Divy starověku (9/10)Památníky kolosálnější než ty současné, obdivuhodná válečná plavidla, technologie, které stále vyvolávají úžas. Americký dokumentární cyklus představuje starověké objevy a vynálezy. Jak dokázali Řekové postavit jednu z nejsmrtonosnějších bitevních lodí starověkého světa? Je možné, že první obrněná bitevní plavidla zkonstruovali stovky let před průmyslovým věkem? A proč stavěl nechvalně známý římský císař své slavné výletní lodě?
Vysílání: 17.7., 10.40 hod., ČT2
Opakování: 20.7., ČT2., 22.7., ČT2
Toulky s Ladislavem SmoljakemZa předním malířem období romantismu Josefem Mánesem (2009). Režie A. Vomáčka. Ladislav Smoljak milým způsobem připomíná některá historická fakta o slavných lidech na místech, kde prokazatelně pobývali. Chodí po hradech, zámcích, městech a vesnicích a vypráví. V dnešním dílu bude putovat po Praze, Chodsku a Čechách pod Kosířem, aby přiblížil pohnutý životní osud malíře Josefa Mánesa. Narodil se totiž nedaleko od Staroměstského náměstí, v Kozí ulici v roce 1820, avšak velkou část svého tvůrčího života strávil na západočeském pomezí. Měl všechny předpoklady, aby se stal prvním českým malířem evropského formátu od dob Škréty a Brandla. Jeho otec Antonín byl úspěšný malíř a profesor na pražské malířské akademii, stejně jako strýc Václav. Josefův život určovala jak bohémská nezávislost, tak obrozenecké ideály, ale také nešťastná láska ke služce a plíživá duševní choroba, která poznamenala jeho poslední léta. Největší dílo Josefa Mánesa je zcela jistě kalendárium na pražském Staroměstském orloji.
Vysílání: 14.7., 01.20 hod., ČT art
Opakování: 17.7., ČT art
Umělci a láska: Gabriele Münterová a Vasilij KandinskijMilostné příběhy slavných uměleckých dvojic. Pokračování francouzského dokumentárního cyklu ARTE (Premiéra). Mimomanželský vztah Vasilije Kandinského a jeho nadané žačky, Gabriele Münterové, která uchovala řadu malířových významných děl ve svém domě v Murnau.
Vysílání: 11.7., 22.15 hod., ČT art
Opakování: 12.7., ČT art., 14.7., ČT art
Příběh Eiffelovy věžeZajímavý pohled do historie a zákulisí nejslavnější stavby Paříže. Francouzský dokument. Po světě je mnoho staveb nesoucí podpis slavného francouzského konstruktéra a architekta Gustava Eiffela. Jedna však nad nimi vyčnívá – slavná Eiffelova věž. Byla postavena u příležitosti stého výročí Velké francouzské revoluce a Světové výstavy, která se v roce 1889 v Paříži konala. Původně měla stát jen 20 let, ale naštěstí ji můžeme obdivovat i dnes. Nejprve bylo přijetí stavby spíše záporné, ale následně i díky malířům a později fotografům došlo ke změně vnímaní a stal se z ní uznávaný objekt.
V dokumentu se podíváme na historii a fungování celého objektu a zjistíme třeba, jak a proč se v průběhu let měnila barva slavné věže.
Vysílání: 14.7., 20.15 hod., ČT art
Opakování: 17.7., ČT art