Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Přáníčka.net 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Z éteru
 
Literární tipy 31. týden Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Slzy, které svět nevidíFanynka
Dagmar Veškrnová v úsměvném příběhu ze staré Prahy podle stejnojmenné povídky E. Basse (1987). Dále hrají: V. Preiss, O. Vízner, L. Termerová, P. Čepek, L. Roubíková, A. Strejček, L. Kaltofen, U. Kluková, V. Vydra a další. Scénář J. Homuta. Kamera A. Nožička. Režie J. Dudek. Televizní zpracování jedné z rozmarných povídek Eduarda Basse z roku 1987. Fanynka (D. Veškrnová) je půvabná, rozmařilá a extrovertní šantánová tanečnice, která na jednu stranu se touží usadit, na druhou ale nedokáže být sama, být věrná jednomu muži. Má spoustu nápadníků – seznámí se s mladým, kultivovaným a bohatým právníkem Oldou Kalouskem (O. Vízner), který je jejím absolutním protipólem. Ten se do Fanynky zamiluje, obklopí ji blahobytem a rozhodne se z ní udělat dámu na úrovni. Snaží se obrátit její zájem k vážné literatuře, a když musí narukovat, zásobuje ji balíky náročných knih. Jenže, tohle není nic pro energickou dívku...
Vysílání: 02.8., 16.15 hod., ČT3

Slzy, které svět nevidí
O třech kumpánech, okurčičkách a povedeném manželství. Televizní film podle povídky A. P. Čechova (1962). Hrají: J. Werich, J. Šejbalová, V. Brodský a J. Sovák. Kamera M. Harvan. Scénář a režie M. Frič. Televizní film natočil podle povídky A. P. Čechova v roce 1962 režisér Martin Frič s Janem Werichem, Jiřinou Šejbalovou, Vlastimilem Brodským a Jiřím Sovákem a patří k opravdovým skvostům české televizní tvorby. Tři kamarádi (J. Werich, V. Brodský a J. Sovák) z mokré čtvrti se vracejí z hospůdky řádně "nachmeleni" a rozhodnou se pokračovat ve flámování u jednoho z nich doma, protože on má přece hodnou ženušku (J. Šejbalová), která to pochopí a pěkně je uhostí. Realita je však poněkud jiná... Snímek o vnější tváři a skutečnosti jednoho manželství získal na televizním festivalu v Římě v roce 1963 stříbrnou plaketu v kategorii uměleckých televizních filmů.
Vysílání: 05.8., 09.35 hod., ČT3

Maďarská čítanka (11/16)
Ferenc Czinki – portrét maďarského spisovatele, autora románu Bratislavské metro. Režie H. Hancoop (Premiéra). Ferenc Czinki. Ročník 1982, spisovatel, redaktor, kritik, organizátor kulturních akcí, místopředseda Společnosti autorů beletrie. Ve své první knize Jedna hospoda město (2014) lavíruje na hranici beletristické fikce a žurnalistiky, příběhy z panelákových hospod zde vykreslují obraz jednoho města. Jeho román Bratislavské metro (2017) byl inspirován tvůrčím stipendijním pobytem v Bratislavě a vznikl při procházkách bratislavskými ulicemi. Czinkiho fascinují východoevropská mementa, která tu zůstala z dob jiného světového uspořádání. Neexistující bratislavské metro je podle něj úžasným symbolem toho všeho.
Vysílání: 03.8., 00.30 hod., ČT art
Opakování: 04.8., ČT art

Maďarská čítanka (12/16)
Zita Izsó – portrét maďarské básnířky, překladatelky a dramatičky, autorky sbírky Mořský obyvatel a dramat Zavírací doba a Závislost. Režie P. Řehořík (Premiéra). Zita Izsó. Básnířka, překladatelka, dramatička, narozena 1986, vystudovala práva. Od roku 2007 publikuje básně a věnuje se překladům z angličtiny, němčiny, francouzštiny a španělštiny. První drama Zavírací doba, které napsala společně se svou sestrou Nórou, získalo 1. cenu v dramatické soutěži Maďarského rozhlasu. V roce 2010 se její drama Závislost dostalo na scénu debrecínského divadla. První básnická sbírka Mořský obyvatel vyšla v roce 2011, druhá sbírka Tváří v tvář v roce 2014 a čtyři roky později následovala kniha Noční dosažení země.
Vysílání: 03.8., 00.40 hod., ČT art
Opakování: 04.8., ČT art
 
| 26.7.2021 15:07:41 Redakce |             | Foto: Česká televize |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
Starší články
 
Přáníčka.net 
 
Z jiných oblastí ... /
Divadlo
Hudba
Opera/ Tanec
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru