Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Přáníčka.net 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Z éteru
 
Literární tipy 40. týden Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Philip Seymour Hoffman (Capote)Cirkus Humberto (2/12) - Nabídka k sňatku
Petr Berwitz v převleku za půvabnou krasojezdkyni okouzlí uherského šlechtice. Příběhy lidí, jimž se manéž stala osudem, ve slavném seriálu podle románu Eduarda Basse (1988). Hrají: M. Růžek, C. Costerová, D. Veškrnová, R. Brzobohatý, V. Preiss, J. Kemr, W. Possardt, D. Štipka, K. Conradi, K. Rupé, S. Beneš, J. Adamová, F. Němec, R. Vrchota, R. Lukavský a další. Scénář O. Zelenka, spolupráce O. Lipský. Kamera A. Barla. Režie F. Filip, letošní jubilant. Na televizní obrazovku vrací jeden z našich nejvýpravnějších a nejoblíbenějších televizních seriálů, který vznikl podle stejnojmenného románu E. Basse. Děj písemné předlohy i seriálu obsáhne téměř sto let, od poloviny devatenáctého století do roku 1924, a vypráví o šesti generacích cirkusového rodu. Režii měl František Filip, který letos slaví 90. narozeniny. Vendelín Malina (M. Stropnický), hrdina prvního dílu, se vrátil k Cirkusu Humberto v den svatby Bernharda Berwitze (R. Brzobohatý) s Antoinettou (D. Havlová Veškrnová), dcerou direktora (M. Růžek). Uběhlo patnáct let a z jejich patnáctiletého syna Petra (W. Possardt) je skvělý jezdec. Když se zraní krasojezdkyně, v převleku za půvabnou dívku ji zastoupí a oklame dokonce syna hraběte Palačiče (V. Preiss), který se do "ní" bláznivě zamiluje. Carlo Humberto dokáže proměnit vzniklý skandál v zisk: od uherského grófa získá chovný pár čistokrevných běloušů. Po sedmi tučných letech přijíždí cirkus do královského Bruselu a v jeho představení vystupuje i aristokratická mládež, mezi níž Petrovi učaruje amatérská krasojezdkyně Anežka Steenhouwerová (K. Rupé), dcera vládního komisaře...
Vysílání: 04.10., 11.05 hod., ČT1
Opakování: 06.10., ČT1

Capote
Chladnokrevný zločin očima slavného spisovatele. Philip Seymour Hoffman v oscarové titulní roli amerického filmu (2005). Dále hrají: C. Keenerová, C. Collins Jr., Ch. Cooper, B. Greenwood, B. Balaban, A. Ryanová, M. Pellegrino a další. Režie Bennett Miller. Americký spisovatel Truman Capote (1924–1984) se proslavil především reportážním románem Chladnokrevně (1965, česky poprvé 1968), v němž sledoval vyšetřování vraždy kansaské farmářské rodiny z roku 1959. Dnes legendární knížka, zakládající žánr literatury faktu, líčí složitý sběr informací a postupnou proměnu spisovatele, který se nechá "vtáhnout do děje" a ovlivňovat svými zdroji, především jedním z dopadených vrahů Perrym Smithem. Homosexuální Capote, do té doby populární hlavně v newyorských intelektuálních kruzích a zvyklý manipulovat se všemi okolo sebe, je hluboce zasažen zkoumanou tragédií a s uzavřeným Smithem, který dlouho odmítá mluvit o průběhu osudné noci, cítí hlubokou citovou spřízněnost. Snímek natočil debutující režisér Bennett Miller (nar. 1966) podle spisovatelovy biografie, již napsal v roce 1988 Gerald Clarke. Působivé dílo s přesně vystiženou dobovou atmosférou je postaveno na fenomenálním výkonu Philipa Seymoura Hoffmana v titulní úloze, vyznamenaném řadou prestižních cen (mj. Oscar, Zlatý glóbus, Cena BAFTA, Independent Spirit Award). Dobře mu sekundují i další herci, zejména málo známý Clifton Collins Jr. (vnuk populárního mexického herce Pedra Gonzaleze Gonzaleze) jako Perry Smith a Catherine Keenerová v roli Capoteho přítelkyně, spisovatelky Harper Leeové. Scénář napsal režisérův spolužák ze střední školy Dan Futterman, kterého známe jako představitele Vincenta Graye z populárního seriálu Soudkyně Amy. Ve stínu Capoteho vznikl konkurenční snímek o kontroverzním spisovateli, nazvaný Pochybná sláva (2006, Infamous), v němž titulní postavu neméně pozoruhodným způsobem ztvárnil anglický herec Toby Jones.
Vysílání: 29.9., 21.50 hod., ČT art

Kapitoly z dějin komiksu (2/2)
Superman. Robert Kirkland nás provede fascinujícím příběhem jednoho kresleného hrdiny v mnoha jeho podobách. Americký dokument (Premiéra). Je zvláštní, že příběhy tvůrců slavných komiksů jsou často plné zneuznání, hořkosti a úskoků. Nejinak tomu je v případě jednoho z nejslavnějších kreslených hrdinů všech dob, Supermana. Toho vymysleli už na přelomu dvacátých a třicátých let minulého století kreslíř Joe Schuster a spisovatel Jerry Siegel. Poprvé Superman vyšel v roce 1932 a poté, co jej autoři prodali dnes slovutnému studiu DC (ano, hlavnímu konkurentovi Marvelu, jak víme z minulé epizody), následoval úžasný a opojný úspěch. Šťastný Supermanův let však narušila II. světová válka, Jerry byl odveden. Po válce se studiu podařilo oba autory vyštípat a práva si ponechat. Siegel i Schuster se léta soudili a jejich další společné projekty nebyly zdaleka tak úspěšné jako Superman, který si už žil vlastním životem. Přelom přišel až po třiceti letech, kdy se začal chystat první hraný film o jejich hrdinovi. Po neuvěřitelných peripetiích dosáhli Jerry a Joe konečně satisfakce, byla jim přiznána doživotní renta a po strhujícím úspěchu filmu si znovu užili i zasloužené slávy. Takový život by sám o sobě stačil na pořádně napínavý komiks.
Vysílání: 01.10., 22.20 hod., ČT art
Opakování: 06.10., ČT art
 
| 24.9.2020 11:09:43 Redakce |             | Foto: Česká televize |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
Starší články
 
Přáníčka.net 
 
Z jiných oblastí ... /
Divadlo
Hudba
Opera/ Tanec
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru