Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Přáníčka.net 
 
Starší články... /
 
 
Z éteru
 
Velikáni filmu... Shia LaBeouf Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Borg/McEnroeBorg/McEnroe
Wimbledon, 1980. Tenisový zápas, který přepsal dějiny sportu a navždy změnil i životy obou soupeřů. Sverrir Gudnason a Shia LaBeouf v hlavních rolích švédského koprodukčního dramatu (2017). Dále hrají: S. Skarsgard, T. Novotnyová, D. Bamber, R. Emms a další. Režie Janus Metz. Švédský tenista Björn Borg je považován za nejlepšího tenistu všech dob. Několikanásobný vítěz předních turnajů French open a Wimbledonu byl známý svým precizním a soustředěným stylem, za který se mu přezdívalo Ledový muž. Oproti tomu Američanovi Johnu McEnrovi se přezdívalo Superspratek pro jeho výbušnou povahu, které dával průchod i při zápasech. McEnroe se stal Borgovým vyzyvatelem ve finále Wimbledonu v roce 1980, v zápase, který se do historie zapsal jako jedna z největších sportovních bitev vrcholového tenisu. Hvězdně obsazené koprodukční sportovní drama Januse Metze sleduje Björna Borga (Sverrir Gudnason) na vrcholu jeho kariéry, kdy švédský tenista stojí před obhajobou pátého wimbledonského titulu. John McEnroe je proti tomu na začátku své vrcholové sportovní dráhy, ale okolí pobuřuje více jeho chování na kurtu než sportovní výkony. Snímek Borg/McEnroe sleduje střet dvou na první pohled zcela odlišných mužů a sportovních rivalů, kteří ale mají společného více, než si dokáží připustit. Precizně budovaná psychologická drobnokresba obou mužů se odráží v bitvách na tenisovém kurtu, kde jediná chyba může znamenat pád z výsluní slávy. Debut Januse Metze, který se natáček i v českých lokacích, měl premiéru na prestižním Mezinárodním filmovém festivalu v Torontu a získal řadu ocenění, včetně nominace za nejlepší mužský herecký výkon na Evropských filmových cenách pro Sverrira Gudnasona.
Vysílání: 25.10., 21.45 hod., ČT2

Země bez zákona
Stylový western s hudbou Nicka Cavea o pašeráckém gangu Bondurantových z dob tuhé prohibice. Americké kriminální drama podle skutečného příběhu (2012). Hrají: S. LaBeouf, T. Hardy, J. Clarke, G. Pearce, J. Chastainová, M. Wasikowska, G. Oldman a další. Režie John Hillcoat. Přes zákaz alkoholu se v USA během 20. a 30. let nikdy pít nepřestalo, naopak vznikla rozsáhlá síť podzemních náleven, pašeráckých stezek a tajných palíren napříč státy. Franklin County ve Virginii se dokonce přezdívalo „nejmokřejší okres“, protože díky rozlehlým lesům tu v tichosti mohl pálit whisky kdekdo. Mezi takové podnikavce patří i sourozenecké trio Bondurantových, kterým místní přezdívají nesmrtelní. Nejstarší Howard (Jason Clarke) se totiž jako jeden z mála vrátil z bojišť Velké války a přepil by i duhu. Mlčenlivý Forrest (Tom Hardy) zase jako mladistvý zotavil ze španělské chřipky a při jakékoliv rvačce stojí pevně na nohou. A nejmladší Jack (Shia LaBeouf) se touží svým bratrům vyrovnat, ale zatím marně. Přestože Bondurantovi drží své podnikání s načerno pálenou whisky při zemi a vyhýbají se velkým městům, kde zuří války gangů, střetu se nakonec nevyhnou. Do Franklinu dorazí zkorumpovaný federální agent Charley Rakes (Guy Pearce) s jediným úkolem: ilegální palírny zničit nebo jejich majitele donutit, aby platili tučné výpalné. Bondurantovi se mu jako jediní postaví a Rakes tak udělá cokoliv, aby je pro výstrahu zničil. Přehlížený Jack navíc rozehraje nebezpečnou hru, když se pokusí jednat na vlastní pěst a uzavřít obchod s obávaným chicagským mafiánem (Gary Oldman).
Přestože příběh o pašování alkoholu svádí ke krimi žánru gangsterek, snímek Johna Hillcoata má díky zasazení do ospalého městečka a povaze hrdinů blíže spíš k westernu. Netradičním westernem ostatně byla i předešlá spolupráce Hillcoata s Nickem Cavem na filmu Proposition (2005), který se odehrává v australském vnitrozemí. K oběma dílům napsal Cave scénář a také doprovodnou hudbu, děj Země bez zákona (2012) ovšem vychází ze skutečných událostí a biografické knihy. Matt Bondurant se totiž po skoro sto letech rozhodl složit svému dědečkovi Jackovi a svým prastrýcům Forrestovi a Howardovi neobvyklou poklonu – rodinnou historii sepsal do románu The Wettest County in the World. V samotném Franklinu řada rodin dodnes pálí whisky mimo zákon, ale už jen pro vlastní potřebu.
Vysílání: 31.10., 21.40 hod., ČT2
 
| 18.10.2021 10:10:52 Redakce |             | Foto: Česká televize |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
Starší články
 
Divadlo žije! 
 
Z jiných oblastí ... /
Divadlo
Hudba
Opera/ Tanec
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru