Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Divadlo žije! 
 
Starší články... /
 
 
Z éteru
 
České filmové tipy 41. týden Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Můj vysvlečenej deníkMůj vysvlečenej deník
Johana má tři kamarádky, dva kamarády, tátu a macechu. Počty kamarádů a rodičů se ale změní, když se nečekaně zamiluje... Veronika Kubařová v hlavní roli komedie s příchutí romantiky. Koprodukční snímek ČT (2012). Dále hrají: P. Špalková, I. Bareš, S. Stašová, V. Žilková, J. Plesl, B. Kohoutová, S. Černodrinská, Š. Vaculíková, M. Šoposká, O. Mataj, M. Skořepa a další. Scénář: J. Hlaváč, M. Dolenský a J. Rubínová. Kamera M. Gahut. Režie M. Dolenský. Komedie s příchutí romantiky i hořkosti vznikla podle knižního bestselleru sedmnáctileté studentky Johany Rubínové. Johana (V. Kubařová) žije s otcem (I. Bareš) a nevlastní matkou (P. Špalková). Její maminka zemřela, když byla malá. Před dvěma lety zažila první velkou lásku, která ale skončila sebevražedným pokusem. Od té doby se Johana snaží milostným karambolům vyhýbat. Štěstí ale nemá – s klukem, do něhož se zamiluje, ji podvede její nejlepší kamarádka. Johana se snaží vzpamatovat ze zklamání a zároveň pátrá v rodinné historii, aby se dozvěděla víc o smrti své matky. To, co zjistí, její život obrátí naruby. A Johana si musí připustit, že lidé, mezi nimiž dosud žila, jsou jiní, než si myslela. O některých to platí v dobrém, o jiných ve zlém...
Vysílání: 11.10., 22.20 hod., ČT1

Dvojí život Jaromila Jireše
Dramatické osudy spolutvůrce nové vlny českého filmu (2002). Vzpomínají Z. Adamovská, T. Brodská, V. Žilková, K. Smyczek, M. Ondříček a další. Režie L. Cingrošová. Režisér Jaromil Jireš je podepsán pod filmy Žert, Valerie a týden divů, Lev s bílou hřívou, Mladý muž a bílá velryba, Útěky domů, Katapult, Učitel tance aj. Do jeho filmografie patří i řada významných dokumentů a televizních prací. V jeho osobním osudu se prolínají dva zcela odlišné rysy. Na jedné straně způsob života, který se neobejde bez společnosti a potřeby sdílení významných okamžiků, na straně druhé okamžiky introvertního osamění. Dvoupólovost jeho povahy a určitou nevyrovnanost v životě od vyhledávání neustálé společnosti po její naprosté odmítání, se snaží zachytit tento dokument.
Vysílání: 12.10., 22.25 hod., ČT1
Opakování: 15.10., ČT1

A pobežím až na kraj sveta
Slovenský psychologický film o malé dívce, porozumění a dětské fantazii (1979). Hrají: A. Lakatošová, I. Mistrík, H. Pastejříková, O. Adamčíková, M. Vránová, M. Zatovič, V. Strnisková a další. Režie Peter Solan (Ve slovenském znění) (Premiéra). V roce 1979 natočil režisér Peter Solan citlivý příběh podle knihy Márie Ďuríčkové „Majka Tárajka“ o dvanáctileté dívce s vrozenou zdravotní vadou. Majka sice působí jako obyčejná malá holka, co jezdí na kole, potlouká se po kraji a má svou sbírku ubrousků, ale kvůli svému handicapu je terčem posměchů některých dětí a jen opatrně navazuje nová přátelství. Porozumění ve svém okolí se jí nedaří nalézt, a tak se často uzavírá do sebe a nechává svou fantazii volně létat. Jedinou její opravdovou kamarádkou je Jana, se kterou se nemá bavit kvůli konfliktu mezi jejich matkami. Tajně se spolu scházejí a dopisují si přes tzv. mrtvou schránku pod skálou a společně sní o tom, že jednoho dne dojdou až na kraj světa.
Vysílání: 11.10., 22.45 hod., ČT art

Umění dabingu – Ceny Františka Filipovského 2021
Je dabing umění? Měl by plně sloužit originálu a zvukově jen kopírovat, nebo si může dovolit i mírně pozměnit původní dílo? Dokumentární nahlédnutí do této problematiky očima našich předních dabérů spojené s předáváním dabingových Cen Františka Filipovského v Přelouči. Režie D. Hnát (Premiéra). Po válce se v Československu stal malý zázrak. Vznikla úplně nová umělecká disciplína – dabing. U nás se jí věnovali ti nejlepší herci a není proto divu, že je český dabing světově unikátní tím, že původní dílo i trochu „počešťuje“. Moderátor a herec Ondřej Kepka se při příležitosti letošního udílení Cen Františka Filipovského za dabing zeptá hereckých mistrů tohoto oboru, zda má podle nich dabing v dnešní době smysl a jestli si může dovolit původní dílo i pozměnit.
Vysílání: 12.10., 22.35 hod., ČT art

7 zabitých
Kronika sedmi dní, v nichž mladá zdravotní sestra Jenka hledá lásku a dobrodružství. Český film (1965). Hrají: S. Bartošová, R. Brzobohatý, F. Němec, M. Drahokoupilová, M. Marešová a další. Scénář J. Mašínová, která právě dnes slaví 80 let, a P. Kohout. Kamera J. Illík. Režie P. Kohout. Je neděle odpoledne a osmnáctiletá zdravotní sestra Jenka (S. Bartošová) odchází na schůzku se svým přítelem Filipem, který má přijet z kasáren. Místo něho však dorazí jejich kamarád Míla (F. Němec), co jej omlouvá, a chce jí pro dnešní večer dělat společnost on. Jenka na Filipa stále myslí, ale něco ji táhne dál, a právě od tohoto večera ji čeká sedm perných dní, nebo spíše večerů, plných zvláštních setkání a nevinného flirtování, kdy nejen že začne poznávat různé muže, ale především sama sebe. Nejvíc do jejího života zasáhne doktor Bohdan (R. Brzobohatý), jehož doprovází nevyřešená minulost... Prozaik, básník, novinář a dramatik Pavel Kohout se v oblasti filmového průmyslu pohyboval již na počátku 50. let coby scenárista. Hned jeho prvním spoluscenáristickým počinem se stal, také v souladu s jeho tehdejším stranickým přesvědčením, budovatelský snímek Vladimíra Vlčka Zítra se bude tančit všude. Po svém tzv. „vystřízlivění“ v období destalinizace do jeho tvorby pronikala témata pochybnosti a kritičnosti s důrazem na psychologickou hloubkou postav prožívajících vnitřní krizi – Zářijové noci – 1957, Cesta zpátky – 1958, Taková láska – 1959. V uvolněných šedesátých letech se dostal také k filmové režii a v roce 1965 natočil dva snímky – Svatba s podmínkou dle vlastního námětu a epizodicky laděnou hořkou komedii 7 zabitých podle scénáře své budoucí ženy Jeleny Mašínové. V hlavní roli stanula debutující Stanislava Bartošová.
Vysílání: 14.10., 20.15 hod., ČT art
 
| 4.10.2021 17:10:46 Redakce |             | Foto: Česká televize |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
Starší články
 
Divadlo žije! 
 
Z jiných oblastí ... /
Divadlo
Hudba
Opera/ Tanec
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru