Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Divadlo žije! 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Z éteru
 
Výtvarné tipy 2. týden Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Ester Krumbachová Ester Krumbachová očima Jana Němce
Portrét všestranně nadané umělkyně, šedé eminence i múzy nové filmové vlny 60. let, od jejíhož úmrtí zítra uplyne 25 let (1993). Režie J. Němec. Ester Krumbachová (*12. 11. 1923 – †13. 1. 1996) – výtvarnice, scénografka a autorka kostýmních návrhů, ale i scenáristka a režisérka (autorský film Vražda ing. Čerta) je zachycena pohledem svého dávného životního partnera, filmového režiséra Jana Němce. Svůj svébytný otisk zanechala na řadě nezapomenutelných filmů – ať už šlo o Sedmikrásky Věry Chytilové, temnou feérii Valerie a týden divů Jaromila Jireše či Všechny dobré rodáky Vojtěcha Jasného. Vzhledem k tomu, že řada snímků, na nichž spolupracovala, skončila v trezoru, na počátku 70. let ji byla na 20 let znemožněna tvůrčí činnost. Protože poslední etapu jejího života ztvárnil právě jí blízký a spontánně tvořící Jan Němec, výsledný portrét je intimní, obrazově stylizovaný a soustředěný na nitro osobnosti, zachycené v okamžiku své zralosti.
Vysílání: 12.1., 11.30 hod., ČT2

Kus dřeva ze stromu (2/26)
S výtvarníkem Martinem Patřičným o kráse dřeva a práci s ním. Dřevo smrku pozná výtvarník Martin Patřičný na první pohled. Vydáme se s vozíkem, vnukem a psy porazit smrkovou soušku. Martin nám ukáže starobylý nástroj, který se jmenuje pořez. Pak před námi s Jirkou sestaví stůl ze smrkového dřeva a na něm uspořádá smrkovou hostinu. Zazní i báseň. Jirka zatím obrovským tesařským nebozezem vyvrtá díru do smrkové fošny. V knihovně si ukážeme malý smrkový psací stůl zachráněný ze skládky a než Martin Patřičný řekne své krédo o "době dřevěné", sedmnáct minut je pryč. Příště bude borovice.
Vysílání: 15.1., 14.35 hod., ČT2
Opakování: 20.1., ČT2

Tkaná krása
Držitelé titulu Nositel tradice lidových řemesel představují mistrovství v oboru zpracování textilu. Připravila R. Šáchová. Film představuje portréty těch tvůrců z řad Nositelů tradice lidových řemesel, kteří se věnují starým textilním technologiím. Devět oceněných tkalců a barvířů tu předvádí tradiční tkaní látek, lidový modrotisk, výrobu žinylky, pletení na rámu, síťování, předení i ruční tkaní na tkalcovském stavu.
Vysílání: 16.1., 10.05 hod., ČT2
Opakování: 17.1., ČT2., 20.1., ČT2

Příběhy umění: Chrámy světla (2/5)
Prosvícená architektura. Dokument ARTE (Premiéra). Přirozené světlo patří k nejdůležitějším prvkům každé stavby. Tvaruje povrch, vytváří kontrasty, vede pohled prostorem. Stejně jako kámen nebo dřevo, hraje světlo v architektuře zásadní roli. V sakrální architektuře má světlo navíc roli symbolickou. Umožňuje lidem dotknout se posvátného. V chrámech světlo představuje svazek mezi lidmi a bohem.
Vysílání: 13.1., 23.00 hod., ČT art
Opakování: 17.1., ČT art

Ještě hořím? (2/6) - Petr Juračka, přírodovědec, fotograf, filmař
Světově uznávaný fotograf, hydrobiolog, horolezec, popularizátor vědy, filmař a spisovatel Petr Jan Juračka procestoval všechny kontinenty. Dokument z cyklu Hany Pinkavové o mimořádně nadaných umělcích (Premiéra). Poprvé představila Petra Juračku režisérka Hana Pinkavová roku 2003 v cyklu „Nehasit! Hořím!“ jako šestnáctiletého gymnazistu a zapáleného želvologa, který snil o expedicích, na kterých bude zachraňovat ohrožené druhy. Po 16 letech se přesvědčíme, že Petra, stále hořícího bohatým spektrem snů, uhasit nelze. Jeho renesanční osobnost, obdařená neuvěřitelnou energií, je poháněna permanentní výzvou a fascinujícím zápalem pro všechno, co se ocitne v hledáčku jejího zájmu.
Vědec-hydrobiolog, který učí na Karlově univerzitě, točí popularizační videa, létá s dronem, fotí a píše v pralese, pouštích i na nejvyšších horách světa. Pro dobrou fotku je ochoten nasadit i život. A žije dychtivě. Posedlost vším, čemu se věnuje, ho katapultovala do světového povědomí. Ten, kterému lékaři v útlém věku předpověděli slepotu, dnes ohromuje detaily makrofotografií, které mu vynesly fotografického Oscara. Jeho fotografie neunikly ani pozornosti jednoho z nejprodávanějších autorů světa, brazilského spisovatele Paola Coelha. Jako titulní snímek na přebal své knihy Alef si vybral právě Petrovu fotografii sibiřského jezera Bajkal. Jako ambasador značek Nikon, DJI nebo LowePro, milovník dobrodružství a výzev, procestoval Petr s fotografickou a filmařskou technikou zeměkouli. Sport dřív nenáviděl, přitom jeho fotky, fascinující svět, jsou spojeny s podáváním poměrně slušných sportovních výkonů. Sedm let psal svou jedinečnou knihu Ze života fotografa, která se stala bestsellerem.
Vysílání: 14.1., 21.40 hod., ČT art
Opakování: 20.1., ČT art

Génius – Picasso (2/10)
Životopisný seriál o jednom z největších umělců 20. století s Antoniem Banderasem v hlavní roli (2018). Dále hrají: A. Rich, S. Colley, C. Poésy, P. Delevingne, R. Sheehan, T. R. Knight, A. Franciosi, S. Gabel a další. Režie Kenneth Biller. Mladý Picasso (Alex Rich) se po boku stejně starého anarchisty a malíře Carlesa Casagemase (Robert Sheehan) hodlá prosadit ve světě umění. Pochopil, že jedinou zaručenou cestou, jak toho může zrovna tak nekonvenční autor jako on dosáhnout, je jedině kopírováním stylu známých malířů. To ale dělá na úkor rozvíjení toho vlastního, což jej začne čím dál více tížit a stává se frustrovaný ze ztráty sebe sama. V roce 1940 se po obsazení Francie německými vojsky rozhodne starý Picasso zachránit svá umělecká díla a vydává se do Paříže. Jeho vztah s fotografkou Dorou Maarovou (Samantha Colleyová) jej pak přestává naplňovat a přestává pro něj být inspirací...
Vysílání: 17.1., 22.25 hod., ČT art
Opakování: 22.1., ČT art
 
| 4.1.2021 13:01:18 Redakce |             | Foto: Česká televize |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
Starší články
 
Divadlo žije! 
 
Z jiných oblastí ... /
Divadlo
Hudba
Opera/ Tanec
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru