Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Divadlo žije! 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Z éteru
 
Výtvarné tipy 37. týden Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Mexické město TeotihuacanSvědkové času II: Sídelní města thajských králů
Výprava po historických památkách prvních státních útvarů v Thajsku mapuje sídelní královská města. Připravil M. Košut (Premiéra). V minulých dvou dílech putování po památkách jihovýchodní Asie jsme navštívili monumenty, které vytvořili od 9. do 13. století Khmérové v Kambodži a okolních zemích. Po úpadku jejich říše se v oblasti objevuje nový hegemon – Thajsko. Od 13. století zde vznikají samostatná budhistická království, ve kterých probíhala výrazná stavební činnost. V dnešním díle navštívíme památky ve čtyřech sídelních městech thajských králů – v Sukhothai, v Lopburi, v Ayutthaya a v Bangkoku.
Vysílání: 14.9., 13.25 hod., ČT2
Opakování: 20.9., ČT2

Sto divů světa II (2/13)
Odhalování zajímavých míst celého světa. Mexické město Teotihuacan, zámek Rambouillet, město Mystra, náměstí Piazza Navona, Petropavlovská pevnost, císařské město Nara a vodopády Iguazú. Francouzský dokumentární cyklus (Premiéra). Lidská civilizace budovala během historie úchvatná místa, která dnes přitahují pozornost návštěvníků. Jedním z nich je i předkolumbovské město Teotihuacan. Na vrcholu svého rozvoje se město rozkládalo na třiceti šesti kilometrech čtverečních, kolem obřadního centra. Další úchvatná stavba – zámek Rambouillet – se rozkládá jen 45 kilometrů od Paříže, jiné – město Mystra – na ostrově Peloponés. Další klenoty historie se najdou i uprostřed velkých měst. Například náměstí Piazza Navona v Římě nebo Petropavlovská pevnost v Petrohradu. Zájmu by ale mělo uniknout ani první hlavní město Japonska – císařské město Nara, nebo úchvatné vodopády Iguasu, které se nacházejí uprostřed jihoamerického tropického pralesa na hranici mezi Argentinou a Brazílií.
Vysílání: 14.9., 22.50 hod., ČT2
Opakování: 18.9., ČT2., 20.9., ČT2

Jiří Anderle očima Jaromila Jireše
Portrét akademického malíře, grafika a všestranného umělce, který dnes oslavil 85. narozeniny (1993). Režie J. Jireš. Přední český malíř, grafik a všestranný umělec Jiří Anderle (*14. 9. 1936) je absolventem pražské AVU, kde studoval u Antonína Pelce a Vladimíra Silovského. Po studiích se styl jeho kresby vyhraňoval během působení v legendárním Černém divadle, kde působil jako technik a herec. V desítkách grafických a obrazových cyklů Anderle naléhavě a působivě vyjadřuje existenciální úzkost člověka a to jak konkrétní (válka), tak i obecnou a nadčasovou (stárnutí, samota). V poslední době Anderle od těchto výstražných až tragických témat ustupoval a blížil se více k abstrakci. Počet Anderleho samostatných výstav po celém světě se blíží stovce, mezinárodně získal za svoji tvorbu také více než čtyřicet ocenění. Je zastoupen například v newyorském Metropolitním muzeu i v pařížském Pompidouově centru. U příležitosti 85. narozenin tohoto jedinečného umělce uvádíme dokumentární portrét z cyklu GEN, pro který Jiřího Anderleho zachytil režisér Jaromil Jireš.
Vysílání: 14.9., 22.35 hod., ČT art

Nejvýznamnější malíři: od impresionismu k abstrakci (2/12) - Suzanne Valadonová – Maurice Utrillo
Životní příběhy a průřez tvorbou nejvýznamnějších malířů od impresionismu k abstrakci. Francouzský dokumentární cyklus (Premiéra). Než se stala malířkou, působila Suzanne Valadonová jako múza a modelka nejvýznamnějších impresionistických mistrů, kteří žili a pracovali v pařížské čtvrti Montmartre. V osmnácti letech porodila syna Maurice Utrilla, jehož otec se k němu sice přihlásil, ale brzy poté zmizel. Maurice rovněž vášnivě rád maloval a svou kariérou pak, navzdory závislosti na alkoholu, prokázal, že malířskými schopnostmi za svou matkou nezaostal. Reprodukce jeho obrazů pařížských zákoutí se dodnes prodávají jako pohlednice a originály dosahují na aukcích vysokých cen.
Vysílání: 15.9., 23.20 hod., ČT art
Opakování: 20.9., ČT art

Artmix
V zářijovém vydání měsíčníku o vizuálním umění se podrobněji podíváme na nominované stavby, které se ucházejí o letošní Českou cenu za architekturu. Téma rozšíříme i o výhled na budoucí překvapivé novinky v zástavbě Prahy. Režie J. Chytilová (Premiéra). Září je měsícem, kdy vrcholí posuzování nominovaných staveb, které se ucházejí o Českou cenu za architekturu a hodnotí je mezinárodní porota. Některé z nich vám představíme blíž – jako třeba zlínský Lazy house, mobilní útulnu Aranka nebo Věčná loviště, netradičně pojaté zvířecí krematorium. Zatímco vyhlášení vítěze České ceny za architekturu bude v listopadu, už tento měsíc bude udělen titul Architekt roku 2021. Natočili jsme portréty některých nominovaných včetně jejich zásadních staveb. Pokud se zajímáte o novou moderní architekturu, která v nejbližších letech doplní výstavbu hlavního města, zaujme vás rozhovor s architektem Petrem Hlaváčkem, náměstkem primátora pro oblast územního rozvoje a územního plánu. Artmix plus přinese jako vždy to nejzajímavější z domácí vizuální scény.
Vysílání: 16.9., 22.35 hod., ČT art
Opakování: 20.9., ČT art
 
| 6.9.2021 12:09:23 Redakce |             | Foto: Česká televize |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
Starší články
 
Divadlo žije! 
 
Z jiných oblastí ... /
Divadlo
Hudba
Opera/ Tanec
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru