Z jiných oblastí ... /
Divadlo
Hudba
Opera/ Tanec
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru