Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Divadlo žije! 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Z éteru
 
Výtvarné tipy 49. týden Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Elektrické podniky a dále po řecePaláce 1. republiky na nábřeží Vltavy - Elektrické podniky a dále po řece
Architektonické hodnoty reprezentativních budov, které se po vzniku Československa postavily Vltavě čelem (2009). Režie P. Kudela. Na objekt Elektrických podniků byla vypsána vyzývací soutěž v roce 1926, kterou vyhráli mladí architekti Adolf Benš a Josef Kříž. Výstavba probíhala v letech 1930–1935. Celému komplexu vévodí hlavní budova. Má vnitřní halu přes celou výšku, kterou obíhají galerie, takže je to velmi krásný, impozantní prostor. Není bez zajímavosti, že se jedná o první plně klimatizovanou budovu u nás. Tato stavba uzavírá soubor monumentálních prvorepublikových budov, které obohatily nábřeží ve středu města. V posledních letech však tento trend pokračuje i v okolních čtvrtích, i když v poněkud jiné formě...
Vysílání: 30.11., 13.45 hod., ČT2
Opakování: 02.12., ČT2

Deset století architektury: Chrám a kostnice v Sedlci
Dvojice pozoruhodných církevních památek ve stylu barokní gotiky na předměstí Kutné Hory (1997). Scénář a režie F. Kölbel. Kutná Hora je proslulá díky své vrcholně gotické katedrále svaté Barbory, ale ne každý ví, že na jejím okraji se nachází další neméně pozoruhodný chrám katedrálního typu. Jedná se o katedrálu Nanebevzetí Panny Marie a sv. Jana Křtitele v Sedlci, která je součástí areálu bývalého cisterciáckého kláštera. Ten je nejstarším konventem tohoto řádu u nás a byl založen roku 1142. Katedrální chrám byl vystavěn v letech 1290–1320 a jeho styl kombinoval severofrancouzskou gotickou katedrální architekturu s německými prvky. Po husitských bouřích však zůstala monumentální stavba v troskách a obnovy se dočkala až na přelomu 17. a 18. století. Díky architektovi Janu Blažeji Santinimu-Aichelovi zde došlo k pozoruhodnému a harmonickému prolnutí gotických prvků středověkého chrámu s barokní dostavbou. Umělecká výzdoba interiéru je hodna architektonického významu stavby a mezi její klenoty patří například obrazy P. Brandla a M. L. Willmanna. Ten nejvzácnější však ukrývá chrámová pokladnice – zde uložený originál Sedlecké monstrance patří k nejstarším dochovaným gotickým monstrancím na světě. Na nedalekém sedleckém hřbitově stojí další středověká památka obnovená architektem Santinim, která patří ke světoznámým unikátům Kutné Hory. Kostel Všech svatých ve svém podzemí ukrývá kostnici s neobyčejnou výzdobou ze skutečných lidských kostí. Některé její části vznikly již dle Santiniho návrhu, dnešní makabrózní podoba krypty je však hlavně dílem řezbáře Františka Rinta z České Skalice najatého rodem Schwarzenbergů, který se stal novým držitelem majetku po zrušení kláštera.
Vysílání: 02.12., 15.30 hod., ČT2

Legendární obří stavby Francie: Haussmannova velkolepá přeměna Paříže
Jakým způsobem se do své dnešní podoby proměnila Paříž? Ještě v polovině devatenáctého století zachovávala středověký ráz s křivolakými uličkami a polorozpadlými domy, pak se stala ryze moderním městem. Francouzský dokument. Paříž je nejnavštěvovanější světovou metropolí i díky své jedinečné urbanistické struktuře. Za svůj rozvoj a unikátní podobu vděčí zejména dvěma mužům, císaři Napoleonu III. a jeho pravé ruce, prefektu Haussmannovi. Baron Georges-Eugene Haussmann změnil v letech 1853 až 1870 tvář francouzského hlavního města sérií obrovských stavebních projektů, které byly součástí ambiciózního plánu. V přebudovaném městě přibylo téměř dva tisíce hektarů parků, šest set kilometrů akvaduktů a tři sta osmdesát kilometrů kanalizační sítě, což výrazně vylepšilo hygienickou situaci a kvalitu života. Vzniklo třiašedesát kilometrů nových ulic, čtyřicet tisíc nových budov a řada výrazných monumentů, sloužících jako orientační body, které naznačují šířku ulic a zdůrazňují jejich délku.
Vysílání: 06.12., 14.35 hod., ČT2
Opakování: 10.12., ČT2

Artmix
V prosincovém vydání měsíčníku o vizuálním umění vás pozveme do Fora Karlín, kde je na ploše více než 2000 metrů čtverečních představeno šest impresionistických malířů prostřednictvím digitálních laserových projekcí a 3D prostorového zvuku. Je to nový způsob představování umění? Režie J. Chytilová (Premiéra). Pražské Forum Karlín představuje obrazy v pohybu. Jedná se o díla šesti impresionistických malířů — Vincenta van Gogha, Clauda Moneta, Augusta Renoira, Bohumila Kubišty, Paula Signaca a Edgara Degase. Audiovizuální projekt chce díky digitální laserové projekci a 3D prostorovému zvuku přitáhnout k umění návštěvníky novou netradiční formou. O klasickou výstavu tedy nejde, fyzicky díla v Karlíně návštěvníci neuvidí. Pro jedny to je atraktivní zážitek, pro druhé zbytečný cirkus. „Pro nás je to nový způsob, jak představit lidem umění. Digitalizace nám umožňuje vnímat techniku velkých mistrů jinak, zblízka a intenzivně. Ve světě je to velký trend a já jej chtěl po téměř šesti měsících kulturní izolace způsobené koronavirem přivézt i do Prahy,“ uvádí autor projektu Serge Grimaux. Nejsou tyto prezentace umění pouze show? Jaký přináší zážitek, informaci, zájem o umění? Na to se zeptáme organizátorů, historiků umění, případně i diváků. Artmix plus jako vždy přinese novinky z domácí vizuální scény.
Vysílání: 02.12., 22.35 hod., ČT art
Opakování: 07.12., ČT art

Malířky
Umělkyně silou svého štětce. Objevný francouzský dokument. Svět výtvarného umění, pokud jde o image, jako by do nedávna patřil jen mužům. Ale znáte tato jména: Sofonisba Anguissola (1532–1625), Artemisia Gentileschi (1593–1653), Rosalba Carriera (1675–1757), Angelika Kaufmannová (1741–1807), Adelaide Labille-Guiardová (1749–1803), Rosa Bonheurová (1822–1899), Berthe Morisotová (1841–1895), Marie-Guillemine Benoistová (1768–1826). Možná už jste zaregistrovali jména: Frida Kahlo, Eva Kmentová, Adriena Šimotová, sestry Válkovy... Jsou to všechno velká jména význačných umělkyň. Už Jindřich Chalupecký ve výtvarném oboru vysoko oceňoval ´ženské´ umění.
Vysílání: 03.12., 23.35 hod., ČT art
Opakování: 05.12., ČT art
 
| 23.11.2020 13:11:12 Redakce |             | Foto: Česká televize |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
Starší články
 
Přáníčka.net 
 
Z jiných oblastí ... /
Divadlo
Hudba
Opera/ Tanec
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru