Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Divadlo žije! 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Z éteru
 
Literární tipy 4. týden Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Sňatky z rozumu Sňatky z rozumu (5/5)
Osudy podnikatelských rodin Nedobylů a Bornů ve slavném pamětnickém seriálu (1968). Hrají: J. Vala, V. Ráž, J. Jirásková, od jejíhož narození letos uplyne 90 let, letošní jubilantka I. Janžurová, D. Kolářová, L. Pešek, S. Svozilová, R. Lukavský, V. Brabec, O. Sklenčka, Z. Řehoř, D. Medřická, J. Pleskot a další. Podle románů V. Neffa napsal O. Zelenka, od jehož narození letos uplyne 90 let. Kamera letošní jubilant V. Opletal. Režie F. Filip.
Příběh několika rodin v první sérii vrcholí. U zrodu seriálu stáli dva významní televizní tvůrci – scenárista O. Zelenka, od jehož narození letos uplyne 90 let, a režisér F. Filip. Kameramanem byl letošní jubilant V. Opletal. Slavný pamětnický seriál z vrcholného období našeho národního obrození vznikl na motivy románů spisovatele Vladimíra Neffa. Hanu hrála J. Jirásková, od jejíhož narození letos uplyne 90 let, Bětuši letošní jubilantka I. Janžurová.
Krach vídeňské burzy v roce 1873 otřásl hospodářským životem Rakousko–Uherska, Martin Nedobyl (J. Vala) však nezchudl. Začal skupovat další pozemky za pražskými hradbami. Děj totiž začíná v roce 1874, kdy právě padnou městské hradby a Praha se rozšiřuje. Po letech se Nedobyl vydává do salonu Bornových. Seznamuje se tu s Hanou Bornovou (J. Jirásková) a Marií Schoenfeldovou (D. Kolářová), která se později stává jeho ženou. Jsou tu i umělci a redaktor Hafner (R. Lukavský), který kdysi Nedobylovi pomohl na vojně. Hafnerovo sbližování s Bětuší (I. Janžurová) nedopadne dobře, zatímco Hana Bornová oznámí muži (V. Ráž) sladké tajemství a jeho radost nezná mezí...
Příběhy v tomto seriálu končí otevřením českého Národního divadla 11. června 1881. Završila se tím jedna historická etapa českého národa a otevírá se nová... O ní a o dalších osudech postav bude vyprávět pokračování Sňatků z rozumu – sedmidílný seriál Zlá krev.
Vysílání: 31.1., 14.35 hod., ČT1
Opakování: 02.2., ČT1

Krásný ztráty
Filmový režisér a kameraman Miroslav Janek a hudební publicista a kritik Vladimír Hanzel, který zítra oslaví významné životní jubileum, se sešli v baru u Michala Prokopa (2008). Režie T. Kopáčová. Bývaly ředitel Vzdělávacího a kulturního centra Židovského muzea v Praze Vladimír Hanzel, je širší veřejnosti známý spíše jako mnohaletý osobní tajemník exprezidenta Václava Havla, a také jako hudební publicista. Má na svém kontě nejen články v oficiálních i samizdatových novinách a časopisech, ale je spoluautorem i několika knižních publikací a také producentem debutových alb rockových a folkových písničkářů. Se svým partnerem v baru Krásný ztráty se sešel při dokončování mnohaletého filmového projektu zesnulého režiséra Pavla Kouteckého Občan Havel. Režisér, kameraman a střihač Miroslav Janek žil od roku 1980 v USA. Má na svém kontě desítky filmů, mezi nimi i u nás známé Powaqqatsi, Anima mundi a Naqoyqatsi režiséra G. Reggia s hudbou P. Glasse. Miroslav Janek se natrvalo vrátil do Česka až v polovině 90. let, ale jeho dokumenty patří po celá polistopadová léta k nejvýraznějším počinům v tomto oboru u nás. Pořad uvádíme k zítřejším 70. narozeninám Vladimíra Hanzela.
Vysílání: 26.1., 11.30 hod., ČT2

Tři mušketýři
Jeden za všechny, všichni za jednoho! Adaptace slavného románu Alexandra Dumase natočená v rozsáhlé koprodukci (1973). Hrají: M. York, O. Reed, F. Finlay, R. Chamberlain, R. Welchová, Ch. Heston, F. Dunawayová, Ch. Lee, G. Chaplinová, J.-P. Cassel a další. Režie Richard Lester. Oč by bylo chudší dětství každého z nás, kdyby nepoznal věrné přátele na život a na smrt: Athose, Porthose, Aramise a d´Artagnana. Neustále bude Alexander Dumas udílet lekci všem, kdo chtějí psát dobrodružnou literaturu či bavit celou rodinu. Tři mušketýři vyprávějí příběh o odvaze, cti, přátelství, věrné lásce, ale zároveň o zradě, intrikách a podlosti. A tak se nám vždy znovu a znovu zatají dech, když mladý gaskoňský šlechtic d´Artagnan, vybaven několika tolary, mečem, matčiným balzámem na rány a otcovým dopisem pro pana de Tréville, starého přítele rodiny, potká na jedné ze svých zastávek Rocheforta a v okénku zahlédne krásnou tvář Milady de Winter. Příběh začíná a my víme, že se máme nač těšit!
Filmová verze z roku 1973 v režii Richarda Lestera nazírá příběh Tří mušketýrů s lehkým odstupem, který mnohé pobavil a některé pobouřil.
Vysílání: 30.1., 13.35 hod., ČT2
 
| 18.1.2021 17:01:08 Redakce |             | Foto: Česká televize |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
Starší články
 
Přáníčka.net 
 
Z jiných oblastí ... /
Divadlo
Hudba
Opera/ Tanec
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru