Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Jsme v pohodě  (ND) Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Přáníčka.net 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Z éteru
 
Dvojportrét Bratři Saudkové Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Bratři SaudkovéBratři Saudkové
Dokumentární dvojportrét jedinečných osobností s nespoutaným tvůrčím naturelem: uměleckého fotografa Jana a výtvarníka Káji, od jejichž narození dnes uplynulo 85 let (2001). Režie P. Kaňka. V roce 2001 natočil režisér Petr Kaňka dokumentární portrét jednovaječných dvojčat a světově uznávaných umělců, bratrů Káji a Jana, kteří se narodili před 85 lety. Kája Saudek vynikl především jako kreslíř a autor komiksů, přičemž zásadní estetický vliv na jeho tvorbu měla americká komiksová tvorba. V roce 1966 se dostal do širšího povědomí filmových diváků komedií Václava Vorlíčka Kdo chce zabít Jessii?, ve které byly jeho komiksy využity jako nedílná vizuální součást filmového narativu.

Poté následovala i rozsáhlejší komiksová díla (Muriel a andělé – vydán až v roce 1991 či Lips Tullian publikovaný v roce 1972). Jeho kresby jsou nedílně spojeny také s časopisem Mladý svět, ve kterém vycházely v 80. letech Saudkovy komiksové příběhy. Zcela specifické výtvarné dílo Káji Saudka se stalo inspirací pro řadu umělců i milovníků komiksové literatury. Odešel po dlouhých letech kómatu v roce 2015.
Jan Saudek se prosadil jako jeden z mezinárodně nejúspěšnějších českých uměleckých fotografů. Věnuje se především inscenované studiové figurální a portrétní fotografii s důrazem na nahé lidské tělo, nicméně určitou proslulost si získal i nonkonformním stylem života. Své fotografie vystavuje od 60. let a fotografické retrospektivy mu v minulých dekádách uspořádaly největší světové umělecké galerie. V roce 1990 se stal držitelem francouzského Řádu umění a literatury.
Vysílání: 13.5., 22.55 hod., ČT art
 
| 7.5.2020 16:05:20 Redakce |             | Foto: Česká televize |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
Starší články
 
Divadlo žije! 
 
Z jiných oblastí ... /
Divadlo
Hudba
Opera/ Tanec
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru