Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Přáníčka.net 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Z éteru
 
Výtvarné tipy 24. týden Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Bauhaus – Nová doba Záchrana egyptských chrámů
Příběh záchrany núbijských památek (Premiéra). Dokument francouzského Arte věnovaný úspěšným snahám UNESCO o záchranu egyptských chrámů ohrožených výstavbou Asuánské přehrady v šedesátých letech minulého století.
Vysílání: 08.6., 20.00 hod., ČT2
Opakování: 09.6., ČT2., 14.6., ČT2

Vesnicopis - Třebíz
Unikátní památková rezervace pod Řípem (2012). Vesnicí s jednou z nejzachovalejších původních návsí a vlastivědným muzeem na statku vás provede L. Tuček. Třebíz patří určitě k nejznámějším vesnicím středních Čech – především díky expozicím Národopisného muzea Slánska, umístěným v původních selských usedlostech, výměnkářských chalupách i dalších objektech. Při prohlídce tohoto "skanzenu" se návštěvníci mohou v autentických prostorách seznámit nejen s lidovou architekturou severozápadní části středních Čech, ale i s dobovým zemědělským nářadím či zaniklými řemesly. Podíváme se dnes na tuto pozoruhodnou vesnici podrobněji.
Vysílání: 09.6., 14.50 hod., ČT2

Rezavý ráj: Přízračné budovy (4/4)
Ve všech možných koutech světa nalezneme prázdné stavby, opuštěná místa zarostlá trávou, obydlená mnoha druhy volně žijících zvířat. Francouzský dokumentární cyklus. Do těchto neobvyklých a mnohdy nebezpečných míst je často zakázaný vstup. Vydejme se na dosud nevídanou, objevnou cestu po neobyčejných rájích rzi a suti, dříve než tyto zříceniny nadobro zmizí. Tyto velkolepé, opuštěné stavby naší současnosti vzbuzují zájem příznivců historie, ekologických dobrovolníků, zoologů i zvědavých nadšenců. Mnoho lidí se dnes zasazuje za jejich ochranu. Když stavby přestaly sloužit původnímu účelu, procházejí obdobím očistce, během kterého se rozhodne o jejich dalším přežití, nebo o konečném zániku. Zachránit je se často podaří jedincům nebo nepočetným skupinkám lidí proto, že v jejich troskách dokázali spatřit svědectví o určité epoše dějin.
Vysílání: 10.6., 16.55 hod., ČT2

Cestou do Languedocu
Putování francouzskými regiony za historickými svazky a netušenými vztahy této země a naší domoviny (2008). Režie J. Boněk. Nespoutaná příroda, římské památky, rovné pláže s klidným mořem a ve vnitrozemí sluncem rozpálená země, kde se rodí polovina z celkového množství stolního vína vyrobeného ve Francii. To je Languedoc. Při cestě ze srdce Francie do tohoto regionu navštívíme města se starobylou historií – např. slavné poutní místo Rocamadour, kde pobýval Jan Lucemburský, nevšední katedrálu v Rodez, jíž se inspiroval jeden ze stavitelů Chrámu svatého Víta Matyáš z Arrasu, či Montpellier, na jehož univerzitě v mládí studoval arcibiskup z doby Václava IV. Jan z Jenštejna. Ve městě Nîmes si všimneme pomníku znalce českých dějin a příznivce samostatného Československa Ernesta Denise. Není bez zajímavosti, že tento pomník vytvořil český sochař a medailér Otakar Španiel. Město plné římských pamětihodností se tak po Dijonu stalo dalším centrem vzdělanosti, jež bylo otevřeno studentům mladé Československé republiky. Po roce 1989 byla tato tradice obnovena.
Vysílání: 12.6., 19.30 hod., ČT2

Tajnosti slavných obrazů: William Turner
Síla živlů a mistrovské dílo. Dokument ARTE (Premiéra). V roce 1783 se kapitán britské otrokářské lodi Zong rozhodl hodit přes palubu nemocné, ale i živé otroky. Důvod? Obchodníci byli odškodnění pouze tehdy, pokud zboží ztratili na moři. Ne v případě smrti z důvodu nemoci. Pojistitelé lodi poslali celou věc k soudu. Thomas Clakson tuto causu detailně popsal. Bylo z toho velké pozdvižení, pohoršení veřejného mínění. Jeho kniha, znovu vydaná v roce 1839 u příležitosti osamostatnění některých britských kolonií, tedy rok před vystavením tohoto obrazu, zřejmě přiměla Turnera, aby příběh vyprávěl po svém.
Vysílání: 08.6., 22.30 hod., ČT art
Opakování: 09.6., ČT art., 14.6., ČT art

Bauhaus – Nová doba (5/6) - Čestný soud
Bauhaus byl mnohem víc, než umělecká škola. V meziválečném Německu přinášel ideály nové doby – svobodu, odvahu a rovnoprávnost. Hvězdně obsazený německý seriál (2019). Hrají: A. Diehl, V. Pachner, A. M. Mühe, T. Dyrholm, J. Feldmeier a další. Režie Lars Kraume (Premiéra). Zatímco Dörte realizuje svůj návrh rozsáhlé stropní malby, na škole zesilují tlaky proti Gropiovi a jeho vedení. Nástrojem, který ho má zdiskreditovat, je milostný poměr s Dörte jako jeho studentkou. Škola se rozhodne situaci řešit tzv. čestným soudem, jehož vedením je pověřen Gropiův odpůrce Itten. Rozsudek má rozhodnout o tom, zda jsou klepy o vztahu Gropia s Dörte pravdivé nebo jde jen o prázdné pomluvy. O čem se ale u soudu skutečně rozhoduje? Hvězdně obsazený výpravný historický seriál vznikl k loňskému 100. výročí vzniku Bauhausu. V hlavních rolích uvidíme vedle Anny Marie Mühe v roli Dörte Augusta Diehla jako legendárního architekta Waltera Gropia, vycházející hvězdu rakouského filmu Valerie Pachner nebo Trine Dyrholm, která nás uvede do děje jako redaktorka magazínu Vanity Fair. Bauhaus byl uveden na prestižním festivalu Canneseries, kde byl oceněn za nejlepší hudbu.
Vysílání: 11.6., 20.00 hod., ČT art
Opakování: 14.6., ČT art

Bauhaus – Nová doba (6/6) - Konec Výmaru
Bauhaus byl mnohem víc, než umělecká škola. V meziválečném Německu přinášel ideály nové doby – svobodu, odvahu a rovnoprávnost. Hvězdně obsazený německý seriál (2019). Hrají: A. Diehl, V. Pachner, A. M. Mühe, T. Dyrholm, J. Feldmeier a další. Režie Lars Kraume (Premiéra). Rozsudek čestného soudu se stal i rozsudkem nad vztahem Waltera Gropia a Dörte Helmové. Německou ekonomiku začíná ničit inflace a ve společnosti sílí pravicové politické hlasy. Období Výmarské republiky se chýlí k neodvratnému konci a je zřejmé, že toto období promění i Bauhaus a všechny jeho studenty i pedagogy. Hvězdně obsazený výpravný historický seriál vznikl k loňskému 100. výročí vzniku Bauhausu. V hlavních rolích uvidíme vedle Anny Marie Mühe v roli Dörte Augusta Diehla jako legendárního architekta Waltera Gropia, vycházející hvězdu rakouského filmu Valerie Pachner nebo Trine Dyrholm, která nás uvede do děje jako redaktorka magazínu Vanity Fair. Bauhaus byl uveden na prestižním festivalu Canneseries, kde byl oceněn za nejlepší hudbu.
Vysílání: 11.6., 20.45 hod., ČT art
Opakování: 14.6., ČT art

Velikáni umění II.: Vincent Van Gogh
Prodal jediný obraz, dnes jeho dílo trhá rekordy v aukčních síních. Britský cyklus dokumentů. Svému bratrovi Teovi, Vincent Van Gogh napsal: "Člověk nepřišel na zem proto, aby byl šťastný. Ani proto, aby byl jen slušný. Je na zemi proto, aby skrze společnost vykonal velké věci, aby dosáhl vznešenosti. Aby překonal nízkost, která prostupuje životem skoro každé bytosti. Umění je věčné a život je krátký. Musíme trpělivě čekat a přitom se snažit nedat svou kůži moc lacino."
Vysílání: 12.6., 02.00 hod., ČT art
Opakování: 16.6., ČT art
 
| 4.6.2020 16:06:49 Redakce |             | Foto: Česká televize |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
Starší články
 
Divadlo žije! 
 
Z jiných oblastí ... /
Divadlo
Hudba
Opera/ Tanec
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru