Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Přáníčka.net 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Z éteru
 
Slovenská čítanka Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Zuzana ŠmatlákováSlovenská čítanka: Zuzana Šmatláková
Portrét prozaičky mladší generace, jejíž nejnovější román Nič sa nestalo byl nominován na slovenskou literární cenu Anasoft litera. Režie O. Šálek (Premiéra). Narodila se v roce 1988, vystudovala slovenský jazyk a literaturu na Univerzitě Komenského. Své první texty publikovala časopisecky a čtyřikrát uspěla v literární soutěži Poviedka. Debutovala souborem povídek Exit, který charakterizuje všudypřítomná magická atmosféra, precizní práce s textem, autenticita a motiv úniku z každodenní reality. Za knihu získala mimo jiné Cenu Ivana Kraska. Otázky osobní odpovědnosti reflektuje netradiční formou její nejnovější román Nič sa nestalo. Kniha byla nominována na slovenskou literární cenu Anasoft litera.
Vysílání: 02.8., 23.50 hod., ČT art
Opakování: 08.8., ČT art

Slovenská čítanka: Marek Vadas
Portrét prozaika střední generace, kterého inspiruje tajemná Afrika, kam se opakovaně vrací. Román Liečitel mu vynesl prestižní cenu Anasoft litera i přízeň čtenářů. Režie K. Přibylová (Premiéra).
Vysílání: 02.8., 00.00 hod., ČT art
Opakování: 08.8., ČT art

Jáchym Topol
Portrét oceňovaného českého básníka, prozaika, hudebníka a žurnalisty, který zítra oslaví 60. narozeniny (2017). Režie R. Špaček. Představitel undergroundu Jáchym Topol (*4. 8. 1962), syn básníka a dramatika Josefa Topola a Jiřiny Topolové, dcery spisovatele Karla Schulze, počátkem osmdesátých let odmaturoval a působil jako zpěvák a textař skupiny Psí vojáci (frontmanem skupiny byl jeho bratr Filip Topol). Jeho básně také zhudebnila zpěvačka Monika Načeva. Do roku 1993 byl šéfredaktorem časopisu Revolver Revue, členem redakce týdeníku Respekt od jeho založení v roce 1990 do roku 2007. V letech 2009–2011 působil v redakci deníku Lidové noviny, nyní pracuje jako programový ředitel Knihovny Václava Havla. Za svou spisovatelskou činnost získal řadu prestižních ocenění. V době vzniku jeho GENu obdržel v říjnu 2017 Státní cenu za literaturu za román Citlivý člověk.
Vysílání: 03.8., 22.10 hod., ČT art

Slovenská čítanka: Alena Sabuchová
Portrét mladé prozaičky, která svou druhou knihou Šeptuchy přinesla do slovenské literatury příběhy lidových léčitelek. Získala za ni cenu Anasoft litera a cenu René. Režie P. Klusák (Premiéra). Po studiu scenáristiky a dramaturgie na VŠMU debutovala sbírkou povídek Zadné izby, která zachycuje prostředí autorčina světa a lidi v něm. Získala za ni například Cenu Ivana Kraska. Výrazněji však zaujala především svou druhou knihou Šeptuchy, v níž objevuje magické prostředí polského Podlesí, které si zamilovala. V knize zpřítomňuje témata pominutelnosti optikou dospívající dívky a přináší do slovenské literatury příběhy lidových léčitelek. O úspěchu románu svědčí i to, že za něj získala slovenské literární ocenění Anasoft litera, stejně jako cenu René, kterou udělují slovenští středoškoláci.
Vysílání: 07.8., 23.30 hod., ČT art
Opakování: 09.8., ČT art

Slovenská čítanka: Dominika Moravčíková
Portrét mladé talentované básnířky a prozaičky, u níž kritika oceňuje schopnost využívat nejrůznější literární formy. Režie P. Klusák (Premiéra). Narodila se v roce 1992 ve Strečně, vystudovala muzikologii na Karlově univerzitě. V roce 2019 se stala laureátkou ceny Poviedka a následně zvítězila i v soutěži Básně SK/CZ. Knižně debutovala básnickou sbírkou Deti Hamelnu. Literární kritika ji považuje za zralou mladou autorku a mimořádný zjev ve slovenské literatuře. Uznání si vysloužila i díky schopnosti využívat nejrůznější literární formy. Má za sebou několik tvůrčích stipendií a nyní intenzivně pracuje na své první prozaické knize.
Vysílání: 07.8., 23.40 hod., ČT art
Opakování: 09.8., ČT art
 
| 25.7.2022 09:07:29 Redakce |             | Foto: Česká televize |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
Starší články
 
Divadlo žije! 
 
Z jiných oblastí ... /
Divadlo
Hudba
Opera/ Tanec
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru