Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Přáníčka.net 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Z éteru
 
Filmové tipy 31. týden Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
ProximaGrace Quigleyová
Cesta na věčnost může být pořádně úsměvná. Katharine Hepburnová a Nick Nolte v americké černé komedii o svérázné starší dámě, která svým přátelům zajišťuje služby nájemného vraha (1984). Dále hrají: K. Le Feverová, E. Wilsonová, W. Abel, S. Howard, W. Duell a další. Režie Anthony Harvey. Americká legendární herečka Katharine Hepburnová (1907–2003) se věnovala herectví až do pozdního věku. V závěru své kariéry se sice objevovala spíše v televizních rolích, ale zazářila i v několika celovečerních filmech. Její poslední hlavní rolí na filmovém plátně se stala energická Grace Quigleyová ve stejnojmenné černé komedii z roku 1984. Grace je osamělá vdova, která se jednoho dne stane svědkyní vraždy. Tu má na svědomí nájemný vrah Seymour Flint, jehož se Grace rozhodne najmout, aby jí zabil. Chybí jí však potřebný obnos, a proto zabijákovy služby zprostředkuje dalším nešťastníkům ve svém okolí, kteří se touží konečně odebrat na věčnost. Zájemců ale začíná netušeně přibývat, z čehož začíná být Seymour v rozpacích. Nejenže by rád se svou profesí definitivně skončil, ke Grace ho navíc začíná pojit zvláštní pouto. Zdařilá komedie vyniká laskavým černým humorem a působivými hereckými výkony hlavních představitelů. Vedle Hepburnové se představil hvězdný Nick Nolte.
Vysílání: 07.8., 09.45 hod., ČT2

Koza
Bývalý olympijský boxer se vydává na turné napříč Evropou, aby vydělal peníze pro svou rodinu. Za život svého dítěte bojuje až do úplného konce. Režie I. Ostrochovský (V původním znění s titulky). Bývalý olympionik, boxer Peter Baláž, přezdívaný Koza, se vydává na své poslední zoufalé turné po Evropě. Koza žije se svojí družkou Míšou v "ghettu" pro sociální případy. Ta ale nečekaně otěhotní a je rozhodnutá se dítěte vzdát. Nutí Kozu, aby sehnal peníze na potrat. Koza, který už delší dobu netrénuje, se rozhodne vstoupit opět do ringu, aby vydělal peníze a změnil Míšino rozhodnutí. Se svým manažerem se vydají na "turné", ve kterém nejde o vítězství, ale o to, kolik úderů dokáže Koza vydržet. Film koprodukovala Česká televize, Tvůrčí producentská skupina Kamily Zlatuškové, produkovaly slovenská společnost Sentimentalfilm a česká společnost Endorfilm. Výběr ocenění: goEast Wiesbaden – cena za nejlepší režii a cena FIPRESCI; MFF IndieLisboa – zvláštní uznání; MFF Vilnius – v sekci New Europe New Names Competition a cena CICAE Art Cinema aj.
Vysílání: 01.8., 22.25 hod., ČT art

Zkáza krásou
Příběh Lídy Baarové, herecké hvězdy, pro niž se stala krása darem i prokletím. Dokument Heleny Třeštíkové (2015). Dokumentární film Heleny Třeštíkové a Jakuba Hejny vypráví o nejslavnější československé prvorepublikové filmové hvězdě, herečce Lídě Baarové, která si dokázala podmanit i nejobávanější muže své doby. Vztah s ministrem říšské propagandy Josephem Goebbelsem z ní však brzy učinil národního nepřítele a symbol kolaborantství. Hereččin osobní příběh s proporcemi antické tragédie zároveň zrcadlí samotné evropské dějiny v době nástupu fašismu a později i nástupu komunismu. Dokumentaristka Helena Třeštíková se s Lídou Baarovou osobně setkala v jejím zahraničním exilu na sklonku hereččina života a natočila s ní mimořádně otevřenou zpověď, kterou ve filmu doplňují unikátní domácí i zahraniční archivy spolu s ukázkami nejslavnějších hereččiných rolí.
Vysílání: 03.8., 20.15 hod., ČT art
Opakování: 07.8., ČT art

Noční rozhovor s Romy Schneiderovou
Filmová císařovna Sissi neměla jednoduchý soukromý ani pracovní život. Francouzský dokument. Píše se dvanáctý prosinec roku 1976 a německé novinářce Alici Schwarzerové se podařilo nemožné: celou noc si v Kolíně nad Rýnem povídat s německo-francouzskou filmovou hvězdou první velikosti Romy Schneiderovou. Herečka, kterou obecenstvo miluje už od jejích šestnácti let, kdy zazářila jako mladičká císařovna Sissi a uchvátila srdce zejména německých divaček, je v polovině sedmdesátých let lovnou zvěří bulvárních novinářů a evidentně ještě netuší o svém raném těhotenství (dcera Sarah přišla na svět v červenci následujícího roku). Romy zbývá posledních šest let života a váha štěstí a trápení je nakloněna spíše na tu druhou stranu. V otevřeném rozhovoru Romy popisuje svůj složitý vztah k matce, herečce a údajně i Hitlerově oblíbenkyni Magdě, otčímovi, který ji nejspíše sexuálně zneužíval, ale také o herectví a o velké touze vymanit se ze škatulky "věčné Sissi". Zvukový záznam je doprovázen vzpomínkami Alice Schwarzerové, ukázkami z filmů i archivními záběry, na nichž pochopitelně nesmí chybět ani hereččin slavný expartner Alain Delon.
Vysílání: 04.8., 22.20 hod., ČT art
Opakování: 08.8., ČT art

Proxima
Hledání rovnováhy mezi sny a rodičovskou láskou. Francouzsko-německý film (2019). Hrají: E. Greenová, M. Dillon, L. Eidenger, A. Fatějev, S. Hüllerová a další. Režie Alice Winocour (Premiéra). Astronautka Sarah se připravuje na roční pobyt na oběžné dráze. Jako jediná žena ve vesmírné misi „Proxima" podstupuje psychicky a fyzicky náročný trénink, zatímco pečuje o svou milovanou sedmiletou dcerku Stellu. Perfekcionistka Sarah se snaží v práci podávat stoprocentní a soustředěný výkon, s blížícím se odloučením je to však čím dál složitější. Strhující příběh matky a dcery má navzdory netradičnímu prostředí univerzální téma: hledání rovnováhy mezi osobními sny a rodičovskou láskou.
Vysílání: 04.8., 23.15 hod., ČT art
 
| 25.7.2022 09:07:33 Redakce |             | Foto: Česká televize |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
Starší články
 
Divadlo žije! 
 
Z jiných oblastí ... /
Divadlo
Hudba
Opera/ Tanec
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru