Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Přáníčka.net 
 
Starší články... /
 
 
Z éteru
 
Literární tipy 41. týden Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Tomáš Klus (Písně českých básníků)Neposlušní
Kde se vzali anarchisté v mírumilovných Čechách, co vlastně chtějí a proč to všechno dělají? Jak chápali revoltu básníci Neumann, Šrámek, Dyk v minulém století a co znamená dnes? 150 let historie společenských protestů v českých zemích v dokumentu I. Stehlíka (Premiéra). Co jsou zač, ti anarchisté? Kde se v Čechách vzali? Jak je možné, že už téměř sto padesát let, přes pronásledování v nejrůznějších politických režimech, jsou jejich myšlenky pro mnoho mladých lidí stále přitažlivé? Anarchisté se nikdy netěšili přízni většiny obyvatel poklidné české kotliny. Lidem vždy připadali příliš radikální, příliš jiní. Dnes, stejně jako na konci devatenáctého století. Anarchismus je fenomén, o kterém vládnou zcela zkreslené představy, který má pestrou a veřejnosti málo známou minulost. A je to právě historie anarchismu v Čechách, která přivádí autory filmu k pátrání po tom, co přes staletí z anarchistických myšlenek přetrvalo, a čím žijí anarchisté dnešní. Ve filmu jsou zmíněny některé významné osobnosti českého anarchismu (K. Vohryzek, S. K. Neumann, F. Sauer, J. Hašek) a hovoří v něm i současní představitelé tohoto hnutí u nás. Stále platí to, co hlásal před sto dvaceti lety známý anarchista Karel Vohryzek: „Kamarádi! Anarchism z velké části je nepochopen posud! Nepochopen od přátel i nepřátel. Co je vlastně anarchism? Nauka, dle níž všechny záležitosti mají být zůstaveny svobodnému rozhodování individuí a dobrovolných sdružení.“ Celým filmem se prolíná autentické hledání zbytků tajné anarchistické tiskárny z roku 1885.
Vysílání: 12.10., 21.50 hod., ČT2
Opakování: 13.10., ČT2

Kapitoly z dějin písma: Jak písmo změnilo svět (2/2)
V roce 1448 experimentoval Johannes Gutenberg se speciální slitinou, ze které odléval jednotlivé litery z kovu do formy. Americký dokumentární cyklus (Premiéra). Gutenberga poháněla snaha zhotovit větší množství kopií stejného textu rychlejším způsobem, než toho byli schopni středověcí písaři. Nakonec dospěl k tomu, že vyvinul systém sestavitelných písmen, které bylo možno pro tisk používat opakovaně. Knihtisk raketově akceleroval knižní produkci v tehdejší Evropě. To vedlo k růstu vzdělanosti a úspěšnému rozvoji nejrůznějších vědních odvětví. Ale úspěchu Gutenbergova tiskařského lisu předcházel dlouhý vývoj písma i substrátů, na které se psalo. Druhý díl amerického dokumentu nás seznámí s výrobou papyru, pergamenu i papíru. Připomene, čím a jak se kdysi psalo i jaká byla podoba prvních knih psaných ručně a později i strojově.
Vysílání: 17.10., 14.50 hod., ČT2
Opakování: 20.10., ČT2., 22.10., ČT2

Vzpurná Colette
Portrét věhlasné francouzské spisovatelky Colette, tanečnice z Moulin Rouge, která získala Řád čestné legie. Dokument ARTE (Premiéra). Autorka populární série knih o Klaudině byla ve své době nesmírně slavná, a to nejen jako spisovatelka. Colette, celým jménem Sidonie-Gabrielle Colette, se prosadila jako ikona své doby, varietní umělkyně a novinářka. Za román „Tulačka“, příběh mladé talentované ženy, která se po rozvodu živí jako tanečnice, pro nějž inspiraci čerpala i ze svého vlastního života, získala prestižní literární Goncourtovu cenu. Její knihy získaly velký ohlas i za hranicemi Francie. Byla rozvedená, finančně nezávislá a svobodně rozhodovala o své sexualitě. Svým dílem i svým životem, ukázala ženám, že jejich tělo není tabu, a že mají svobodu na dosah.
Vysílání: 11.10., 21.50 hod., ČT art
Opakování: 16.10., ČT art

Na plovárně s Olgou Walló
Rozhovor Marka Ebena s překladatelkou, spisovatelkou a legendární režisérkou dabingu. Režie J. Hojtaš (Premiéra). Olga Walló (*1948) vystudovala psychologii na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Působila jako psychoterapeutka pacientů postižených rakovinou, přičemž využila nejen znalosti profese, ale také vlastní zkušenosti s nemocí, o které napsala knihu Sekundární zisky: neutíkejte před rakovinou prsu. Ráda cestuje a píše beletrii. Je autorkou trilogie Věže Svatého Ducha, v níž se inspirovala osudy vlastní rodiny a dalších románů, mezi které například patří Kráčel po nestejně napjatých lanech, Jak jsem zabila maminku, Muž, který polykal vítr a Příběhy zvířat nebo Zpráva o nezdaru. Celý život se však věnovala hlavně dabingu a překladům.
Vysílání: 13.10., 21.10 hod., ČT art
Opakování: 17.10., ČT2

Písně českých básníků (6/10)
Život a dílo Jiřího Ortena a druhý život jeho veršů ve zhudebněné podobě. Nový cyklus České televize, jehož průvodcem je písničkář Tomáš Klus. Účinkují: L. Pospíšil, V. Mišík, J. Kunze a další. Režie A. Sirotková (Premiéra). Nový cyklus ČT, kterým provází Tomáš Klus, je věnovaný českým básníkům 20. století, jejichž básně zhudebnili muzikanti napříč žánry populární hudby. Jiří Orten se v české populární hudbě sice nejvíc neproslavil vlastním textem, největší hit Píši Vám, Karino interpretovaný Lubošem Pospíšilem napsal Pavel Šrut, ale i tak se Ortenovy básně dostaly na play listy českých zpěváků. Počínaje Karlem Černochem, přes skupiny Hmm... a Kofe-in až po Vladimíra Mišíka, který Ortenovu básničku z roku 1938 zařadil v roce 2019 na svoje nové album.
Vysílání: 13.10., 21.40 hod., ČT art
Opakování: 16.10., ČT art
 
| 4.10.2021 16:10:22 Redakce |             | Foto: Česká televize |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
Starší články
 
Přáníčka.net 
 
Z jiných oblastí ... /
Divadlo
Hudba
Opera/ Tanec
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru