Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Jsme v pohodě  (ND) Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Přáníčka.net 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Z éteru
 
Literární tipy 20. týden Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Hlasy přicházejí z dáliHlasy přicházejí z dáli
Příběh tří mužů arabského původu, kteří žijí v Praze. Nakladatele, učitele a hudebníka. Připravil Ahmed Al-Sabaiei. První film iráckého režiséra Ahmeda Al-Sabaieiho, který natočil po nedobrovolném odchodu z iráckého Bagdádu do České republiky. V dokumentu zaznamenal upřímnou zpověď tří významných představitelů české kulturní scény arabského původu, kteří se vyznávají ke své lásce k Praze, kde všichni žijí. Představiteli dokumentárního filmu jsou spisovatel a překladatel Charif Bahbouh, pedagog a hudebník Marwan Alsolaiman a pedagog, herec a hudebník Rachid Rahma.
Vysílání: 12.5., 14.50 hod., ČT2
Opakování: 15.5., ČT2., 18.5., ČT2

Zrod knihtisku
Johannes Gutenberg, vynálezce, který změnil tvář světa a zemřel v zapomnění. Francouzský dokument. Johannes Gutenberg, 15. století, a vynález tiskařského lisu. Fakta, o kterých se učí každý školák v hodinách dějepisu. Kdo však byl muž, který dokázal revoluční nápad přivést k životu? Odkud pocházel a jaký byl jeho osud? Co ho vedlo k tomu, aby po mnoho let vytrvale pracoval na technologii, které ze začátku nikdo nevěřil? Vynález knihtisku znamenal skutečný zvrat v dějinách. Zpřístupnil širokým vrstvám lidí jeden zásadní text: bibli. Tiskařský lis tak sehrál významnou roli při vzniku nového duchovního proudu – protestantství. Francouzský dokument.
Vysílání: 14.5., 14.00 hod., ČT2

Osudové lásky (7/12) - Tajnosti Artura Breiského
Nejtajemnější český spisovatel svou dívku miloval i zraňoval. Po jejich lásce dodnes zůstala obrovská záhada. Spisovatel Stanislav Motl pátrá po tajemstvích výjimečných mileneckých párů v novém cyklu České televize. Režie M. Kaboš (Premiéra). Byl to bouřlivák, spisovatel, dobrodruh, mystifikátor, anarchista, dandy. Jmenoval se Artur Breisky, žil v Lounech a miloval krásnou Boženu Dapeciovou. Vztah mezi oběma mladými lidmi byl komplikovaný a z Arturova počínání byla Božena často na rozpacích. Pak se po Arturovi slehla zem. Dodnes jsou mnozí přesvědčeni, že se Artur vynořil za oceánem, aby proslul jako světoznámý romanopisec B. Traven.
Vysílání: 14.5., 21.30 hod., ČT2
Opakování: 17.5., ČT2., 18.5., ČT2
 
| 7.5.2020 17:05:58 Redakce |             | Foto: Česká televize |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
Starší články
 
Divadlo žije! 
 
Z jiných oblastí ... /
Divadlo
Hudba
Opera/ Tanec
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru