Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Přáníčka.net 
 
Starší články... /
 
 
Z éteru
 
Výtvarné tipy 43. týden Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Starobylé stavby: Mont Saint-MichelNejzajímavější divy starověku (8/10) - Monumenty
Žebříček deseti nejzajímavějších staveb minulosti, od soch z Velikonočního ostrova přes Koloseum či chrám v Karnaku až po Velkou čínskou zeď. Americký dokumentární cyklus (Premiéra). V dávné minulosti vznikly pozoruhodné stavby. Jsou opředené tajemstvím a legendami a jejich dokonalost nás přivádí k úžasu, který zřejmě nikdy neskončí. Dnes v našem cyklu uvidíte monumentální stavby a sochy, seřazené podle svého historického významu a velkoleposti. Těšit se můžeme na záhadné moai z Velikonočního ostrova i poslední ze starověkých sedmi divů světa, Chufuovu pyramidu v Gíze. Bezpochyby nejmonumentálnější stavbou světa je však Velká čínská zeď. Překonala pohoří, čas i války.
Vysílání: 25.10., 20.00 hod., ČT2
Opakování: 26.10., ČT2., 30.10., ČT2

Sto divů světa II (7/13)
Objevování nejzajímavějších míst celého světa. Empire State Building, zámek Cheverny, město Madurai, centrum Ria de Janeira, katedrála a akvadukt v Segovii, chrám Bayon a antické divadlo v Epidauru. Francouzský dokumentární cyklus (Premiéra). Jen málo slavných staveb světa se může chlubit takovou slávou jako Empire State Building. Proto její návštěvu nevynechá snad žádný návštěvník New Yorku. Příznivci starší architektury raději zamíří do zámku Cheverny, který patřil rodině Huraultů, finančníků a důstojníků ve službě několika francouzských králů. Rozhodně ocení i atmosféru města Madurai, krásu centra Ria de Janeira nebo katedrálu a akvadukt ve španělské Segovii. Milovníky ještě dávnější historie uchvátí tajemný chrám Bayon, působivá ukázka khmerského umění v Kambodži, či jedno z nejlépe zachovalých antických divadel nacházející se starověkém Epidauru.
Vysílání: 26.10., 22.35 hod., ČT2
Opakování: 30.10., ČT2., 01.11., ČT2

Starobylé stavby: Mont Saint-Michel
Jaká tajemství skrývají starobylé stavby? Mont Saint-Michel pod drobnohledem a ze všech úhlů pohledu. Dokumentární cyklus (Premiéra). Charakteristickou siluetu pozoruhodného opatství a nedobytné pevnosti zároveň obdivuje celý svět. Ale některá tajemství z historie Mont Saint-Michel stále čekají na odhalení. Co skrývají kameny, ze kterých bylo opatství postaveno a jak dokázalo přečkat největší a nejnásilnější konflikt v dějinách Francie? Z pohledu vojenské strategie se jedná o velmi pozoruhodné spojení architektonických prvků.
Vysílání: 31.10., 14.15 hod., ČT2
Opakování: 03.11., ČT2., 05.11., ČT2

Nejvýznamnější malíři: od impresionismu k abstrakci (8/12) - Gustav Klimt – Egon Schiele
Životní příběhy a průřez tvorbou nejvýznamnějších malířů od impresionismu k abstrakci. Francouzský dokumentární cyklus (Premiéra). Rakouský expresionistický malíř Egon Schiele se narodil roku 1890 poblíž Vídně a zemřel v roce 1918 ve věku pouhých dvaceti osmi let. Jeho matka Marie, rozená Soukupová, pocházela z Českého Krumlova, kde pak i on pobýval a tvořil. Studoval na vídeňské Akademii výtvarných umění, ale tuto konzervativní instituci brzy opustil, následován přáteli, kteří sdíleli jeho novátorské přesvědčení, a společně založili Skupinu nového umění – Neukunstgruppe. Schieleho první práce byly inspirované impresionismem a Vincentem Van Goghem. Velmi záhy ho ovšem přitáhla vídeňská Secese vedená Gustavem Klimtem. Klimt, neobyčejně vnímavý vůči novému secesnímu stylu, byl tehdy jedním z nejvýraznějších členů spolku „Vídeňská secese“. Prvotní nadšení pro dekorativní práci ho ovšem záhy opustilo a vydal se cestou syntézy figurativního a ornamentálního malířství. Maloval symbolistické obrazy s postavami, alegorickými náměty, akty a krajinami a stal se jedním z předních představitelů vídeňské umělecké scény počátku 20. století. Oba malíře pojila fascinace ženami a jejich osudovou smyslností, i když je jejich pojetí aktu na první pohled odlišné.
Vysílání: 27.10., 23.10 hod., ČT art
Opakování: 01.11., ČT art

Velikáni umění II: David Hockney
Portrét nejoblíbenějšího současného britského malíře. Z britského cyklu dokumentů. Nejoblíbenějším současným britským umělcem je David Hockney. V roce 2012 uspořádal výstavu v Londýnské Královské akademii umění. Jmenovala se "Širší pohled" a jejím tématem byla krajina. Měla obrovský úspěch. Filmaři ji zachytili. V roce 2016 se tu konala další Hockneyho výstava, tentokrát zaměřená na portréty. Obě výstavy přitáhly přes sedm set padesát tisíc návštěvníků. Potvrdily přitažlivost dnes už osmdesátiletého umělce, který neztrácí nic ze svého tvůrčího nadšení.
Vysílání: 31.10., 00.30 hod., ČT art
 
| 18.10.2021 09:10:05 Redakce |             | Foto: Česká televize |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
Starší články
 
Přáníčka.net 
 
Z jiných oblastí ... /
Divadlo
Hudba
Opera/ Tanec
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru