Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Divadlo žije! 
 
Starší články... /
 
 
Z éteru
 
Výtvarné tipy 42. týden Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Příběhy domů: Zlínský mrakodrapNejúžasnější mosty světa: Ocelové mosty
Jsou mimořádně trvanlivé a multifunkční. Udivují nejen svými obřími rozměry, ale také armádou dělníků, kteří je udržují v dobrém stavu. Ať už jde o historický most v Sydney nebo ultramoderní obří mosty v Číně. Německý dokumentární cyklus. Ocelové mosty jsou nejuniverzálnější ze všech obrovských staveb v mostním stavitelství a také jsou neuvěřitelně odolné. Ze všech druhů mostů jsou schopny odolat největším objemům dopravy a překlenout extrémní terén. Jejich ohromné rozměry a podmínky, kterým jsou vystaveny, představují jak pro konstruktéry, tak pro údržbu náročný úkol. Dobrý poměr mezi silou a hmotností konstrukční oceli, která se začala zvýšenou měrou používat koncem devatenáctého století, poskytuje architektům velmi snadný a nákladově efektivní způsob, jak stavět, což je velmi důležité zejména v případě špatného podloží. Díky tomu první ocelové mosty, které byly postaveny, dodnes odolávají náporům větru a různým rozmarům počasí. Hurikán takový most nestrhne díky tomu, že jeho konstrukce je otevřená, mřížovitá a větru neklade velký odpor, protože skrz ni snadno profoukne. Největším nepřítelem ocelových mostů je koroze. Na ochranu proti jejímu působení se ocelové mosty pokrývají vrstvami ochranných nátěrů, což je ovšem nikdy nekončící práce. Pouze pečlivá údržba dodává ocelovým mostům životnost sto a více let. Ještě úžasnější je, že dva z největších ocelových supermostů pocházejí ze třicátých let dvacátého století a bez problémů vydržely až dodnes trvalou zátěž. Tyto mosty stojí jeden v Austrálii a druhý v Indii. Překvapivé ale je, že u každého spočívá těžiště údržby v něčem jiném. U jednoho je to neustálé natírání dalšími a dalšími vrstvami nátěru, u druhého každodenní odstraňování ptačích hnízd. Typickými znaky ocelových mostů jsou příhradová konstrukce a velké oblouky. Nedávný přírůstek do rodiny ocelových mostů s multifunkčními dopravními koridory se nachází v čínské megapoli Čchung-čching. Také v Japonsku mají vysokánský ocelový most, který je ale architektonicky propracovanější a elegantnější než jeho čínský protějšek. V tomto dílu uvidíte pestrou přehlídku těch nejúžasnějších ocelových mostů světa.
Vysílání: 18.10., 15.20 hod., ČT2
Opakování: 22.10., ČT2

Příběhy domů: Zlínský mrakodrap
Slavná připomínka slavné éry a její osudy (2008). Dokument M. Švihálka a J. Bařinky. Nějak se rozumělo samo sebou, že v Baťově Zlíně muselo být všechno největší, nejvyšší, nejdokonalejší a nejmodernější. Tak se na konci třicátých let zrodila ve Zlíně i slavná budova číslo 21, nejvyšší stavba předválečného Československa. Budova byla samozřejmě koncipována jako administrativní, ale lze ji svým způsobem považovat i za obytnou. Vždyť J. A. Baťa si do ní nechal zabudovat unikátní výtah velikosti zvíci obývacího pokoje, v němž hodlal nejenom úřadovat, ale i přebývat.
Vysílání: 19.10., 14.20 hod., ČT2

Mona Lisa – žena za portrétem
Nejslavnější, nejcennější, ale i nejzáhadnější obraz na světě. Německý dokument z cyklu touha po vědění (Premiéra). Mona Lisa od renesančního mistra Leonarda da Vinciho je nejslavnějším obrazem na světě. Je vystaven v pařížském Louvru a každoročně přitahuje miliony obdivovatelů. Portrét ženy s tajemným úsměvem a pohledem, který jako by se vždy soustředil na pozorovatele, je strhující. Obraz už po staletí zajímá také vědce. Pravděpodobně nejdůležitější otázkou, která stále vrtá hlavou historikům umění, je identita ženy na obraze. Koho přesně Leonardo da Vinci namaloval? Jako zvlášť pravděpodobné se jeví dvě teorie. Podle jedné byla Mona Lisa manželkou obchodníka s hedvábím z Florencie. Druhá spekuluje, že portrét visící v Louvru je idealizovaným obrazem matky, který objednal Giuliano de' Medici pro svého nemanželského syna Ippolita. Pátrání po pravdě zavedlo mnoho vědců hluboko do historických archivů a odborníci při analýze legendárního portrétu použili mnoho nejmodernějších metod.
Vysílání: 21.10., 15.25 hod., ČT2
Opakování: 22.10., ČT2

Na plovárně s Miroslavem Bartákem
Rozhovor Marka Ebena s předním českým karikaturistou. Režie J. Hojtaš (Premiéra). Miroslav Barták (*1938) vystudoval vojenskou námořní akademii v Bulharsku. Jako lodní inženýr se celá šedesátá léta plavil u Československé námořní plavby, pak se začal živit jako karikaturista na volné noze. Od roku 1970 je kmenovým spolupracovníkem švýcarského humoristického časopisu Nebelspalter a pracuje i pro curyšský Das Magazin. V roce 1990 byl zvolen prvním předsedou České unie karikaturistů, funkci zastával do roku 1998. Za svou tvorbu vtipů, které se obejdou beze slov, získal řadu ocenění.
Vysílání: 20.10., 21.10 hod., ČT art
Opakování: 24.10., ČT2

Nejvýznamnější malíři: od impresionismu k abstrakci (7/12) - Georges Braque
Životní příběhy a průřez tvorbou nejvýznamnějších malířů od impresionismu k abstrakci. Francouzský dokumentární cyklus (Premiéra). U zrodu kubismu stáli malíři Pablo Picasso, Georges Braque a Fernand Léger. K hlavním rysům kubismu patří deformace tvarů skutečných předmětů. V malířích sice přetrvávala touha zobrazovat reálný život, ale chtěli se vyhnout jeho pouhému kopírování nebo imitaci. V dějinách moderního umění bezpochyby šlo o rozhodující hnutí. Georges Braque zprvu studoval práce Paula Cézanna a na jejich základě začal v roce 1906 malovat krajiny kolem L´Estaque na jihu Francie. Své domy ztvárňoval jako krychle, francouzsky „cube“, a proto začal Henri Matisse jeho styl nazývat „kubismem“. Zjednodušení, od něhož se odvozuje původ kubismu, nakonec stálo za Braquovým rozchodem s klasickou vizí malířství. Jako intelektuální otec kubismu vypracoval i pravidla týkající se perspektivy a barvy. Po první světové válce ovšem geometrické tvary opustil a začal malovat zátiší. Toto výtvarné téma ho pak provázelo po zbytek tvůrčí kariéry.
Vysílání: 20.10., 23.10 hod., ČT art
Opakování: 25.10., ČT art

Elliott Erwitt. Ticho má krásný zvuk
Portrétní ohlédnutí za více než 60letou kariérou Elliotta Erwitta, jednoho z ikonických fotografů 20. století. Americký fotograf Elliott Erwitt, jehož snímky jsou stále komerčně úspěšné, zastával od roku 1968 z doporučení Roberta Capy po několik let funkci prezidenta a viceprezidenta světoznámé agentury Magnum a doposud je jejím aktivním členem. Profiloval se nejen jako dokumentární a vyhledávaný žurnalistický fotograf, ale podílel se i na řadě reklamních projektů. Komorně laděný dokumentární portrét z dílny režisérky Adriany Lopezové Sanfeliuové, Erwittovy přítelkyně a bývalé osobní asistentky, nabízí jedinečný vhled do ceněného fotografického archivu a osobní reflexi etablovaného fotografa na sklonku kariéry.
Vysílání: 20.10., 00.00 hod., ČT art
 
| 11.10.2021 15:10:14 Redakce |             | Foto: Česká televize |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
Starší články
 
Divadlo žije! 
 
Z jiných oblastí ... /
Divadlo
Hudba
Opera/ Tanec
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru