Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Divadlo žije! 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Z éteru
 
Výtvarné tipy 27. týden Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
ZubrnicePotrava duše & těla II (1/11)
Renoirův "Bál v Moulin de la galette" a roztančené menu. Francouzský cyklus dokumentů. Šéfkuchař Thierry Marx, dvojnásobný nositel michelinské hvězdy, se vrací do časů, kdy Sacré-Coeur ještě neexistoval. V roce 1876 chodíval malíř Auguste Renoir den co den stejnou cestou mezi kabaretem Moulin de la Galette a svým domem v Rue Cortot. Pod paží nosíval plátno, na němž se rodilo jeho první mistrovské dílo "Bál v Moulin de la Galette".
Vysílání: 29.6., 13.30 hod., ČT2
Opakování: 02.7., ČT2., 04.7., ČT2

Zubrnice
Skanzen, ve kterém se normálně žije (2011). Tzv. návesní vesnicí, která zbohatla chmelem a ovocem známým až v Hamburku, vás provede Lumír Tuček. Známá severočeská vesnice Zubrnice leží v překrásné, dramaticky modelované krajině Českého středohoří. Je rozložena na svazích hluboko zaříznutého údolí Lučního potoka (dříve Goldenbach), ústícího v Malém Březně do Labe. Představuje mimořádně hodnotný celek lidové architektury Českého středohoří. Zastoupeny jsou jak starší stavby roubené a hrázděné, tak především mladší, mimořádně výstavné objekty zděné z průběhu 19. a počátku 20. století. Zdejší zděná lidová architektura, klasicistní, postklasicistní i mladší eklektická, vyniká především mimořádně bohatě a náročně dekorovanými průčelími.
Vysílání: 30.6., 10.15 hod., ČT2
Opakování: 03.7., ČT2

Život etnografa a indianologa Mnislava Zeleného Atapany pohledem Martina Štolla
Portrét jediného Čecha, kterého adoptoval indiánský kmen (1995). Režie M. Štoll. Mnislav Zelený svou životní cestou plně naplňuje význam slova dobrodruh. Bez haléře odjel v roce 1968 stopem do Rotterdamu, kde se živil jako přístavní dělník. Procestoval Evropu a na stavbě londýnského metra si vydělal na cestu do Ameriky. Byl číšníkem v Rio de Janeiru, válečným zpravodajem honduraské vlády ve válce se Salvadorem, v Peru jako vystudovaný etnolog a kulturní antropolog pronikl do uzavřených komunit tamějších indiánů a získal si jejich důvěru a přízeň. Od "svého" indiánského kmene dostal jméno Atapana, což znamená List zelené palmy, a inspiroval se v mnoha ohledech jeho kulturou. V letech 1996 až 2001 působil jako velvyslanec v Kolumbii a Ekvádoru a poté se vrátil zpět ke studiu indiánských kmenů a zároveň se svou nadací snaží zmírnit jejich postupující zkázu.
Vysílání: 02.7., 09.20 hod., ČT2

Tajnosti slavných obrazů: Giandomenico Tiepolo
Freska se slavným italským hrdinou a akrobaty. Dokument z cyklu ARTE (Premiéra). Freska "Pulcinella a kejklířka" je dokonalou metaforou osudu města Benátek. Pulcinella pozoruje akrobaty, jak se snaží balancovat mezi starou Evropou a novým, děsivým neznámým světem. Buď dopadne zpátky na nohy, nebo si rozbije hlavu. Tiepolo viděl správně, přišly těžké časy. Benátky nedokážou ničemu odolat, ale přitom vždycky přežijí.
Vysílání: 29.6., 22.30 hod., ČT art
Opakování: 01.7., ČT art

Velikáni umění II.: Americký impresionismus
Malování zahrad po americku. Britský cyklus dokumentů. Není pochyb, že impresionismus se stal oblíbeným stylem na celém světě. Ale nebylo tomu tak vždycky. Vzpomeňme na Moneta, Renoira. Degase, Pissarra, Berrthe Morisotovou, Mary Cassattovou. Mezi umělci, kteří se díky setkání s impresionismem vydali jinou cestou, bylo i nemálo Američanů. Malíři jako Childe Hassam, William Merritt Chase, J. Alden Weir, Maria Pakey Dewingová. Jejich tvorba pokrývá čtyři desetiletí – od roku 1880 do roku 1920. Prozradili mnoho o své zemi i o tom, jak rychle se měnila.
Vysílání: 01.7., 23.50 hod., ČT art
Opakování: 02.7., ČT2., 05.7., ČT art

Gustave Courbet
Velmistr realistické malby, která si kromě krásy drží tajemství. Francouzský dokument. Proslavil se charismatickým obrazem detailního ženského klína a toto dílo nazval "Původ světa". Prvek temnoty můžeme najít i na obraze Původ světa. Prohlašoval o sobě, že je jako Bůh. Tedy, že přivádí světlo a různé barvy do těch nejtemnějších míst. G. Courbet (1819–1877) našel způsob, jak pojmout tajemství původu i konce. Toho nekonečna, o kterém nikdo nedokáže nic říct, prostě černoty myšlenek. Udělal to přidáním barev, které mezi něj a temnotu postavily zeď. Maloval pravdivě. Snažil se zachytit pravdu a zároveň nepřestával naznačovat něco jiného. V jeho obrazech máte vždycky chuť najít něco jiného, tajemnou nejistotu, která je krásná a poetická zároveň.
Vysílání: 03.7., 01.45 hod., ČT art
Opakování: 06.7., ČT art

Leonardo za kulisami dějin
Portrét z Lukánie neboli autoportrét Vinciho! Francouzský dokument všestranné renesanční osobnosti a jednoho z největších umělců všech dob. Po staletí zůstávala podoba Leonarda da Vinciho záhadou. Výzkumy provedené s obrazem z Lukánie prokazují, že by mohl být autentickým autoportrétem malíře. Pět set let po jeho smrti nám tento neuvěřitelný objev dovolil spatřit mistrovu tvář, poodhalil závoj jednoho z největších tajemství v dějinách umění.
Vysílání: 05.7., 23.00 hod., ČT art
Opakování: 09.7., ČT art
 
| 25.6.2020 14:06:39 Redakce |             | Foto: Česká televize |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
Starší články
 
Divadlo žije! 
 
Z jiných oblastí ... /
Divadlo
Hudba
Opera/ Tanec
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru