Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Andělé v Americe (MDP) Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Přáníčka.net 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Z éteru
 
Filmové tipy 1. týden Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Útěk v řetězechÚtěk v řetězech
Pár vteřin jim otevřelo cestu ke svobodě, o niž musejí bojovat. Tony Curtis a Sidney Poitier ve slavném americkém filmu (1958). Dále hrají: T. Bikel, L. Chaney, C. Akins, L. Dobkin, W. Bissell, C. Williamsová a další. Režie Stanley Kramer. Film nezávislého hollywoodského producenta a režiséra Stanleyho Kramera vypráví dramatický a přitom hluboce lidský příběh dvou trestanců, černocha Noaha Cullena a bělocha Johna Jacksona, kteří prchají před zákonem. Cestu k neplánovanému útěku dvojici otevře havárie vězeňského vozu, při níž je pozornost dozorců na chvíli otupena. Bohužel jsou k sobě na každém kroku připoutáni ocelovými pouty. To jim značně komplikuje možnost nalézt dočasný úkryt a rychle uniknout před pronásledovateli do bezpečí. Společný osud Cullenovi a Jacksonovi ale pomáhá překlenout propast rasových předsudků, která je na počátku jejich útěku odděluje a nakonec mezi nimi vytváří nové pouto solidarity a přátelstvÍ... Postavu Noaha Culena ztvárnil Sidney Poitier (Džungle před tabulí, Polní lilie, V žáru noci), úlohu Johna Jacksona představuje Tony Curtis (Někdo to rád horké, Bostonský případ). V roce 1958 byl film oceněn dvěma Oscary: za nejlepší černobílou kameru (Sam Leavitt) a nejlepší původní scénář (Nedrick Young a Harold Jacob Smith), v témže roce na MFF v Berlíně získal Sidney Poitier Cenu za herecký výkon.
Vysílání: 04.1., 23.35 hod., ČT2

Nádherná Amerika: Jako stvořená pro Hollywood
Z měst i přírody rovnou na stříbrné plátno. Americký dokument. Amerika je jedna velká filmová kulisa. A Hollywood ji hojně využívá, aby mohl vyprávět skutečné i smyšlené příběhy. Své místo ve filmech si svou krásou zajistily památky, města, ale i úchvatné scenérie. Během naší cesty uvidíme místa v Tichomoří, kde ožívali dinosauři, oblíbenou pláž Jamese Bonda v Miami, nejslavnější schody Philadelphie, které proslavil Rocky Balboa, nebo třeba Woody Allenem milovaný New York. Vydejme se tedy po celé Americe blíže poznat nehybné hvězdy slavných filmů.
Vysílání: 05.1., 17.50 hod., ČT2
Opakování: 07.1., ČT2., 11.1., ČT2

Dej si pohov, kámoši
Vztahy letitých rivalů naruší excentrická dáma. Jack Lemmon a Walter Matthau v hlavních rolích americké komedie (1993). Dále hrají: Ann-Margret, B. Meredith, D. Hannahová a další. Režie Donald Petrie. Film režiséra Donalda Petrieho (Mystic Pizza) je především hereckým koncertem dvou osobností – Waltera Matthaua a Jacka Lemmona. Herečtí bardi tu představují dva letité rivaly a zároveň sousedy Johna a Maxe. Oba si už vlastně ani nepamatují, čím začalo jejich "dědkovsky paličaté" škodolibé nepřátelství, které se sestává z drobných lumpáren a zlomyslností. Karty jsou už léta rozdány a nic by se nezměnilo, kdyby se do sousedství nepřestěhovala extravagantní a stále velmi atraktivní dáma jménem Ariel. Její volnomyšlenkářské chování okouzlí oba postarší pány tak, že v nich navíc vzplane žárlivá mužská rivalita. Svérázná a temperamentní Ariel si ovšem do ničeho nenechá mluvit a vybere si podle svého. Úsměvná komedie někdy s nadhledem a někdy vážněji ukazuje, jak chutná "podzim života". V druhém plánu sledujeme i milostné vztahy Johnovy dcery Melanie (Daryl Hannahová), která právě opustila manžela a nyní až příliš sympatií věnuje Maxovu synovi Jacobovi. Že by mladí konečně usmířili znepřátelené staříky?
Vysílání: 09.1., 13.35 hod., ČT2

Mladé pušky
Šest důvodů, proč byl západ divoký. Slavný americký western o mladých pistolnících, kteří vzali spravedlnost do vlastních rukou (1988). Hrají: E. Estevez, Ch. Sheen, K. Sutherland, L. Diamond Phillips, D. Mulroney, C. Siemaszko, T. Stamp, J. Palance a další. Režie Christopher Cain (Premiéra). Osudy slavného desperáta Williama Bonneyho, známého spíš pod přezdívkou Billy Kid, se staly vděčným filmovým i literárním námětem. V roli legendárního pistolníka Divokého západu se představil třeba Paul Newman (Kolt pro leváka, 1958) nebo Kris Kristofferson (Patt Garrett a Billy Kid, 1973). Ve filmu Mladé pušky se Billy Kid objevuje jako drzý mladík, který se ocitá na farmě Johna Tunstalla v Novém Mexiku. Anglický farmář poskytuje útočiště mladým štvancům z okraje společnosti, kteří zde pomáhají s péčí o dobytek a vzdělávají se. Když je ale nepohodlný farmář Tunstall zavražděn zločineckým klanem dobytkáře Murphyho, šestice odvážných pistolníků se vydává za krvavou pomstou a rozpoutá tzv. válku v lincolnském okrese. Roli Billyho Kida ztvárnil Emilio Estevez a jeho kumpány ztělesnili další populární herci jako Kiefer Sutherland, Lou Diamond Phillips nebo Charlie Sheen. Snímek uvádíme s původním kinodabingem.
Vysílání: 10.1., 20.00 hod., ČT2

Coco Chanel
Zítra uplyne padesát let od úmrtí slavné návrhářky. Audrey Tautouová v hlavní roli francouzsko-belgického dramatu o začátcích královny módy (2009). Dále hrají: B. Poelvoorde, A. Nivola, M. Gillainová, E. Devosová a další. Režie Anne Fontaineová. Malá dívka uprostřed Francie, umístěná v sirotčinci se svou sestrou, marně čeká každou neděli, že se pro ně jejich tatínek vrátí. Jako kabaretní zpěvačka měla příliš slabý hlas, a tak se ocitla v zadní místnosti obchodu venkovského krejčího, kde jako nicotná švadlenka opravovala lemy. Příliš hubená začínající kurtizána uprostřed prostitutek a zhýralců nachází útočiště u svého ochránce Étienna Balsana. Zamilovaná žena, která ví, že nebude "ničí ženou", ani ženou Boye Capela, muže, se kterým prožila skutečnou lásku, ale který se oženil tak, jak to odpovídalo jeho stavu a penězům. Rebelka, které konvence tehdejší doby brání volně dýchat a která se obléká do košil svých milenců. To je příběh Coco Chanel. Příběh moderní ženy, která navždy změnila svět módy, svět žen.
Vysílání: 09.1., 20.15 hod., ČT art

Stříbrné plátno (1/12)
Zlatý věk americké kinematografie aneb od Jazzového zpěváka k Občanu Kaneovi. Dokumentární cyklus USA (Premiéra). Nový dvanáctidílný dokumentární cyklus, na němž se produkčně podílel slavný Tom Hanks, nás zavede do historie amerického filmu. Uvidíme ukázky z nejslavnějších hollywoodských hitů i z nezávislé tvorby, vzácné záběry z natáčení a vyslechneme svědectví a vzpomínky mnohých pamětníků. Každému důležitému období jsou věnovány hned dvě epizody, začínáme nástupem zvukového filmu a skončíme s novým tisíciletím. Dnes nás tedy čeká první část takzvaného "zlatého věku Hollywoodu". Prvním zvukovým filmem se stal Jazzový zpěvák. Zapomenout na strasti hospodářské krize dávaly Američanům hity jako King Kong či Dracula. Walt Disney vytváří svou legendární Sněhurku a sedm trpaslíků. Diváci si zamilují komedie, jako Stalo se jedné noci nebo Leopardí žena. Pravděpodobně nejplodnějším obdobím třicátých let byl pro americký film rok 1939, kdy spatřily světlo světa snímky jako Čaroděj ze země Oz a Jih proti Severu. V následujícím desetiletí je pak následovaly nesmrtelné tituly jako Casablanca, Občan Kane nebo Život je krásný.
Vysílání: 10.1., 20.15 hod., ČT art
Opakování: 15.1., ČT art
 
| 28.12.2020 15:12:33 Redakce |             | Foto: Česká televize |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
Starší články
 
Divadlo žije! 
 
Z jiných oblastí ... /
Divadlo
Hudba
Opera/ Tanec
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru