Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama NdB Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Přáníčka.net 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Z éteru
 
Literární tipy 8. týden Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Malostranské humoreskyMalostranské humoresky
Karel Heřmánek, Arnošt Goldflam a Josef Kemr v povídkovém filmu s atmosférou Malé Strany normalizačních let. Podle stejnojmenné knihy Karla Pecky (1995). Dále hrají: P. Nárožný, R. Hrušínský, J. Synková, Z. Dušek, J. Švandová, J. Paulová, V. Postránecký, P. Nový, L. Kostelka, V. Dlouhý, V. Jeníková, L. Skořepová, I. Racek a další. Kamera: L. Hendrych, A. Šurkala a I. Zachariáš. Režie: Z. Gawlik, J. Pecha a J. Polišenský, letošní jubilant. Tři povídky spojují postavy i hlavní myšlenka vystižení atmosféry Malé Strany a starostí jejích obyvatel v období totality. První povídka Buldoček nás seznámí se stálými hosty z hospody U Černého vola, kde se objevil zatoulaný pejsek. Ujme se ho po hádce vyobcovaný host (Z. Dušek) a tento akt milosrdenství mu umožní cestu zpět do kruhu přátel. Protagonistou další povídky je pan Žorž (K. Heřmánek), architekt, který ani za komunismu nemusí pracovat, protože mu jeho žena, žijící v USA, posílá každý měsíc na skromné živobytí. Problém nastane, když se jeho žena objeví v Praze... Ve třetí povídce se disidentský spisovatel Kadlus (J. Kemr) v pivnici U Vola střetne s režimním, netalentovaným básníkem Rácem (V. Dlouhý)...
V osmdesátých letech připomínaly samizdatové humoresky Karla Pecky na malostranská témata, že pod nelidským příkrovem prožívají lidé v nerudovském koutě Prahy příběhy, v nichž člověk zůstává člověkem. Podle knihy Karla Pecky, který si ve filmu také zahrál, natočili film Z. Gawlik, J. Pecha a letošní jubilant J. Polišenský.
Vysílání: 22.2., 21.50 hod., ČT1

Zlá krev (4/7)
Osudy rodin Bornů, Nedobylů i Pecoldů pokračují (1986). Hrají: M. Růžek, V. Postránecký, letošní jubilantka I. Janžurová, O. Krejča ml., T. Medvecká, R. Lukavský, L. Munzar, J. Vala, I. Racek, J. Abrhám, D. Vejražka, O. Vízner, J. Moučka, V. Ráž, M. Masopust, J. Jirásková, od jejíhož narození nedávno uplynulo 90 let a další. Na motivy románů V. Neffa napsal O. Zelenka, od jehož narození letos uplyne 90 let. Kamera A. Barla. Režie F. Filip. V roce, kdy si připomínáme 90 let od narození spisovatele a scenáristy Otto Zelenky, se vracíme k oblíbeným televizním seriálům, které vznikly podle scenáristova zpracování románové pentalogie V. Neffa. Nedobylův předák Pilát (J. Moučka) se marně pokoušel přemluvit kočí a stájníky, aby si společnou akcí vynutili zvýšení mezd. Za Míšou Bornem (O. Krejča ml.) přišel jeho bývalý profesor Kiesel (L. Munzar) a sdělil mu, že se stal úředníkem pražské tajné policie. Míša, který ho vždycky obdivoval, se dobrovolně stal jeho konfidentem. Jenže spolužáci mu brzy přestali důvěřovat. Navíc při poslední návštěvě u Kiesela zjistil, že byl obelháván a že od něj profesor požaduje sprostou provokatérskou akci. Jeho situace se stává neřešitelnou a on volí radikální řešení...
Bornovu ženu Hanu hrála J. Jirásková, od jejíhož narození nedávno uplynulo 90 let, její sestru Bětuši hrála letošní jubilantka I. Janžurová.
Seriál bude Česká televize vysílat v HD kvalitě.
Vysílání: 28.2., 15.10 hod., ČT1
Opakování: 02.3., ČT1

Queer: DADA mio Maty Dio
Lehce dadaistický portrét Matyho Dia – básníka, výtvarníka, performera, světoběžníka (2020). Režie JQr. Příběh Maty Dio, rodné matky a samoživitelky čtyř dnes již dospělých dětí, trans aktivisty, bohéma, bonvivána a dekadenta, obdivovatele a portrétisty krásných žen, majitele unikátního penzionu, sběratele krásných chvil a symbolisty, učitele v mateřské škole, výrazné postavy českokrumlovského kulturního života, životního dadaisty a profesionálního diletanta. A možná ještě něco navíc.
Vysílání: 25.2., 23.25 hod., ČT2
Opakování: 02.3., ČT2

Jak cestoval Franz Kafka
Začátkem 20. století začali Pražané objevovat okolí města a jezdit na letní byty. I spisovatel měl oblíbená místa, kde trávil prázdninové dny i sezónní lásky... (2011). Režie P. Horký. Díky rozvoji železnic začali Pražané na začátku 20. století objevovat kouzlo okolí města. Začali jezdit na letní byty. I rodina Franze Kafky trávila léto v Roztokách u Prahy. Později vyjížděl F. Kafka na výlety s přítelem Maxem Brodem, nebo sám. Moderátorka Judita Matyášová pátrala, kde všude pobýval.
Vysílání: 22.2., 02.30 hod., ČT art

Na plovárně s Do Thu Trang
Rozhovor Marka Ebena s novinářskými cenami ověnčenou blogerkou. Režie J. Hojtaš (Premiéra). Do Thu Trang se přistěhovala do ČR se svými rodiči z Vietnamu počátkem 90. let. Vystudovala gymnázium v Tachově a pokračovala na Fakultě sociálních věd UK v Praze a posléze i v Řezně. V roce 2015 začala s psaním vlastního blogu a po roce získala první ocenění za novinářskou práci, po něm následovala i další. Na svém blogu AsiJatka.cz si všímá rozdílů mezi českou a vietnamskou mentalitou.
Vysílání: 24.2., 21.10 hod., ČT art
Opakování: 02.3., ČT2

Jméno růže (7/8)
Prastará knihovna skrývá tajemství, jež dokáže i zabíjet. Seriálové zpracování oceňovaného historického románu Umberta Eca (2019). Hrají: J. Turturro, R. Everett, D. Hardung, M. Emerson, J. Cosmo, F. Bentivoglio a další. Režie Giacomo Battiato. Se třemi vězni v kobkách se Bernard Gui připravuje na výslechy za pomoci rozžhaveného železa a na následný proces, což zcela zastíní původní teologickou rozpravu. Vzhledem k početné vojenské síle, kterou má inkvizitor k dispozici, nezbývá Vilémovi a ostatním mnichům než čekat na začátek slyšení a modlit se za spásu obviněných. Během projednávání možného kacířství za zdmi opatství vyjdou na světlo mnohé hříchy, nejenom Remigiovi, ale také hlavního knihovníka a dokonce i opata. Roztrpčenému Bernardovi se ovšem nedaří plně objasnit vraždy několika mnichů, ani přesvědčivě využít Remigiovo doznání proti františkánům. Vilém ale tuší, že ani tak není jeho řád v bezpečí.
Vysílání: 26.2., 23.00 hod., ČT art
 
| 15.2.2021 14:02:59 Redakce |             | Foto: Česká televize |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
Starší články
 
Divadlo žije! 
 
Z jiných oblastí ... /
Divadlo
Hudba
Opera/ Tanec
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru