Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama NdB Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Divadlo žije! 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Z éteru
 
Filmové tipy 9. týden Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Za vodouZa vodou
Nejtěžší rány jsou ty životní. Stacy Keach a Jeff Bridges v americkém boxerském dramatu (1972). Dále hrají: S. Tyrrellová, C. Clarková, N. Colasanto, A. Silvani a další. Režie John Huston. 70. léta, město Stockton – zanedbaná ušmudlaná díra v Kalifornii, kde fyzickou i existenciální vyprahlost smáčejí zdejší zahálející trhani v litrech laciného alkoholu. Jedním ze ztroskotanců je bývalý boxer Billy Tully (Stacy Keach), jehož forma i sláva dávno vzala za své. Pokud zrovna nekoketuje s vyhořelou děvou Omou (Susan Tyrrellová), je přilepen k barovému pultu. Naproti tomu Ernie Munger (Jeff Bridges) je čilým jinochem, po uši zamilovaným do mladičké Faye (Candy Clarková), který prahne po sportovní slávě. Nezaměstnanost svede Billyho a Ernieho na společnou, ale trnitou cestu vstříc boxerskému ringu. Bude se v posledním kole štěstěny jednat o knokaut, nebo převahu nad nuzným živobytím? Výtečné sportovní drama o nezdolnosti lidské naděje natočil dle prózy „Fat City“ Leonarda Gardnera velikán klasického Hollywoodu – a mimo jiné vášnivý boxer – John Huston; režisér, herec a scenárista (Maltézský sokol, Asfaltová džungle, Bílá velryba, Mustangové, Čínská čtvrť). Sociálně laděný snímek ponuré povahy, autenticky zachycující bezvýchodnost života na příměstské periferii, vyniká přesvědčivým hereckým obsazením, v čele se Stacy Keachem, jemuž byla role šitá na míru. Ve filmu ve vedlejších rolích účinkuje celá řada skutečných amatérských či profesionálních boxerů, což podtrhuje realistický punc filmového stylu. Melancholickému ladění snímku přizvukuje country balada „Help Me Make It Through the Night“ zpěváka a herce – a za studentských let též úspěšného boxera – Krise Kristoffersona. Rovněž je potřeba vyzdvihnout šerosvitný kameramanský um Conrada L. Halla (Profesionálové, Harper, Peklo v Pacifiku, Modrá Electra Glide), jehož obrazivost umocňuje ošumělou tvářnost chudinského labyrintu, v němž se protloukají obejdové, kteří ztratili svůj životní cíl.
Vysílání: 01.3., 23.35 hod., ČT2

Geronimo
Bojovník, vůdce, legenda. Chuck Connors jako vzpurný náčelník Apačů. Americký western (1962). Dále hrají: K. Deviová, P. Conway, A. Silvestre, A. West, L. Dobkin, J. Anderson a další. Režie Arnold Laven (Premiéra). Život apačského náčelníka Geronima je dodnes zahalen pochybnostmi. Někteří ho vnímají jako neohroženého obhájce indiánských práv, druzí v něm naopak vidí obyčejného vraha. Westernový snímek z roku 1962 přináší příběh, který kombinuje legendu se skutečnými událostmi a vypráví o hrdinném indiánském boji za svobodu a důstojnost. Děj se odehrává po roce 1880, kdy byly ke kapitulaci donuceny všechny apačské skupiny až na jednu v čele s neohroženým Geronimem. Jeho zdecimovaný kmen nakonec přistoupí na nabídku americké vlády a vymění své území za přidělené místo v indiánské rezervaci San Carlos v Arizoně. Krátce po příjezdu do rezervace ovšem Geronimo odhalí snahu o podvodný prodej jejich půdy a s několika věrnými bojovníky se dává na zběsilý útěk. S hrstkou hrdých mužů čelí obrovské přesile americké armády a bojuje za spravedlnost. V roli legendárního apačského náčelníka zazářil Chuck Connors, který se kromě herectví proslavil také jako profesionální hráč basketbalu a baseballu.
Vysílání: 07.3., 20.00 hod., ČT2

Mléčná dráha
Neobvyklé zážitky a náhlé prozření dvou tuláků na cestě do poutního místa. Francouzsko-italský film (1969) světoznámého filmaře a legendy surrealismu Luise Buňuela. Hrají: P. Frankeur, L. Terzieff, M. Piccoli, A. Cuny, B. Verley, F. Maistre a další (Ve francouzském znění s titulky). Dva chudí poutníci se vydávají na cestu z Paříže do Španělska, kde chtějí navštívit slavné poutní místo Santiago de Compostela. Jejich pouť je provázena řadou podivných příhod: u silnice sedí dítě se stigmaty, vrchní číšník v restauraci zasvěceně diskutuje o dvojí podstatě Krista a prostitutka vyzývá zákazníky, aby s ní zplodili dítě. Dvojice udivených poutníků cestuje i v čase a setkává se tak například s prvními křesťany, dvěma barokními šlechtici polemizujícími o Bohu s kordy v rukou, ale i se svými současníky. Mléčná dráha patří do skupiny filmů, ve kterých se Buňuel zaobírá otázkou náboženské víry a často se nemilosrdně strefuje do církve a jejích zástupců. Z ostatních Buňuelových filmů s touto tematikou připomeňme snímky Nazarin (1959), Viridiana (1961) či Šimon na poušti (1965). Hravý a výsměšný snímek složený ze série nahodilých epizod a setkání nezapře režisérovy surrealistické kořeny. Spíše než podklad k diskuzi nad problematikou víry podává útržkovitý, záměrně nejasný a silně sarkastický obraz úlohy náboženské dogmatiky v evropských dějinách. Víra však v Buňuelově neuctivém pohledu získává i určité poeticky humorné kvality. Film s Paulem Frankeurem a Laurentem Terzieffem v hlavních rolích poutníků vznikl v roce 1969. Na scénáři s režisérem spolupracoval jeho francouzský kolega Jean-Claude Carriére, který se také podílel na většině Buňuelovy pozdější tvorby.
Vysílání: 02.3., 23.00 hod., ČT art

Všechno nebo nic
Žijí vedle sebe, ne spolu. Ale je to vůbec život? Britský film (2002). Hrají: T. Spall, L. Manvilleová, A. Garlandová, J. Corden, R. Sheenová a další. Scénář a režie Mike Leigh (V anglickém znění s titulky). Bydlí spolu na londýnském sídlišti v ošklivém komunálním bytě, který už dávno ztratil to, co dělá domov domovem a místem, kam se každý rád vrací: atmosféru vzájemného porozumění a lásky. Dnes je to pro všechny jenom noclehárna, v níž se netečně míjejí. Taxikář Phil, trávící ve svém voze podstatně méně času, než by měl a mohl, ospravedlňující svou laxnost a permanentní finanční nouzi filozofickými úvahami. Jeho žena Penny, která denně prosedí nekonečné hodiny za pokladnou supermarketu a marně se snaží dodat jejich bytu alespoň jakés takés zdání domova. Zamlklá, tlustá Rachel, pracující jako uklízečka v domově důchodců, žijící zřejmě ve svém vlastním světě. A obézní, neurvalý Rory, utrhující se na každého a na všechny, rozvalený celé dny na gauči u televize. Jsou bez peněz, bez lásky, bez perspektiv, bez naděje. A zdá se, že se s tímhle stavem věcí už smířili. Protože takhle nebo podobně žijí přece všichni: jejich sousedé, jejich kamarádi... Phil i Penny ovšem podvědomě cítí, že takhle si kdysi život nepředstavovali. Jenomže je z toho bludného kruhu každodenní bezútěšnosti vůbec nějaká cesta ven? Režisér Mike Leigh se po filmu Topsy-Turvy, v němž si odskočil do divadelní historie, vrací k tématu a prostředí, které je mu nejvlastnější. Tak jako téměř nikdo z jeho generace se totiž dokáže podívat na život a běžné problémy těch úplně nejobyčejnějších lidí. K jeho stylu neodmyslitelně patří i cit pro prostředí a zvláštní, nenápadný humor. Vypovídá o nedostatcích ve vzájemné komunikaci člověka s člověkem, o neporozumění, jež často zbytečně způsobuje těžkosti ve vztahu i mezi nejbližšími lidmi, především v rodině.
Vysílání: 06.3., 22.50 hod., ČT art

Příběhy filmových legend - Stříbrné plátno (9/12)
Devadesátá léta aneb od Mlčení jehňátek po Muže v černém. Dokumentární cyklus USA (Premiéra). Kdo by neznal Hannibala Lectera? Tato filmová postava mistrně ztvárněná do té doby nepříliš známým britským hercem Anthony Hopkinsem změnila život nejen jemu, ale i fanouškům thrillerů. Podobně se do dějin kinematografie zapsaly titulní hrdinky filmu Thelma a Louise. Steven Spielberg se vrátil k traumatům druhé světové války snímky Schindlerův seznam a Zachraňte vojína Ryana. Populární jsou romantické komedie Nory Ephronové či Amy Heckerlingové, z hereček si diváci zamilovali především Meg Ryanovou, Sandru Bullockovou a Julii Robertsovou. Obrovskou hvězdou se stal další charismatický Afroameričan Will Smith. Z festivalových pláten do multiplexů se nečekaně dostali režiséři jako Paul Thomas Anderson se snímkem Hříšné noci, Wes Anderson s Rushmore s titulem Jak jsem sbalil učitelku či Richard Linklater se středoškolskou komedií Omámení a zmatení.
Vysílání: 07.3., 20.15 hod., ČT art
Opakování: 12.3., ČT art

Nebeská tělesa (3/6) - Nástroj
Co když netvoříme svůj osud, ale osud tvoří nás? Mysteriózní drama o zločinu, pomstě a osudové lásce. Adaptace stejnojmenného románu Eleanor Cattonové, oceněného Man Bookerovou cenou. Britsko-novozélandský seriál (2019). Hrají: E. Hewsonová, H. Patel, E. Greenová, E. Leslie, M. Csokas, R. Te Are, B. Hardie a další. Režie Claire McCarthyová (V anglickém znění s titulky) (Premiéra). Šestidílná britsko-novozélandská série vznikla podle stejnojmenného románu Eleanor Cattonové, oceněného Man Bookerovou cenou (česky nakladatelství Argo, 2016). Knihu, která v anglickém jazyce původně vyšla v roce 2013, adaptovala sama Eleanor Cattonová, jež byla přítomná i při natáčení. Série popisuje okolnosti, obklopující záhadnou vraždu v zapadlém koutě Nového Zélandu v období zlaté horečky v 60. letech 19. století. Děj se odehrává ve dvou časových rovinách, před a po zločinu. V jednotlivých epizodách se odhalují další střípky toho, co se skutečně odehrálo osudné noci, kdy byl zavražděn náhle zbohatnuvší prospektor Crosbie Wells a také střípky událostí, které k tomuto zločinu vedly. Z vraždy je obviněna Anna Wetherellová, mladá žena, která na Nový Zéland dorazila teprve před několika měsíci a nyní pod hrozbou oprátky musí zjistit pravdu. Přítomen je motiv osudové lásky a vše je ozvláštněno astrologickou metafyzikou, motivem předurčenosti osudu a role svobodné vůle v utváření lidských životů. Hlavní hrdinku ztvárnila Eve Hewsonová, známá z ceněného seriálu Knick: Doktoři bez hranic (2014–2015), v jedné z hlavních rolí vystupuje hvězdná Eva Greenová.
Vysílání: 07.3., 20.55 hod., ČT art
Opakování: 09.3., ČT art
 
| 22.2.2021 15:02:29 Redakce |             | Foto: Česká televize |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
Starší články
 
Přáníčka.net 
 
Z jiných oblastí ... /
Divadlo
Hudba
Opera/ Tanec
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru