Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Přáníčka.net 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Z éteru
 
Emoce v umění: Extáze Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Emoce v umění: ExtázeEmoce v umění: Extáze (1/24)
Za bakchickými obrazy Tiziana Vecelliho, Berniniho Extází svaté Terezy a Skrjabinovou extatickou hudbou se vypraví katalánský všeuměl a moderátor Ramón Gener v první části uměnovědného cyklu (2017) (Premiéra). Španělský hudebník, pianista, humanista, zpěvák, píšící a moderující všeuměl Ramón Gener, jehož seriál To je opera (This is opera) jste měli možnost nedávno sledovat na televizních obrazovkách, vytvořil v roce 2017 čtyřiadvacetidílný cyklus This is art, který jsme česky nazvali Emoce v umění. V úvodním díle mj. říká: „Mám rád ty, kteří se dokáží vyjádřit skrze umění, aby sdíleli to nejuniverzálnější: emoce! Obraz, socha nebo píseň mě inspirují, vyvolají ve mně vzdor, lásku nebo dojetí. Miluji umění! V kontaktu s ním se sami proměňujeme v cosi jedinečného.“

V prvním díle se Ramón bude věnovat lidskému vytržení, tedy mimořádnému citovému stavu spojenému s nevnímáním okolí. Když v roce 1912 hledal německý lékař Anton Köllisch lék na zastavení krvácení, náhodou narazil na dosud neznámou látku. Tak otevřel cestu jedné z nejznámějších syntetických drog světa MDMA, známé jako Extáze. Není to náhodné jméno. K efektům této látky patří euforie, pocit štěstí a vnitřní klid.
Už ve starověku lidé hledali mezi stimulujícími látkami něco, co by je vyneslo do výšin. To jim umožnil při rituálních oslavách bůh vinobraní a vína, řecký Dionýsos a jeho římský ekvivalent Bakchus. Tehdy lidé prožívali nespoutané veselí a extázi. Jejími účinky ve výtvarném umění, například Tizianův obraz Bakchanálie na ostrově Andros nebo v hudbě Skrjabinova Poema extasa z roku 1907 se stanou předmětem Ramónova bádání v první části rozsáhlého španělského cyklu.
Vysílání: 11.1., 22.35 hod., ČT art
Opakování: 14.1., ČT art
 
| 4.1.2021 13:01:46 Redakce |             | Foto: Česká televize |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
Starší články
 
Přáníčka.net 
 
Z jiných oblastí ... /
Divadlo
Hudba
Opera/ Tanec
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru