Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Pretty Woman (MdB) Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Divadlo žije! 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Z éteru
 
Dokumenty: Monroe, Williams a Al Pacino Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Marilyn Monroe v Koreji, 1954Marilyn Monroe v Koreji, 1954
Podivné líbánky filmové divy a slavného baseballového hráče. Francouzský dokument. Pro osmadvacetiletou platinovou blondýnku to byl už druhý sňatek a neměl dlouhého trvání, ale svatební cesta nebo spíš to, co za ni považovala média, jen tak zapomenout nešlo. V lednu 1954, pouhých pár dnů po svatbě, odlétl hvězdný pár do Koreje. Lépe řečeno, DiMaggio letěl jako trenér do Japonska, zatímco jeho žena směřovala do Koreje, aby svými písněmi podpořila morálku tamních amerických posádek. Nutno říci, že Marilyniny podmínky byly podstatně horší než ty, v nichž si hověl její manžel. Povzbuzení vojáků se přece nemohlo obejít bez toho, aby spatřili Marilyn v jejích typických svůdných šatech. A ona je nechtěla a ani nesměla zklamat, což ji málem stálo život.
Vysílání: 13.9., 00.50 hod., ČT art
Opakování: 19.9., ČT art

Jak se rodí idol: Robin Williams
Jedním z největších komiků naší doby byl malý smutný muž. Britský dokument (Premiéra). Robin Williams potvrzoval pravidlo, že největší komikové mívají nejsmutnější život. Narodil se do bohaté rodiny, byl velmi plachý a osamělý, ale rád si na něco nebo na někoho hrál. Přesto trvalo docela dlouho, než se herectví začal věnovat profesionálně. Své první filmy, mezi něž patřil třeba Pepek námořník, natočil až kolem třicítky, do té doby byl vidět spíše v komediálních výstupech na jevišti či v televizních pořadech. V roce 1982 si zahrál ve filmové adaptaci slavného románu Svět podle Garpa, celosvětovou popularitu si ale vysloužil díky svému strhujícímu výkonu ve snímku Dobré ráno, Vietname z roku 1987. Oscara získal za neméně strhující výkon ve filmu Dobrý Will Hunting. Dovedl naprosto přesvědčivě zvládnout jak komickou, tak tragickou polohu, často v rámci jediné postavy. V soukromém životě se potýkal s mnoha démony, počínaje bipolární poruchou přes alkohol a drogy až po Parkinsonovu chorobu. To vše byly důvody jeho předčasného odchodu. V srpnu 2014 ho našli v jeho domě oběšeného. Bylo mu tehdy pouhých třiašedesát let.
Vysílání: 14.9., 21.10 hod., ČT art
Opakování: 16.9., ČT art

Al Pacino – hvězda proti své vůli
Příběh divadelního herce, který se proslavil v Hollywoodu. Francouzský dokument (Premiéra). Kde se objeví, tam způsobí rozruch. Al Pacino je i dnes, kdy překročil osmdesátku, stálicí první velikosti. On sám si však své filmové kariéry příliš nepovažuje. Přitom jen vyjmenovat jeho slavné filmové role by vydalo na velký článek. V každé z nich je nezapomenutelný, ať už jde o Kmotra, Strašáka, Serpica, Zjizvenou tvář či Vůni ženy. Za posledně jmenovaný snímek získal Al Pacino Oscara. Zajímavostí je, že v době poměrně tuhého komunismu, v roce 1980, dostal také hlavní cenu na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech za svůj strhující výkon ve filmu ...a spravedlnost pro všechny. Al Pacino se ovšem mnohem raději prezentuje jako divadelní herec a režisér, což je znát i ze svérázného dokumentu Al Pacino – Richard III., který měli možnost vidět i diváci České televize.
Vysílání: 16.9., 21.35 hod., ČT art
Opakování: 19.9., ČT art
 
| 6.9.2021 17:09:05 Redakce |             | Foto: Česká televize |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
Starší články
 
Přáníčka.net 
 
Z jiných oblastí ... /
Divadlo
Hudba
Opera/ Tanec
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru