Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Gasparáda - mezinárodní divadelní festival J. G. Deburaua Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Přáníčka.net 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Z éteru
 
Česká filmové tipy 25. týden Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Vesničko má střediskováÚsměvy Jana Hřebejka
Dnešním hostem J. Hanzlíka je významný režisér, který zítra oslaví 55. narozeniny (2001). Režie P. Vantuch. Dnešním hostem Jaromíra Hanzlíka bude Jan Hřebejk (*27. 6. 1967). V pořadu si připomeneme Hřebejkovu nominaci na prestižního Oscara za snímek Musíme si pomáhat. Ovšem nejen proto bude Jan Hřebejk hostem dnešního dílu. Vždyť jeho filmy patří v posledních letech k těm nejoblíbenějším. Stačí si připomenout Šakalí léta, Pelíšky či úspěšné televizní Bakaláře a mnoho dalších. Pro mnohé diváky pak budou možná překvapením ukázky i z jeho tvorby scenáristické a herecké.
Vysílání: 26.6., 08.15 hod., ČT1
Opakování: 01.7., ČT1

Vesničko má středisková
Skvělá česká komedie režiséra Jiřího Menzela, při které přijdete na čerstvý vzduch a jiné myšlenky (1985). Hrají: J. Bán, M. Labuda, R. Hrušínský, P. Čepek, L. Šafránková, J. Hartl, Z. Svěrák, M. Ježková a další. Scénář Z. Svěrák. Kamera J. Šofr. Mentálně opožděný družstevní závozník Otík Rákosník (J. Bán) způsobuje svému řidiči, panu Pávkovi (M. Labuda), jeden malér za druhým. Pávek je chápavý a trpělivý, ale jen do jisté snesitelné míry. A ta se naplní, když kvůli Otíkovi Pávek při couvání zbourá betonový sloupek jednoho pražského chalupáře. V té době zrovna Otík dostane nabídku, aby svou chalupu vyměnil za byt v Praze. Chudák chlapec netuší, že na jeho domek si brousí zuby vlivný pražský ředitel. Než by měl ale od Pávka přestoupit k cholerickému vzteklounovi Turkovi (P. Čepek), to se raději přestěhuje do velkoměsta...
Komedie scenáristy Zdeňka Svěráka a režiséra Jiřího Menzela patří mezi nejúspěšnější české filmy osmdesátých let. S úspěchem se promítala v řadě evropských i zámořských zemí, získala na 10. mezinárodním filmovém festivalu v Montrealu Zvláštní cenu poroty a byla nominována na Oscara.
Vysílání: 26.6., 20.10 hod., ČT1
Opakování: 27.6., ČT1

Všechno nejlepší!
Jeden den v životě mladého taxikáře, jeden den plný komediálních situací, ale i zásadních změn v jeho životě. Viktor Preiss a Jan Dolanský v hlavních rolích české komedie (2006). Dále hrají: V. Křížová, P. Zedníček, T. Kostková, J. Štěpánková, T. Matonoha, J. Dulava a další. Scénář P. Nepovím a M. Kotík. Režie M. Kotík. Jeden den v životě mladého taxikáře, jeden den plný komediálních situací, ale i zásadních změn v jeho životě. Pražský taxikář Jarda (Jan Dolanský) chce oslavit své narozeniny, všechno má pěkně naplánované a pod kontrolou, tak jako zatím vše ve svém pracovním i soukromém životě. S každým vyjde, všechno zařídí, všichni jsou s ním spokojení. Jarda se prostě "vyzná". Má skvělou manželku, krásný byt, pohodovou práci, novou milenku a spoustu dobrých známostí, jenže do jeho nového taxíku nastoupí muž (Viktor Preiss, od jehož narození v těchto dnech uplynulo 75 let), jemuž osud toho dne také nadělil řadu nečekaných a komplikovaných situací a zásadních rozhodnutí. A tak se pro oba v nečekaném společenství a v celodenním putování proměňuje řada vztahů i hodnot.
Vysílání: 25.6., 14.05 hod., ČT2
Opakování: 28.6., ČT3

Requiem pro panenku
Něha, sobectví, nelidskost i naděje v českém filmu režiséra Filipa Renče s Annou Geislerovou v hlavní roli (1992). Dále hrají: E. Holubová, B. Hrzánová, F. Renč, S. Valentová, J. Hanušová, J. Schmid, V. Nováková, E. Cupák a další. Scénář: F. Renč, I. Chaun a Z. Zelenka. Kamera J. Fándli. Do ústavu sociální péče pro mentálně postižené dívky přivezou policisté čtrnáctiletou Mariku v těžkém psychickém šoku. Její otec se ji totiž pokusil znásilnit. Dívka se snaží upozornit na to, že sem nepatří, a když nikdo nereaguje, chce z ústavu utéct. Dostává se tak do sporu s cynickým personálem i s lhostejným ředitelem. Život v ústavu připomíná peklo. Sadistické vychovatelky týrají postižené dívky a udržují je pod silnými dávkami prášků. Zoufalá Marika přesto nepřestává doufat. Podaří se jí sice uprchnout, je však donucena k návratu. Její spory s vychovatelkami se stále vyhrocují a směřují k tragickému vyvrcholení...
Vysílání: 25.6., 00.10 hod., ČT2
Opakování: 30.6., ČT2

Na plovárně s Davidem Ondříčkem
Rozhovor Marka Ebena se známým českým režisérem a producentem. Režie J. Hojtaš (Premiéra). Režisér a producent David Ondříček (*1969) vystudoval dokumentaristiku na pražské FAMU, je synem věhlasného kameramana Miroslava Ondříčka. Jeho debutem z roku 1996 byl film Šeptej. Poté založil produkční společnost Lucky Man Films, se kterou natočil svůj druhý celovečerní film Samotáři. Ke svému dalšímu filmu napsal scénář s Jiřím Macháčkem a vznikl film Jedna ruka netleská. V roce 2006 následoval Grandhotel podle stejnojmenné knížky Jaroslava Rudiše. Ondříček se věnuje i natáčení reklam a hudebních videoklipů, jeho partnerkou je herečka Martha Issová.
Vysílání: 22.6., 21.55 hod., ČT art
Opakování: 26.6., ČT2
 
| 13.6.2022 11:06:11 Redakce |             | Foto: Česká televize |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
Starší články
 
Divadlo žije! 
 
Z jiných oblastí ... /
Divadlo
Hudba
Opera/ Tanec
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru