Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Divadlo žije! 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Z éteru
 
Dánské drama Boj Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
BojBoj
Ten opravdový boj čeká vojáka leckdy až po návratu domů z válečného pole. Dánské drama od scenáristy cenami ověnčených filmů Hon a Únos (2015). Hrají: P. Asbak, T. Novotná, S. Malling, Ch. Muncková a další. Režie Tobias Lindholm (V dánském znění s titulky) (Premiéra). Vojenský důstojník Claus (Pilou Asbak) je se svou jednotkou na zahraniční misi, zatímco jeho žena Maria (Tuva Novotny) se doma snaží vypořádat s každodenními starostmi a péčí o tři děti. Během rutinní obhlídky se jednotka dostane pod těžkou křížovou palbu a Claus je v krizové situaci donucen učinit rozhodnutí, které vyústí v odvolání z mise a obvinění z válečného zločinu.

Nekompromisní soudní dohra však zdaleka není tak tíživá jako morální dilema, které Clause nutí volit mezi osobní ctí a zájmy vlastní rodiny. Mistr tichého napětí Tobias Lindholm představuje po filmech Hon nebo Únos další působivé drama, které si hned po premiérovém uvedení na festivalu v Benátkách vysloužilo mimořádné ovace, korunované nominací na Oscara za nejlepší cizojazyčný film.
Jméno Tobiase Lindholma se objevuje ve spojitosti s nejvýznamnějšími dánskými filmy a televizními pořady. V roce 2007 absolvoval Dánskou národní filmovou školu a již v roce 2010 uvedl do kin svůj scenáristický i režijní debut, vězeňské drama R. Ve stejnou dobu také pracoval ve scenáristickém týmu věhlasného seriálu Vláda. Filmem Submarino (2010) zahájil plodnou spolupráci s režisérem Thomasem Vinterbergem, ze které vzešlo také na Oscara nominované drama Hon (2012), které získalo desítky cen včetně Evropské filmové ceny za nejlepší film a tří vavřínů na prestižním festivalu v Cannes. Svou vlastní režijní filmografii rozšířil v roce 2012 o drama Únos a následně o Boj. Do hlavních rolí všech svých celovečerních filmů vždy obsadil špičkového dánského herce Piloua Asbaka. V roce 2012 byl Lindholm zařazen na seznam Nejslibnějších mladých režisérů, který sestavuje časopis Variety, a v nadcházejících byl spojovaný s různými plánovanými hollywoodskými projekty. Jeho prvním zámořským angažmá se stalo režírování dvou epizod seriálu Mindhunter, na kterém pracoval také David Fincher.
Vysílání: 15.9., 21.50 hod., ČT art
 
| 10.9.2020 15:09:07 Redakce |             | Foto: Česká televize |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
Starší články
 
Přáníčka.net 
 
Z jiných oblastí ... /
Divadlo
Hudba
Opera/ Tanec
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru