Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Přáníčka.net 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Z éteru
 
Výtvarné tipy 50. týden Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Van Goghovo uchoMarocká města – Marakeš, Fes a Meknes
Cesta po královských městech plných architektonických, kulturních a uměleckých památek. Francouzský dokument. Cesta po královských městech Maroka vede proměňující se krajinou s rozmanitými architektonickými, kulturními a uměleckými památkami. Podnět k jejich stavbě vyšel od různých arabských či berberských vládců, kteří je posléze proměňovali ve svá sídla. Přítomnost královského dvora vtiskla městským budovám monumentálnost, stejně jako architektonickou a uměleckou dokonalost a v neposlední řadě i rozlehlost. Je to svět přepychu a nádhery. Královská města se pyšní památkami, které i dnes potvrzují slávu bývalých vládců.
Vysílání: 14.12., 14.25 hod., ČT2
Opakování: 16.12., ČT2., 18.12., ČT2

Vynálezy Leonarda da Vinciho (1/2)
Po stopách vynálezů, které mají prapůvod v geniálních návrzích Leonarda da Vinciho. Dokumentární mini cyklus.m Dopravní prostředky a vynálezy, jejichž potenciál tušil geniální Leonardo da Vinici: padák, vrtulník, kluzák nebo kolo. Da Vinci jako inženýr ve službách milánského vévody Lodovica Sforzy uvažoval o rychlých lodích, které by mohly napadat nepřátelská plavidla. Zajímal se o fenomén létaní. V malířových představách bylo létání příznačně spojené s možností spatřit to, co běžně nevidíme, tedy krajinu z ptačí perspektivy. Francouzský dokument dává slovo současným odborníkům, aby na jeho vynálezy nahlédli z dnešní perspektivy.
Vysílání: 15.12., 14.35 hod., ČT2
Opakování: 20.12., ČT2

Krásné živé památky (15/16) - Karlovarský kraj
Jak se opravuje historická vysoká pec nebo hrad? A jak se žije v nádherném hrázděném statku, který se díky svým zachráncům stal výjimečným unikátem? Mirek Vladyka objevuje příběhy památek, které málem zmizely z mapy, tentokrát v Karlovarském kraji. Režie A. Sirotková.- V nádherné krajině Karlovarského kraje se dá užít sousta výletních a objevitelských dobrodružství. Zjistíme třeba, jak se objevuje dávná a vlastně zaniklá historie v Doupovských horách. Dozvíme se, jak se zachraňuje historická vysoká pec. A od hradního pána si necháme vysvětlit, jak se z nenápadné zříceniny znovu stává monumentální hrad. Začneme v Lipové u Chebu, kde najdeme ojediněle zachovaný typický hrázděný statek chebského typu, navíc precizně zrekonstruovaný. Statek je součástí souboru několika dalších historických památek a společně tvoří vesnickou památkovou rezervaci Doubrava. Jedná se nejucelenější soubor hrázděné lidové architektury chebského typu z 18. a 19. stol. Chebské statky mají bohatě zdobené štíty a patří mezi nejkrásnější hrázděné stavby v Čechách. Nejstarší dům, tzv. Rustlerův statek pochází z roku 1751 a je upravený na soukromé muzeum. Ve skanzenu je možné si udělat představu o tom, jak se v minulosti na statku žilo a jak fungovalo hospodářství.
Vysílání: 17.12., 15.40 hod., ČT2
Opakování: 18.12., ČT2

Jižní Indie – hinduistické chrámy
Úchvatná obrazová cesta za bohatstvím a mystikou historických památek jižní Indie. Francouzský dokument. Indie – jedna z kolébek civilizace. Po sedm tisíciletí se na indickém subkontinentu rozprostíraly velké říše a vznikly tady i čtyři náboženské proudy – hinduismus, džinismus, buddhismus a sikhismus. Ty po mnohá staletí zanechávaly stopy po celé zemi. V současnosti se v jižní Indii se setkáváme s bídou na každém kroku, ale bohatství historických památek a zdejší mystika jsou obdivuhodné. Cíp nořící se do Indického oceánu, poloostrov jako stvořený pro milovníky starobylých hinduistických chrámů, slunečních lázní na plážích v Goa, městské bombajské džungle nebo systému lagun, jezer a řek s kokosovými palmami. Tento kout světa dokáže vzbudit nadšení a nabízí plnou náruč zážitků.
Vysílání: 19.12., 18.30 hod., ČT2
Opakování: 22.12., ČT2., 25.12., ČT2

Van Goghovo ucho
Co se vlastně mohlo stát té osudné předvánoční noci, kdy Vincent van Gogh přišel o ucho? Americký investigativní dokument. V roce 1888 do sluncem zalité Provence na jihu Francie přijel svérázný Holanďan, začínající malíř Vincent Van Gogh. Během svého patnáctiměsíčního pobytu v městě Arles namaluje více než dvě stě obrazů, na nichž zachytí lidi, s nimiž se setkal, a místa, která navštívil. Během této doby však u něj dojde k těžkému nervovému zhroucení, které vyvrcholí krvavým aktem sebepoškození. Pátrání amatérské badatelky Bernadette Murphyové se snaží prokázat, co vedlo geniálního malíře k tragickému činu.
Vysílání: 14.12., 22.45 hod., ČT art
Opakování: 19.12., ČT art
 
| 6.12.2021 10:12:37 Redakce |             | Foto: Česká televize |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
Starší články
 
Divadlo žije! 
 
Z jiných oblastí ... /
Divadlo
Hudba
Opera/ Tanec
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru