Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Jsme v pohodě  (ND) Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Přáníčka.net 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Z éteru
 
Výtvarné tipy 20. týden Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Dívka s perlou (Velikáni umění: Johannnes Vermeer)Deset století architektury: Olomoucké kašny
Pozoruhodný soubor barokních fontán na olomouckých náměstích působivě propojuje dějiny města s náměty z římské mytologie (1997). Scénář a režie P. Kaňka. Starobylá Olomouc byla do poloviny 17. století hlavním městem Moravy a rovněž sídlem arcibiskupů. Tady tradičně kvetlo spojenectví mezi měšťany a katolickou církví. Ze stavebních slohů poznamenalo tvář města především baroko. Z té doby se zachoval na hlavních městských prostranstvích pozoruhodný soubor kašen čerpající sochařské náměty z římské mytologie. Na Horním náměstí stojí nejmonumentálnější fontána z roku 1725 zasvěcená Caesarovi. Jezdecká socha římského císaře je dílem sochaře Václava Rendera, který svým uměleckým dílem oslavil legendu o založení města. Caesarův rodokmen byl vztahován k mytickému Herkulovi a snad i proto je na stejném náměstí také jeho kašna. Herkules má v levé ruce štít s orlicí jako symbol města Olomouce. Mezi uměleckými odborníky je nejvíce ceněná kašna Tritonů. Vzájemně oddělené mušle nesou dva vodní muži a dva delfíni. Nahoře je chlapec a dvojice okřídlených vodních psů. Autorem je stejně jako u předchozí kašny olomoucký měšťan a kameník Václav Render.
Vysílání: 15.5., 03.00 hod., ČT2

Kaple – duše rodů: Telč (2/5)
Proměny našich hradů a zámků z pohledu historie, architektury a duchovního života šlechty (2016). Režie M. Rozbrojová. Telč – jedno z nejkrásnějších historických měst na Moravě. Na zdejším zámku najdeme hned dva doklady zbožnosti jeho majitelů – kapli sv. Jiří a kapli Všech svatých. Tu nechal na konci 16. století postavit v rámci renesanční přestavby zámku Zachariáš z Hradce. Tento významný představitel svého rodu symbolizuje jak renesanční životní styl, tak politickou obratnost – byl jediným politicky vlivným katolíkem na Moravě, protože se přiklonil k vládnoucím Habsburkům. Za jeho života se proměnil nejen zámek, ale i město Telč. Za podobu náměstí vděčíme italským architektům v jeho službách. Pozdější majitelé, Slavatové, už žádnou výraznou stopu na zámku či v kapli nezanechali.
Vysílání: 17.5., 12.25 hod., ČT2
Opakování: 19.5., ČT2., 23.5., ČT2

Tajnosti slavných obrazů: Bernardo Bellotto
Benátský mistr vytvořil fascinující obraz polské metropole. Francouzský cyklus dokumentů ARTE (Premiéra). Polsko. Země s prastarou historií a s pohnutým osudem. Jeho geografická poloha z něj vytvořila strategický cíl. A vzhledem k neexistenci přirozených hranic, cíl velice snadný. Na jihu Polsko napadli Mongolové, na severu Švédové. Od 18. století bylo Polsko předmětem mocenského boje mezi východem a západem. V roce 1773 zažívalo Polsko jedno z vzácných období stability. Jeho poslední monarcha Stanislav August Poniatoski, vládl už téměř deset let. Na jeho dvoře namaloval benátský umělec Bernardo Bellotto množství panoramatických obrazů. Mezi nimi i "Pohled na Varšavu z terasy královského zámku". Obraz působí jako pohlednice hlavního města Polska. Po druhé světové válce významně přispěje k jeho obnově.
Vysílání: 11.5., 22.15 hod., ČT art
Opakování: 12.5., ČT art., 17.5., ČT art

Velikáni umění: Johannnes Vermeer
Holandský velmistr žánrové malby. Britský cyklus dokumentů (Premiéra). V roce 2014 se po několikaleté rekonstrukci znovu otevřela jedna z nejkrásnějších galerií v Evropě – Mauritshuis v Haagu. Vlastní ohromující sbírku holandského umění. A především díla nizozemského malíře 17. století Johannese Vermeera. Zachovalo se od něj ani ne čtyřicet pláten, a jsou to opravdu mistrovská díla. Ve Spojených státech v Národní galerii ve Washingtonu a v Metropolitním muzeu umění v New Yorku jich také pár mají. Ale ta nejslavnější a nejtajemnější díla najdete právě v galerii Mauritshuis. Dívka s perlou je nepochybně jedním z nejznámějších obrazů vůbec.
Vysílání: 14.5., 21.55 hod., ČT art
Opakování: 15.5., ČT art., 19.5., ČT art
 
| 7.5.2020 16:05:42 Redakce |             | Foto: Česká televize |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
Starší články
 
Přáníčka.net 
 
Z jiných oblastí ... /
Divadlo
Hudba
Opera/ Tanec
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru