Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Devět křížů (Městské divadlo brno) Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Přáníčka.net 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Z éteru
 
Dokumenty o osobnostech - Slovenská čítanka Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Michal Tallo (Zdroj: duhovyrok.sk)Slovenská čítanka: Zuska Kepplová
Portrét novinářky a několikanásobné finalistky ceny Anasoft litera, která debutovala generační výpovědí Buchty švabachom. Režie A. Slováková (Premiéra). Narodila se v roce 1982 v Bratislavě, vystudovala divadelní dramaturgii na VŠMU. Aktivně se angažuje na poli aktuálních otázek a témata globalizovaného světa se odrážejí také v její tvorbě. Zajímají ji témata identity, zejména postav, které se ocitnou v zahraničí. Do literárního světa vkročila v roce 2011 vítězstvím v soutěži Poviedka. Debutovala generační výpovědí Buchty švabachom. Je několikanásobnou finalistkou nejprestižnější slovenské literární ceny Anasoft litera. V současnosti pracuje jako politická redaktorka a komentátorka slovenského deníku SME.
Vysílání: 16.8., 00.00 hod., ČT art
Opakování: 22.8., ČT art

Slovenská čítanka: Peter Repka
Portrét člena skupiny Osamelí bežci, autora několika básnických sbírek a knihy memoárových povídek Spätné zrkadlo. R. Martin Repka (Premiéra). Narodil se v roce 1944 v Bratislavě, absolvoval Slovenskou vysokou školu technickou. Pracoval jako redaktor časopisu Mladá tvorba. V roce 1973 odešel do Německa, kde se věnuje obchodní činnosti. Společně s Ivanem Laučíkem a Ivanem Štrpkou je členem literární skupiny Osamelí bežci. Debutoval nejprve časopisecky a v literárních almanaších. Je autorem básnických sbírek Sliepka v katedrále, Že-lez-ni-ce, Priateľka púšť, Karneval v kláštore či Relikvie anjelov. Jako prozaik se představil sbírkou memoárových povídek Spätné zrkadlo.
Vysílání: 16.8., 00.10 hod., ČT art
Opakování: 22.8., ČT art

Slovenská čítanka: Michal Tallo
Portrét básníka, literárního redaktora a organizátora soutěže Básně SK/CZ. Připravuje Knihu tmy, v níž si chce posvítit na podoby zla. Režie J. Beran (Premiéra). Narodil se v roce 1993, část dětství prožil v Brně, vystudoval dramaturgii a scenáristiku na VŠMU. Publikoval časopisecky, knižně debutoval básnickou sbírkou Antimita (2016). O dva roky později vydal básnickou sbírku Delta. Ve své tvorbě pracuje s motivy digitálních technologií a sociálních sítí, které spojuje s osobní a vztahovou rovinou.
Vedle poezie se věnuje psaní filmových a literárních recenzí, je redaktorem časopisu o současném umění Vlna, spoluorganizátorem festivalu Novotvar a koordinátorem soutěže Básně SK/CZ. Po dvou básnických sbírkách čerpajících zejména z tématu láska připravuje Knihu tmy, ve které si plánuje posvítit na různé podoby zla.
Vysílání: 21.8., 00.00 hod., ČT art
Opakování: 23.8., ČT art

Slovenská čítanka: Balla
Portrét jednoho z nejpřekládanějších autorů slovenské prózy, mezi jeho zásadní díla patří experimentální román V mene otca a knihy Veľká láska nebo Je mŕtvy. Režie M. Kyšperský (Premiéra). Narodil se v roce 1967 v Nových Zámcích, je absolventem bratislavské Vysoké školy ekonomické. Pracuje jako úředník. Debutoval povídkovou prózou Leptokaria, ve které dominuje absurdní atmosféra a témata smyslu lidské existence. Mezi zásadní díla patří experimentální román V mene otca, který je reflexí muže v důchodovém věku. Za tuto knihu získal nejprestižnější slovenskou literární cenu Anasoft litera. Jeho nejúspěšnějšími tituly jsou knihy Veľká láska nebo Je mŕtvy. Patří mezi nejpřekládanější autory současné slovenské literatury. Téměř kdykoliv, tedy i nyní, pracuje na nové knize.
Vysílání: 21.8., 00.05 hod., ČT art
Opakování: 23.8., ČT art
 
| 8.8.2022 10:08:23 Redakce |             | Foto: Z webu |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
Starší články
 
Divadlo žije! 
 
Z jiných oblastí ... /
Divadlo
Hudba
Opera/ Tanec
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru