Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Přáníčka.net 
 
Starší články... /
 
 
Z éteru
 
Literární tipy 42. týden Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
G. Lollobrigida (Cervantes)Cervantes
Bouřlivé mládí autora Dona Quijota v hvězdně obsazeném snímku. Španělský koprodukční film (1967). Hrají: H. Buchholz, G. Lollobrigida, J. Ferrer, L. Jourdan, F. Rey a další. Režie Vincent Sherman. Svůj životopis Miguela de Cervantese natočil Vincent Sherman v roce 1967 – v barvě a s hvězdným obsazením. Ve snímku se objevili Horst Buchholz, Gina Lollobrigida, José Ferrer, Louis Jourdan či Fernando Rey. Zobrazuje mladého Cervantese jako chudého, leč ctižádostivého mladíka, který se nevyhýbá soubojům ani milostným eskapádám. Ústřední osou příběhu je pak konflikt Svaté ligy s Turky včetně slavné bitvy u Lepanta, která stála Cervantese ruku. Zmrzačený námořník je později zajat alžírskými piráty a odvlečen jako otrok do Alžírska, kde osnuje plány na vzpouru a útěk, aniž by tušil, že si jej budoucí generace zapamatují jako spisovatele. Ačkoli vynikal dobrodružnými situacemi a zvraty, nedočkal se Cervantesův život takového množství adaptací jako jeho nejslavnější román. Děj Dona Quijota v kombinaci s osudy jeho autora zachycuje například snímek Muž jménem La Mancha (1972). Z novějších filmových zpracování se nabízí Muž, který zabil Dona Quijota (2018), projekt však režisér Terry Gilliam dokončil až na druhý pokus. O jeho prvním katastrofickém natáčení a boji s vlastními větrnými mlýny vypráví dokument Ztracen v La Mancha (2002).
Vysílání: 22.10., 21.50 hod., ČT2
Opakování: 23.10., ČT2

Jane Austenová za zavřenými dveřmi
Jak žila a co inspirovalo anglickou spisovatelku Jane Austenovou? Životní příběh světoznámé autorky milostných románů. Dokument BBC (Premiéra). Dokumentární putování po anglických sídlech a přímořských letoviscích, kde Austenová během života pobývala, doplněný citacemi z její korespondence a díla. Pořadem provází britská historička, autorka, kurátorka a televizní moderátorka, Lucy Worsleyová.
Vysílání: 19.10., 22.35 hod., ČT art
Opakování: 24.10., ČT art

Písně českých básníků (7/10)
Život a dílo Josefa Kainara a druhý život jeho veršů ve zhudebněné podobě. Nový cyklus České televize, jehož průvodcem je písničkář Tomáš Klus. Účinkují: J. Suchý, E. Olmerová, K. Plíhal, M. Prokop a další. Režie A. Sirotková (Premiéra). Nový cyklus ČT, kterým provází Tomáš Klus, je věnovaný českým básníkům 20. století, jejichž básně zhudebnili muzikanti napříč žánry populární hudby. Josef Kainar byl nejen básník, ale také muzikant a textař. Jeho písně Blues železničního mostu, Černá kára nebo Mrtvý vrabec se staly evergreeny. Ale jeho vlastní básnické dílo si na zhudebnění muselo počkat. Jako třeba v případě básně ze sbírky Nové mýty (1946) Stříhali dohola malého chlapečka.
Vysílání: 20.10., 21.40 hod., ČT art
Opakování: 23.10., ČT art

Ceny Ministerstva kultury 2021
Přímý přenos slavnostního večera z Nové scény Národního divadla, kde budou oceněni významní tvůrci v oboru divadla, hudby, výtvarného umění a architektury, filmu a literatury. Pořadem provází S. Witowská. Kamera J. Špelda. Režie O. Kepka. Letošní předávání cen bude mít kromě pocty laureátům ještě jednoho společného jmenovatele – připomínku významného výročí české kultury 20. století. Tím je sto a jeden rok od založení uskupení Devětsil, které samo sebe charakterizovalo jako Svaz moderní kultury. Bylo to společenství umělců nejrůznějších oborů, představitelů generace, která zásadním způsobem určila další směřování českého umění a kultury. Mezi jmény Devětsilu najdeme kupř. básníky V. Nezvala a J. Seiferta, prozaika V. Vančuru, hudební skladatele J. Ježka a E. F. Buriana, výtvarníky J. Štyrského a Toyen, herce J. Voskovce a J. Wericha a mnohé další. Připomínka stého výročí založení Devětsilu, provázená hudbou jeho autorů a karikaturami A. Hoffmeistra byla plánována už na loňské předávání cen, ale to se nakonec kvůli protiepidemickým opatřením nemohlo konat veřejně. Význam tvůrců Devětsilu je ale pro českou kulturu zásadní, a proto stojí za to si je připomenout i s ročním zpožděním.
Vysílání: 24.10., 20.15 hod., ČT art
 
| 11.10.2021 15:10:10 Redakce |             | Foto: Česká televize |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
Starší články
 
Divadlo žije! 
 
Z jiných oblastí ... /
Divadlo
Hudba
Opera/ Tanec
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru