Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama LSS 2020 Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Divadlo žije! 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Z éteru
 
Literární tipy 29. týden Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Oliver TwistTři mušketýři (2/2)
Jeden za všechny – všichni za jednoho! Gérard Barray v nejoblíbenější adaptaci Dumasova románu. Francouzsko-italský film (1961). Dále hrají: M. Demongeotová, D. Sorano, P. Pradierová, G. Descrieres, J. Toja, J. Carmet, G. Delorme, G. Tréjan a další. Režie Bernard Borderie. Na prohry spojené s potupou se nezapomíná. Mylady, Rochefort a kardinál Richelieu prohráli boj, ve kterém měla padnout královna, čímž by se definitivně posílila pozice a vliv, který má kardinál Richelieu na krále. D´Artagnan za pomoci svých přátel přivezl včas královniny přívěsky, které neprozřetelně darovala vévodovi z Buckinghamu. Kardinál jako muž intrik, který se drží v pozadí, ví, že nemůže zaútočit přímo, jeho nástrojem se stává Mylady, která je posedlá touhou po pomstě. Snad by dokonce svou podlostí horkokrevného a zbrklého d´Artagnana přemohla, ale ten má své věrné ochránce Athose, Porthose a Aramise. A navíc jeden z nich má s ní nevyřízené účty z dávné minulosti. Tři mušketýři, kteří jsou vlastně čtyři, tak znovu tasí kordy, aby bojovali proti nepřátelům Francie, podlosti a zradě.
Vysílání: 18.7., 20.00 hod., ČT2

Vojna a mír (3/4)
Nové zpracování světoznámého románu Lva Nikolajeviče Tolstého. Britský seriál (2015). Hrají: P. Dano, L. Jamesová, J. Norton, J. Broadbent, G. Scacchiová, S. Rea, B. Cox, G. Andersonová, J. Lowden, A. Loftusová a další. Režie Tom Harper. Už se pomalu zdálo, že se životní štěstí obrátilo k Andreji Bolkonskému a jeho příteli Pierru Bezuchovi zády. Setkání s mladou a půvabnou Natašou však v Andrejovi dokázalo znovu probudit naději a vůli k životu. Andrejův otec však po synovi žádal roční odklad svatby, a tak jsou oba milenci od sebe odloučeni. A život je plný pokušení. To Pierre našel nový smysl života v konání dobra pro své poddané. Nad Ruskem se ovšem pomalu stahují mračna a blíží se osudový rok 1812, který celou zemi, naše hrdiny nevyjímaje, podrobí dosud nejtěžší zkoušce.
Vysílání: 18.7., 23.45 hod., ČT2

Oliver Twist
Chudoba cti netratí. Filmová adaptace klasického románu Charlese Dickense v režii Romana Polanského. Francouzský koprodukční film (2005). Hrají: B. Clark, B. Kingsley, J. Foreman, H. Eden, L. Roweová, E Hardwicke a další (Premiéra). Příběh klasického románu anglického spisovatele Charlese Dickense, v němž malý sirotek, navzdory tomu, že v životě nepoznal nic než hlad a kruté zacházení, nikdy neztratí víru v lidskou dobrotu a po mnoha ústrcích se dočká lepšího života, asi netřeba blíže představovat. A je také pochopitelné, čím tento košatý příběh plný emocí a dramatických zvratů přitahoval filmaře. Vždyť svého prvního filmového zpracování se dočkal již v roce 1909 v době němého filmu a od té doby byl zfilmován ještě mnohokrát. V roce 2005 se předlohy chopil světoznámý režisér Roman Polanski, který chtěl natočit příběh tak, aby zaujal jeho děti a jejich vrstevníky. Se zkušeným scenáristou Ronaldem Harwoodem zpracovali látku jako tradiční historické vyprávění s důrazem na dickensovskou atmosféru chudoby třicátých let devatenáctého století. Toto pojetí podtrhují již úvodní titulky, vycházející z rytin Gustava Dorého. Z hereckého obsazení je kromě dětských představitelů Barneyho Clarka (Oliver) a Harryho Edena (Lišák Ferina) potřeba vyzdvihnout zejména Bena Kingsleyho v roli Fagina. Koprodukční snímek vznikal z větší části v České republice za účasti českého koproducenta a českého filmového štábu.
Vysílání: 14.7., 20.00 hod., ČT art

Rumunská čítanka (5/18)
Claudiu Komartin je básník a překladatel. Za prvotinu Loutkář a jiné nespavosti získal prestižní Cenu Mihaie Eminesca. Režie J. Zykmund (Premiéra). Narozen v roce 1983 v Bukurešti. Stal se jedním z nejvýraznějších představitelů tzv. Generace 2000, která rumunské poezii vtiskla nový, moderní směr. Následovaly další, neméně úspěšné básnické knihy, mj. Domácí cirkus, Krvácející slunce, či autorská antologie Mistři skomírajícího umění. Je šéfredaktorem časopisu Poesis Internaţional a šéfem nakladatelství Maxe Blechera. Překládá z francouzštiny Claudela, Le Clézia, René Daumala aj.
Vysílání: 16.7., 00.05 hod., ČT art
Opakování: 17.7., ČT art

Rumunská čítanka (6/18)
Ioana Pârvulescu je básnířka, prozaička, esejistka, literární kritička a historička. Její první román Život začíná v pátek, záhadný příběh prolínající minulost a současnost, získal Cenu Evropské unie za literaturu. Režie I. Motýl (Premiéra). Narozena 1960 v Brašově. Po studiích filologie v Bukurešti učila na střední škole, působila jako redaktorka v nakladatelství, vedla literárněkritickou rubriku týdeníku România literară. Dnes na Bukurešťské univerzitě přednáší moderní rumunskou literaturu. Prvotinu vydala ve třiceti letech, sbírku básní Lenošit jedním okem. Ve svých prózách a esejích se s oblibou vrací do minulosti a za nejplodnější období pro duchovní růst v moderních rumunských dějinách považuje přelom 19. a 20. století.
Vysílání: 16.7., 00.10 hod., ČT art
Opakování: 17.7., ČT art
 
| 9.7.2020 17:07:57 Redakce |             | Foto: Česká televize |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
Starší články
 
Přáníčka.net 
 
Z jiných oblastí ... /
Divadlo
Hudba
Opera/ Tanec
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru