Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Přáníčka.net 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Z éteru
 
Filmové tipy 28. týden Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
H. Hunterová (Piano)Piano
Vášeň je síla, vůči které jsme bezmocní. Nostalgická romance o lásce, která vzplála v drsném prostředí novozélandské pustiny. Australský film, oceněný třemi Oscary a Zlatou palmou na MFF v Cannes (1992). Hrají: H. Hunterová, A. Paquinová, H. Keitel, S. Neill a další. Scénář a režie Jane Campionová. Snímek Piano byl jedním z nejúspěšnějších filmů roku 1993. Překvapil kritiku i diváky originálním ztvárněním tématu milostného trojúhelníku. Příběh, inspirovaný dobovými fotografiemi a záměrně upomínající na tvorbu Emily Brontëové a Emily Dickinsonové, se odehrává na Novém Zélandu v roce 1870, v období končících střetů Britů s domorodými Maory. Sem, do nehostinného prostředí bělošských osadníků přijíždí z Anglie za novým mužem němá Ada s nemanželskou dcerkou Florou. Přiváží s sebou milovaný klavír, bez nějž nemůže existovat. Zvláštní, uzavřená a oduševnělá žena se neshodne se svým obchodnickým manželem Stewartem, postupně však podléhá jemnému nátlaku jiného muže...
Campionová citlivě a vyzrále pracuje se všemi složkami filmového vyprávění, přičemž klade důraz na neobvyklou atmosféru. Příroda je vůči bílým osadníkům krajně nepřátelská, neustále prší a všude je spousta bahna. Moře je stále bouřlivé, husté stromy jsou jen obtížně prostupné. Vztahy mezi jednotlivými postavami jsou nejednoznačné a jejich charaktery obtížně definovatelné. Strhující výkon podává Holly Hunterová, která za něj byla odměněna Oscarem, Cenou za nejlepší herecký výkon na MFF v Cannes a Zlatým glóbem. Film jako takový získal celkem tři Oscary, Zlatou palmu na MFF v Cannes, tři ceny newyorských filmových kritiků a jedenáct australských filmových cen.
Režisérka Jane Campionová (nar. 1955 v novozélandském Wellingtonu) vystudovala antropologii a malířství, režijní práci se věnuje od počátku osmdesátých let. Za svůj krátký film Slupka (Peel) získala Zlatou palmu na MFF v Cannes. Její filmová dramatizace životních osudů novozélandské spisovatelky Janet Frameové Anděl u mého stolu (1990) byla na MFF v Benátkách oceněna Stříbrným lvem.
Vysílání: 17.7., 23.55 hod., ČT2

U konce s dechem
Jean-Paul Belmondo v hlavní roli filmu, který otevřel novou kapitolu dějin kinematografie. Francouzské psychologicko-kriminální drama (1960). Dále hrají: J. Sebergová, H.-J. Huet a další. Režie Jean-Luc Godard (Ve francouzském znění s titulky). Devátého dubna roku 1933 se narodil Jean-Paul Belmondo. Belmondo není jen herec, Francouz, ikona, je to neopakovatelný fenomén, osobnost mnoha tváří a poloh, ale především ojedinělý "šarmer", jehož kouzlu podléhají a budou podléhat celé generace diváků. Pouhé tři roky před Belmondem se narodil Jean-Luc Godard, který svým celovečerním debutem vstoupil přímo do dějin světové kinematografie a definitivně stvrdil filmové hnutí Nové vlny. Jeho pastiš filmových žánrů zní literaturou, výtvarným uměním, filosofií i noirovým filmem, ale především zní energií a vzmachem šedesátých let. Godard posílá na osudový běh Paříží rebela, který navzdory všem a všemu neúprosně spěje ke svému konci. Godard je anarchista a stejně jako jeho hrdina překračuje pravidla, zažitá klišé a všechna očekávání.
Vysílání: 14.7., 23.45 hod., ČT art

Tajný život Marilyn Monroe (2/2)
Byla krásná, svůdná, okouzlující a celý svět jí ležel u nohou. Kromě štěstí. Druhá část životopisného filmu o jedné z nejslavnějších hereček Hollywoodu. Hrají: K. Garnerová, S. Sarandonová, E. Watsonová, J. D. Morgan, S. Bogaert, J. Noseworthy, E. Davidtzová a další. Režie Laurie Collyerová.
Marilyn Monroeová (Kelli Garnerová) se svému novému terapeutovi Alanu DeShieldsovi (Jack Noseworthy) svěřuje s osobními problémy a pokračuje v líčení svého životního příběhu. Již se zmínila o problematickém dětství, prvním manželství s Jimmym Doughertym, staráním se o duševně nemocnou matku (Susan Sarandonová) i o prvních hereckých úspěších. Dostává se do momentu, kdy se poprvé setkala se svou další osudovou láskou – s legendou baseballu Joem DiMaggiem (Jeffrey Dean Morgan). Jejich manželství však brzy nato ztroskotalo a vzala si dramatika Arthura Millera (Stephen Bogaert). Marylin je tou dobou vycházející hvězdou Hollywoodu a má za sebou jeden úspěšný film za druhým, ale pracovní nasazení, únava a stres ji postupně vedou k nebezpečné závislosti na prášcích a alkoholu, která se stupňuje. To stejné platí i o paranoidní schizofrenii, jež Marylin zdědila po své matce. Marilyn se tak ve svém vyprávění dostává k části života, kdy je i přes svůj dechberoucí šarm na veřejnosti i před kamerou uvnitř čím dál tím víc rozpolcenější a utrápenější...
Vysílání: 17.7., 20.15 hod., ČT art
 
| 4.7.2022 18:07:37 Redakce |             | Foto: Česká televize |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
Starší články
 
Přáníčka.net 
 
Z jiných oblastí ... /
Divadlo
Hudba
Opera/ Tanec
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru