Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Divadlo žije! 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Z éteru
 
Literární tipy 27. týden Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Osudové lásky: Zamilovaná paní BettyZáhada hlavolamu
Ve Stínadlech se něco děje... a Rychlé šípy u toho nesmějí chybět. Český dobrodružný film podle románu Jaroslava Foglara (1993). Hrají: O. Hošt, M. Voldřich, D. Diviš, M. Vlasák, J. Richter, K. Zima, M. Hádek, F. Jančík a další. Scénář I. Arsenjev a P. Kotek. Kamera M. Gábor. Režie P. Kotek. Klukovský klub Rychlých šípů – Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka – zjistí, že v temné čtvrti Stínadla se cosi děje. Starý kostelník jim vypráví příběh osiřelého zámečnického učně Jana Tleskače, který byl zároveň zvoníkem v kostele svatého Jakuba ve Stínadlech. Tam také za záhadných okolností zahynul pádem ze zvonice. Rychlé šípy podniknou nebezpečnou výpravu na nepřátelské území. Ve zvonici najdou Tleskačův deník, ve kterém chlapec píše o jakémsi svém vynálezu. Jeho plány ukryl v kovovém hlavolamu, zvaném Ježek v kleci. Návod na vysvobození ježka z klece je v deníku podrobně popsán. Kde se však hlavolam nachází, to musejí Rychlé šípy teprve zjistit. Není to jednoduché: ve Stínadlech totiž vládne drsný chlapecký gang Vontů...
Vysílání: 06.7., 09.30 hod., ČT1

Osudové lásky: Zamilovaná paní Betty
Vztah k Václavu Bolemíru Nebeskému učinil z Boženy Němcové úspěšnou spisovatelku. Z citů k romantickému básníkovi čerpala po zbytek života. Spisovatel Stanislav Motl pátrá po tajemstvích výjimečných mileneckých párů (2020). Režie P. Dražan. S romantickým básníkem a vřelým vlastencem Václavem Bolemírem Nebeským se Božena Němcová seznámila na plese na Žofíně. Byla to láska na první pohled. Mladík mladé ženě imponoval. Když se pak později vraceli ze společného výletu ze Šárky, poslouchala jeho vášnivé vyprávění s takovým nadšením, že se rozhodla stát se také spisovatelkou. Když přišla domů, napsala svou první báseň Ženám českým...
Vysílání: 10.7., 06.25 hod., ČT1
Opakování: 13.7., ČT1., 16.7., ČT1

Bídníci (2/4)
Gérard Depardieu a John Malkovich jako Jean Valjean a Javert – dva soupeři z nejslavnějšího románu Victora Huga. Francouzská koprodukční minisérie (2000). Dále hrají: Ch. Clavier, V. Ledoyenová, E. Lo Verso, Ch. Gainsbourgová a další. Režie Josée Dayanová. Francie, rok 1815, po devatenácti letech těžkých galejí, je vězeň Jean Valjean konečně na svobodě. Setkání s farářem Bienvenuem ho poznamená na celý život. O sedm let později uskutečňuje své poslání pod cizím jménem jako všemi ctěný a vážený pan Madeleine, starosta malého městečka a majitel továrny. Snad by se do konce svého života staral o chudé a zbídačelé, kdyby kdysi neokradl malého kominíčka Petit-Gervaise a ve městě se neobjevil policejní inspektor Javert, který si Valjeana dobře pamatoval z galejí. Málo platné, že ukradenou skývu chleba, dobrodiní faráře a dvě drobné mince Valjean již tisíckrát splatil. Javert je jako buldok a když nabyde jistoty, chce dostat ctihodného Madeleina, nyní už opět Jeana Valjeana, znovu na galeje. Druhá část čtyřdílné minisérie Bídníci začíná ve chvíli, kdy Madelaine (Valjean) s nasazením vlastního života slíbí umírající Fantině, že najde její dcerku a postará se o ni. S Javertem v patách prchá noční krajinou, aby vykoupil od Thénardierových malou Cosettku a začal znovu bojovat o svobodu, a především o možnost splnit své sliby, které dal nejen před Bohem.
Vysílání: 07.7., 20.00 hod., ČT2
Opakování: 09.7., ČT2

Slovenská čítanka: Jana Beňová
Portrét novinářky a spisovatelky, autorky oceněného románu Plán odprevádzania nebo beletrizovaného eseje Flanérova košeľa. Režie Ivan Ostrochovský (Premiéra). Narodila se v roce 1974 v Bratislavě, vystudovala divadelní dramaturgii na VŠMU, pracovala jako reportérka deníku SME, později jako editorka v Divadelním ústavu, spolupracuje také se slovenským Deníkem N. Za román Plán odprevádzania získala v roce 2012 Cenu Evropské unie za literaturu a kniha byla následně přeložena od dvanácti jazyků, včetně angličtiny, němčiny, francouzštiny. Její nejnovější kniha Flanérova košeľa je beletrizovaným esejem popisujícím život slovenského hlavního města. Kniha vznikla jako záznam dvouletého autorčina toulání Bratislavou.
Vysílání: 05.7., 00.20 hod., ČT art
Opakování: 11.7., ČT art

Slovenská čítanka: Mária Ferenčuhová
Portrét uznávané básnířky střední generace, jejíž poslední sbírka Černozem je hypnotickou meditací o konci a přerodu. Režie Ivan Ostrochovský (Premiéra). Narodila se v roce 1975 v Bratislavě, vystudovala filmovou scenáristiku a dramaturgii, postgraduálně dějiny a teorii filmu na VŠMU, studovala v Paříži. Věnuje se poezii, občas próze a uměleckým překladům z francouzštiny. Publikuje v časopisech Fragment, Host, Romboid, Rozrazil či Vlna. V roce 2003 debutovala básnickou sbírkou Skryté titulky. Její pátá kniha básní se jmenuje Černozem a podle kritiky jde o hypnotickou meditaci o konci a přerodu. Individuální osud člověka se v ní propojuje s vesmírem, mrazivě osobní obrazy intimity jako by přesahovaly samy sebe a rozpínaly se do nekonečna.
Vysílání: 05.7., 00.25 hod., ČT art
Opakování: 11.7., ČT art

Slovenská čítanka: Mária Modrovich
Portrét autorky čtyř prozaických knih, v nichž se věnuje otázkám rodinných vztahů (Rozhovor s členkou kultu) nebo mateřství (Flešbek). Režie Robert Kirchhoff (Premiéra). Narodila se v roce 1975 v Bratislavě, vystudovala marketingovou komunikaci a neslovanskou filologii na Univerzitě Komenského. Několik let žila v USA, odkud psala pravidelné sloupky. Její kniha Flešbek sledující životní změny a společenské očekávání spojené s mateřstvím byla v roce 2019 nominována na Cenu Evropské unie za literaturu. Je autorkou čtyř prozaických knih, kromě Flešbeku jsou to ještě Lu & Mira, Tichý režim, ta nejnovější se jmenuje Rozhovor s členkou kultu.
Vysílání: 10.7., 23.35 hod., ČT art
Opakování: 12.7., ČT art

Slovenská čítanka: Ivana Gibová
Portrét talentované autorky generace 30+, jejíž satiricky laděná kniha Eklektik Bastard v sobě spojuje žánr povídky a komiksu. Režie Robert Kirchhoff (Premiéra). Narodila se v roce 1985 v Prešově, vystudovala slovenský jazyk a literaturu. Čtenáře a kritiku zaujala už svou první sbírkou povídek Usadenina, která zvítězila v anketě Debut roku 2013. Její novela Borderline se stala předlohou dvou divadelních inscenací. Obě její poslední knihy byly rovněž nominovány na nejprestižnější slovenskou literární cenu Anasoft litera. Novinka Eklektik Bastard spojuje žánr povídek a komiksu, který si sama nakreslila. Satiricky laděné příběhy vycházejí ze života současné generace 30+, která má internetovou dospělost, ale neměla internetové dětství.
Vysílání: 10.7., 23.40 hod., ČT art
Opakování: 12.7., ČT art
 
| 27.6.2022 11:06:39 Redakce |             | Foto: Česká televize |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
Starší články
 
Divadlo žije! 
 
Z jiných oblastí ... /
Divadlo
Hudba
Opera/ Tanec
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru