Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Gasparáda - mezinárodní divadelní festival J. G. Deburaua Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Divadlo žije! 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Z éteru
 
Dokumentární tipy Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Dal mi jméno MalálaDal mi jméno Malála
Chtěla jen chodit do školy, ale málem pro svůj sen zemřela. Příběh nositelky Nobelovy ceny Malály Júsufzajové. Americký dokument (Premiéra). Před deseti lety se patnáctileté pákistánské školačce Malále a její rodině obrátil život vzhůru nohama. Dívka, která v reportáži BBC vyjádřila svůj postoj ke vzdělávání dívek ve své zemi, byla těžce zraněna tálibánským střelcem a o život bojovala nejprve v Pákistánu a poté ve Velké Británii, kam za ní přicestovala její rodina. V roce 2014 jí byla jako nejmladšímu laureátovi v dějinách udělena Nobelova cena míru. Malála je dnes stále zapálenou aktivistkou, blogerkou, spisovatelkou a influencerkou, jejíž vliv je stejně mimořádný jako její příběh. Film, který vznikl v roce 2015 na základě autobiografické knihy, není pouhým dokumentem, ale obsahuje velmi zajímavé animované pasáže. Od dokončení filmu se mnohé změnilo, z kurážné dívky je dnes vzdělaná vdaná paní, ale její poselství je stále aktuální.
Vysílání: 26.6., 23.15 hod., ČT2
Opakování: 28.6., ČT2

Nezávislý maestro Andrea Camilleri
Filmový portrét italského spisovatele, Andrey Camilleriho, tvůrce populárního komisaře Montalbana. Italský dokument (Premiéra). Italská herečka Teresa Mannino rozkrývá ve sledu dokumentárních rozhovorů životní příběh a taje spisovatelského řemesla Andrey Camillerihio, režiséra, spisovatele a scenáristy, jehož Komisař Montalbano si vydobyl popularitu po celém světě, jak v knižních překladech do více než 30 jazyků, tak i jako televizní seriál s Lucou Zingarettim v titulní roli.
Vysílání: 22.6., 23.20 hod., ČT art
Opakování: 26.6., ČT art

Ikonické páry Hollywoodu (10/10)
Barbara Stanwycková a Robert Taylor. Francouzský dokumentární cyklus o velkých láskách i velkých filmech. Protagonisté poslední části Ikonických párů – Barbara Stanwyková a Robert Taylor – budou pro českého diváka nejméně známí. Jejich osud dokládá, nakolik bezprávnými byli herci upsaní v meziválečné době velkým hollywoodským společnostem. Společnost MGM se prostě rozhodlo, že její největší hvězdy – Stanwycková a Taylor – uzavřou sňatek. Oba s tím souhlasili, a přestože byli povahově rozdílní, respektovali se, byť o ní kolovaly zvěsti, že je bisexuálního založení. Manželství netrvalo dlouho, Taylor byl pověstný svým sukničkářstvím, avšak nadále zůstali dobrými kamarády. Zprvu si Stanwycková osvojila typ „kamarádky do nepohody“, ale pozvolna se převtělila do žen osudových, tajemných a nebezpečných – v těsně poválečném období se i v českých kinech uváděl detektivní příběh Pojistka smrti. Roberta Taylora proslavily počátkem 50. let zejména historické velkofilmy Quo vadis a Ivanhoe, které jsme mohli na televizních obrazovkách spatřit až po pádu bývalého režimu.
Vysílání: 23.6., 22.15 hod., ČT art
Opakování: 24.6., ČT art., 26.6., ČT art
 
| 13.6.2022 11:06:58 Redakce |             | Foto: Česká televize |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
Starší články
 
Divadlo žije! 
 
Z jiných oblastí ... /
Divadlo
Hudba
Opera/ Tanec
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru