Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Přáníčka.net 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Z éteru
 
Jan Amos Komenský - 350 let Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Jan Amos Komenský Angelus Pacis
Putování po stopách Jana Amose Komenského, od jehož úmrtí zítra uplyne 350 let, na pozadí tragédie Evropy ve víru třicetileté války (1990). Dokumentární snímek z produkce Krátkého filmu Praha se vydává po stopách Jana Amose Komenského, jehož působištěm se stal celý evropský kontinent. Osobní tragédie jednoho z největších myslitelů a osud exulanta, jehož víra v Boha a člověka je neustále zkoušena a odrážena v dodnes myšlenkově hodnotném dílu, přináší také svědectví o jedinci hledajícím světlo v pekle třicetileté války. "Štěstí lidstva. Blažený život ve věčném míru, jak všem přináleží, všem přístupný. To byl konečný cíl všeho snažení a k tomu ukazuji cestu, cestu přirozenou a všem schůdnou", tak shrnul Komenský svůj celoživotní cíl i odpovědnost, kterou nesl za soudobý svět utápějící se v marnosti a utrpení. Praktické naplňování jeho díla v následujících staletích skutečně napomohlo pokládat základy pro budování lepšího světa, v němž by člověk již netápal ve tmě. Filmový portrét připomínající 350. výročí Komenského úmrtí propojuje jeho životní zkušenosti s hledáním východisek na stránkách děl a expresivním zapojením dobových vizuálních dokladů o tragické a nelidské etapě evropské historie, v níž byl nucen žít a tvořit.
Vysílání: 14.11., 11.50 hod., ČT2

Potomek J. A. Komenského
Dokumentární pořad o životních osudech Gerty Kallikové-Figulusové, jejímž přímým předkem byl Jan Amos Komenský (1993). Režie M. Jiroušková. V dokumentárním portrétu se štáb České televize vypravil až do Los Angeles za paní Gertou Kallikovou-Figulusovou, žijící docela obyčejný život na předměstí velkoměsta. To, co ji činí zejména pro našince výjimečnou je skutečnost, že byla dcerou posledního mužského potomka J. A. Komenského. Oba její rodiče pocházeli z Německa, nicméně otec se stal britským důstojníkem a díky tomu se Gerta narodila v Jižní Africe. Vystudovala v Československu, ale roku 1947 zemi nadobro opustila. Čekalo jí putování po světě a věčné stěhování, které vytváří jistou paralelu mezi jejími osudy a životními peripetiemi exulanta Komenského. V době natáčení bylo paní Gertě 80 let a žila poklidný život obklopena rodinou svého syna Jana. K odkazu svého předka vždy měla blízký vztah a stejně tak si uchovávala vazby k jeho vlasti, kterou se jí poštěstilo po roce 1989 navštívit.
Vysílání: 14.11., 14.10 hod., ČT2

Jan Amos Komenský
Pohnutým životním příběhem velkého myslitele a klíčového reformátora vzdělávacího systému, od jehož smrti dnes uplynulo 350 let, provází Viktor Preiss (2005). Režie J. Císařovský. Jana Amose Komenského máme zažitého jako učeného pána s plnovousem z učebnice, případně jako portrét nad školní tabulí. Přitom jeho příběh nemá v našich dějinách obdoby – všestranný filosof, který několikrát přišel o všechno, který byl ze země vyhnán a který ve světě již za svého života požíval nesmírné úcty. Kde se v něm brala síla překonat všechny životní tragédie, smířit se s pohnutým putováním z místa na místo a přitom vyjádřit ve svém nesmrtelném díle jak neochvějnou víru v Boha, tak naději v člověka a jeho lepší budoucnost? Viktor Preiss sugestivně vypráví osud výjimečného člověka, který toho ve svém životě sám mnoho ztratil, ale ještě více nalezl pro blaho ostatních. Z Komenského průkopnických myšlenek a reformních názorů těží společnost i 350 let po jeho smrti, jejíž výročí si právě dnes připomínáme.
Vysílání: 15.11., 18.00 hod., ČT2

Labyrint světa a ráj srdce (1/24) - Jak šel Poutník do světa
Poutník kráčející světem a hledající svého srdce ráj. Populární zpracování knihy Jana Amose Komenského pro každého diváka. Český animovaný seriál (2020) (Premiéra).
Animovaný seriál Labyrint světa ráj srdce zábavnou a poutavou formou seznamuje diváky s knihou jedné z nejvýznamnějších postav naší historie – učitele, teologa, filozofa a spisovatele Jana Amose Komenského a vznikl k příležitosti 350 let od jeho úmrtí. Setkáváme se s Poutníkem, který se rozhodne poznat svět a nalézt ráj svého srdce. Se svými průvodci Všudybudem a Mámením vchází do labyrintu světa, kde nahlíží do nejrůznějších zákoutí lidského počínání, duše ale i života jako takového. Poutník však ale neví, že nalézt ráj je nadlidským úkolem a že každý člověk může být z celého světa velmi rychle zklamán. Nezbývá než doufat, že jej jednou nalezne. Dabování ústředních postav se ujali Oldřich Kaiser a Jiří Lábus.
Vysílání: 15.11., 18.35 hod., ČT2
Opakování: 16.11., ČT2
 
| 5.11.2020 12:11:55 Redakce |             | Foto: Česká televize |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
Starší články
 
Divadlo žije! 
 
Z jiných oblastí ... /
Divadlo
Hudba
Opera/ Tanec
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru