Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Přáníčka.net 
 
Starší články... /
 
 
Z éteru
 
Velikáni filmu... Václav Marhoul Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
TobrukMazaný Filip
Tomáš Hanák v hlavní roli ostře nabité parodie. Český film (2003). Dále hrají: V. Cibulková, P. Liška, O. Kaiser, J. Macháček, B. Klepl, V. Preiss, E. Holubová a další. Kamera V. Smutný. Scénář a režie V. Marhoul. Phil Marlowe, osamělý hrdina z románů Raymonda Chandlera a z filmů americké drsné školy, se tentokrát vrací "na místo činu" ve filmové parodii scenáristy, režiséra a producenta Václava Marhoula. Snímek Mazaný Filip vznikl podle Marhoulovy stejnojmenné divadelní hry, která měla premiéru v divadle Sklep v roce 1986. Píše se rok 1937, Philipu Marloweovi je pětačtyřicet a v tomto slzavém údolí provozuje praxi soukromého detektiva. Do jeho kanceláře v Los Angeles jednoho dne vstoupí pochybná existence jménem Charlie Brown, který si Marlowea najme, aby vypátral jeho ztraceného bratra. Nigel totiž včera večer přišel domů tak pozdě... že se dodnes nevrátil. Marlowe zakázku přijme a jeho první kroky vedou do pochybného hotelu Central. Brzy se však okruh podezřelých zúží. V jeho středu jsou osoby z nejvyšších kruhů: zazobaný italo-americký mafián Paolo Perrugini a hollywoodská hvězda první velikosti Velma Hatfieldová.
Marhoulův film nejvíc využívá atmosféry amerických kriminálních filmů čtyřicátých let, ale kromě toho obsahuje na sto padesát citací z jiných filmů, od Limonádového Joea až po Matrix. Philipa Marlowa představuje jeden z předních členů divadla Sklep, Tomáš Hanák. V dalších rolích uvidíte dlouhou řadu vynikajících českých herců, mj. Vilmu Cibulkovou, Pavla Lišku, Viktora Preisse, Evu Holubovou, Jaroslava Duška, Jiřího Macháčka, Ivana Trojana a další.
Vysílání: 24.10., 21.40 hod., ČT2

Tobruk
O lidské touze přežít a o osudech vojáků 11. československého pěšího praporu v severní Africe na podzim 1941. Filmem připomínáme 80. výročí legendární bitvy o strategický přístav, v níž bojovníci naší armády prokázali neobyčejnou odvahu a statečnost. Koprodukční snímek ČT (2008). Hrají: J. Meduna, P. Vaněk, R. Nebřenský, M. Novotný, P. Stach, P. Lněnička, M. Hádek, A. Polák, K. Rímský, M. Nahálka, R. Fiala, M. Krátký, P. Halberstadt a další. Kamera V. Smutný. Scénář a režie V. Marhoul. Filmové zpracování příběhu vojáků Československého 11. pěšího praporu – Východního, kteří pod vedením pplk. Karla Klapálka na podzim 1941 úspěšně bránili pozice u přístavního města Tobruk, je holdem všem válečným veteránům II. světové války. Na osudech dvou nováčků, zařazených na podzim 1941 před boji o Tobruk do československé jednotky, se odehrává drama sebevědomí a vzpoury, hrdinství i přirozené lidské touhy po přežití. Dva hlavní hrdinové příběhu Pospíchal (J. Meduna) a Lieberman (P. Vaněk) přicházejí k jednotce těsně před nasazením do boje. V zápase o holé přežití jsou jejich ideály konfrontovány se syrovou skutečností pouštní války, stejně jako s nejrůznějšími postoji a charaktery podmíněnými hrůzou boje muže proti muži. Snímek Václava Marhoula uvádíme v roce, kdy si připomínáme 80 let od největší vojenské akce československých vojáků v rámci bojů na Středním východě. Celkem 634 československých vojáků se účastnilo úspěšné obrany nacisty obleženého severoafrického přístavu Tobruk.
Vysílání: 18.10., 21.45 hod., ČT2

11 barev ptáčete
Dokument zachycující vznik unikátního filmu Nabarvené ptáče, od režisérova zaujetí knižní předlohou, přes úsilí o získání práv až po natáčení náročného epického příběhu. Ve filmu vystupují: V. Marhoul, P. Kotlár, V. Smutný, U. Kier, L. Dyblik, J. Čvančarová, S. Skarsgard, H. Keitel a další. Scénář, kamera a režie V. Kopecký (Premiéra). Režisér, scénárista a kameraman Vojtěch Kopecký se jako dokumentarista podílel i na předchozím filmu Václava Marhoula (Deník Tobruk), tentokrát však vytvořil dvouhodinový, takřka epický dokument, který nechce být jen tradičním „filmem o filmu“, ale sleduje od samého počátku celou dlouhou a svízelnou pouť Marhoulova filmového díla: od prvních chvil zaujetí knihou Jerzy Kosinského Nabarvené ptáče, která se stala v devadesátých letech minulého století takřka literární ikonou, přes složitý boj o filmová práva, nezištnou profesionální podporu i nedůvěru na samém počátku. V jedenácti oddílech dvouhodinového dokumentu prolíná vyprávění režiséra Václava Marhoula s komentářem hlavní dětské postavy Petrem Kolárem, jenž často svérázným způsobem nahlíží svůj krutý osud postavy i svízele natáčení v různých ročních obdobích. Samozřejmě, že charakter své práce komentují i kameraman filmu Vladimír Smutný, stejně jako řada světoznámých herců, kteří se na filmu podíleli (U. Kier, S. Skarsgard, H. Keitel a další). Režisérovi Vojtěchu Kopeckému se ze všech těchto reflexí a vzpomínek podařilo skvěle zachytit atmosféru natáčení, odkrýt kouzla skrytých filmových profesí i nezbytné rituály, které natáčení Nabarveného ptáčete až do poslední klapky nedílně doprovázely.
Vysílání: 18.10., 22.05 hod., ČT art
 
| 11.10.2021 17:10:00 Redakce |             | Foto: Česká televize |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
Starší články
 
Přáníčka.net 
 
Z jiných oblastí ... /
Divadlo
Hudba
Opera/ Tanec
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru