Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Přáníčka.net 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Z éteru
 
Literární tipy 38. týden Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Karel Heřmánek (Smrt krásných srnců)Smrt krásných srnců
Český film na motivy povídek Oty Pavla o svérázném tatínkovi s obchodním talentem, rybářskou vášní a nezdolným smyslem pro humor (1986). Hrají: K. Heřmánek, M. Vančurová, R. Hrušínský, J. Krampol, L. Tokoš, D. Vlková a další. Scénář D. Hamšík a K. Kachyňa. Kamera V. Smutný. Režie K. Kachyňa. Tatínek Leo Popper (Karel Heřmánek) je úspěšný obchodní zástupce firmy Electrolux, ale především je náruživý rybář. Jeho nejoblíbenějším místem je Berounka, kde se starým přítelem Karlem Proškem prožije mnohé krásné chvíle. Má nezdolný smysl pro humor, jenž vyhovuje jeho třem synům a někdy uvádí do rozpaků jinak trpělivou maminku. Tatínek si však ví rady a dovede se orientovat v každé situaci. Do šťastného a spokojeného života česko-židovské rodiny však krutě zasáhnou první dny okupace. Starší dva synové dostávají předvolání do transportu... Režisér Karel Kachyňa na zfilmování motivů poetických povídek ze vzpomínkové knihy Oty Pavla Smrt krásných srnců pomýšlel dlouho: "Je to knížka mého srdce a ta ústřední povídka, podle níž je nazvaný celý soubor, je jedna z nejhezčích, nejlaskavějších, ale také nejkrutějších, které znám." Režisér se už ve scénáři zaměřil na postavu fanfarónského tatínka Lea, kterého mistrně zahrál Karel Heřmánek, pro roli starostlivé maminky si vybral Martu Vančurovou. Film se však hemží dalšími barvitými figurkami, z nichž zaujme především převozník Prošek v podání Rudolfa Hrušínského a boxer Hejtmánek Jiřího Krampola. Film mimořádné citlivosti, poezie a krásy potěšil nejen tisíce diváků, ale zaujal i odbornou kritiku.
Vysílání: 25.9., 15.30 hod., ČT1
Opakování: 26.9., ČT1

Potomci slavných: Jaroslav Seifert
Významný básník a nositel Nobelovy ceny za literaturu Jaroslav Seifert, od jehož narození v těchto dnech uplynulo 120 let, očima jeho dětí a vnuček (1998). Režie V. Filip. Letos si připomínáme 120. výročí narození jedinečného básníka Jaroslava Seiferta (*23. 9. 1901 – †10, 1. 1986), který po sobě nezanechal jen nestárnoucí dílo. Se svou ženou Marií měl dvě děti – Janu a Jaroslava. Oběma otec odkázal i nádherné vzpomínky. Paní Jana zachovala básníkův pokoj téměř v původním stavu – psací stůl, u kterého po většinu života psal, ale i jeho knihovnu. Poznámky si otec dělal třeba i v kuchyni, při přípravě snídaně pro děti. Verše si šeptal, aby si ověřil jejich rytmus a melodii. Jeho dcera Jana však vypráví i o tom, jak se doma slavily svátky, jak tatínek vybíral vánoční stromeček a jak se účastnil i pečení cukroví. Syn Jaroslav zdědil po otci lásku k přírodě. Vnučky vzpomínají, jaké to bylo, když je dědeček hlídal a vymýšlel jim zábavu, a jak to dopadlo, když jednou za svou vnučku napsal slohovou práci.
Vysílání: 25.9., 18.55 hod., ČT2

Zvu vás na svou popravu: Kauza Doktor Živago
Dokumentární rekonstrukce okolností publikace Pasternakova románu "Doktor Živago". Dokument ARTE, z dílny gruzínské režisérky Nino Kirtadze (Premiéra). „Anna Pasternaková vyprávěla, že Stalin Pasternaka miloval za jeho překlady gruzínských básníků. Ale všechny gruzínské básníky, které překládal, nechal Stalin zmasakrovat,“ vzpomíná v dokumentu Elena Pasternaková, spisovatelova snacha. Všechny Pasternakovy přátele z uměleckých kruhů buď zavraždili, nebo je poslali do lágrů. Když posílal rukopis svého nejdůležitějšího díla – románu „Doktor Živago“ – do zahraničí, věděl, co ho čeká. To riziko na sebe vědomě vzal, aby mohl román vydat. Příběh, jak k vydání došlo, ovšem není příliš známý a ve své době byl obestřen tajemstvím.
Vysílání: 20.9., 22.30 hod., ČT art
Opakování: 25.9., ČT art

Očím skryté
Jejich život by sám o sobě vydal na román. Britské životopisné drama, sledující počátky literární tvorby sester Brontëových (2016). Hrají: F. Atkinsová, Ch. Pirrieová, Ch. Murphyová, J. Pryce, A. Nagaitis, J. Watsonová a další. Režie Sally Wainwrightová. Televizní film britské režisérky Sally Wainwrightové popisuje klíčové období v životě sester Brontëových, jejichž dílo dnes patří do zlatého fondu světové literatury. Nebylo tomu tak ale vždy. Píše se rok 1845 a sestry Charlotte (*1816), Emily (*1818) a Anne (* 1820) žijí na faře v yorkshirském Haworthu společně se stárnoucím otcem, ztrácejícím zrak a nezodpovědným, věčně opilým bratrem Branwellem. Bystré a vzdělané mladé ženy ve volném čase a pro vlastní potěchu píší básně a krátké povídky, literatura je ale stále považována za povolání zcela nevhodné pro ženu. Neutěšená situace rodiny však sestry přiměje k odvážnému rozhodnutí pokusit se, společenským předsudkům navzdory, v literárním světě prorazit, i kdyby měly zůstat očím veřejnosti skryté. Hlavní role ve filmu přesvědčivým způsobem ztvárnily Finn Atkinsová, Chloe Pirrieová a Charlie Murphyová, v roli otce Patricka Brontëho vystupuje uznávaný Jonathan Pryce (Brazil, Dobrodružství Barona Prášila, Zítřek nikdy neumírá).
Vysílání: 23.9., 20.15 hod., ČT art
 
| 13.9.2021 17:09:12 Redakce |             | Foto: Česká televize |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
Starší články
 
Přáníčka.net 
 
Z jiných oblastí ... /
Divadlo
Hudba
Opera/ Tanec
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru