Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Devět křížů (Městské divadlo brno) Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Přáníčka.net 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Z éteru
 
Výtvarné tipy 38. týden Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Tom of FinlandSto divů světa II (13/13)
Kouzelná místa světové historie – národní parky Zion a Brice Canyon, bazilika sv. Marka, město Leon, Uměleckohistorické muzeum ve Vídni, zámek Chaumont-sur-Loire, naleziště Dzibilchaltún, univerzita v Salamance. Francouzský dokument. Cest za krásami přírody je ve Spojených státech opravdu nespočet. Zájemci by rozhodně neměli vynechat malý národní park Zion na jihozápadě USA, který proslul svými kaňony vyhloubenými řekou Virgin, nebo národní park Brice Canyon s barevnými geologickými útvary starými desítky milionů let. Milovníci městských památek naopak vyrazí třeba do Benátek obdivovat baziliku sv. Marka, do nikaragujského Leonu nebo do Vídně, aby prozkoumali exponáty věhlasného Uměleckohistorického muzea. Kouzlo starých časů pak můžou připomenout zámek Chaumont-sur-Loire, který leží jižně od Paříže mezi městy Amboise a Bloi, a také univerzita v Salamance, která patří k nejstarším v Evropě. Tajemný svět Mayů pak pomůže odhalit mexické naleziště Dzibilchaltún.
Vysílání: 20.9., 17.15 hod., ČT2
Opakování: 24.9., ČT2., 26.9., ČT2

Památky Indie: Mughalské stavby
Pokračování naučného cestopisného cyklu Svědkové času profesora M. Košuta. Každá epizoda mapuje památky na konkrétní části indického subkontinentu (Premiéra). Pokud bychom chtěli ve světě navštívit zemi plnou kontrastů, protikladů, chaosu a nezměrného bohatství a zároveň neuvěřitelné chudoby – vydejme se do dnešní Indie. Miliarda a 300 milionů jejích obyvatel tvoří jednu z nejhustěji zalidněných oblastí světa. Hovoří více než 400 místními jazyky a z toho dvaceti devíti se domluví víc než milion lidí.
Indický subkontinent můžeme právem nazvat jednou z kolébek civilizace starověku. V době, kdy se v Egyptě stavěly pyramidy, vznikají v povodích Indu a Gangy vyspělé civilizace, které budují rozsáhlá města z pálených cihel. Ve druhém tisíciletí př.n.l. přišli do Indie Árjové. Jejich přičiněním vzniká hinduismus, jehož nejdůležitější dokumenty jsou zapisovány sanskrtem. Ve 3. století př.n.l. se stává většinovým náboženstvím budhismus. Jeho velkým propagátorem byl císař Ašóka. Ale o necelých tisíc let později začíná opět dominovat hinduismus. A právě v tento moment začíná naše čtyřdílné putování po památkách Indie.
Vysílání: 22.9., 15.35 hod., ČT2
Opakování: 26.9., ČT2., 27.9., ČT2

Na plovárně s Ivanou a Janem Bendovými
Rozhovor Marka Ebena s dvojicí architektů, proslulých svými realizacemi zejména v Číně. Režie J. Hojtaš (Premiéra).
Ivana Bendová (*1952), rodačka z Vysokého Mýta, ukončila studium Fakulty architektury ČVUT v Praze v roce 1976. V roce 2007 získala rovněž na fakultě doktorát. V letech 1988-2001 pracovala jako architektka a projektová manažerka v Kanadě, kde se začala v roce 1991 věnovat projektům do Číny.
Jan Benda (*1950), rodák z Jičína, absolvoval v roce 1976 Fakultu architektury ČVUT v Praze. V roce 2007 zde získal doktorát. Koncem osmdesátých let emigroval s manželkou Ivanou do Kanady. Po práci pro tamní architektonické kanceláře začal v roce 1993 také pracovat na projektech do Číny.
Vysílání: 21.9., 21.25 hod., ČT art
Opakování: 25.9., ČT2

Záhady starého Egypta (2/10)
Geniální nápad: první pyramida. Putování Egyptem za jeho úchvatnými památkami, které dodnes svědčí o tajuplné historii dávné civilizace (2008). Režie J. Boněk. Stupňovitá pyramida, vůbec první stavba svého druhu, fascinuje svojí monumentálností i dokonalostí architektonického provedení. Mnozí spekulují o tom, že pro její tvar bylo inspirací vycházející slunce, které se tetelí nad obzorem. Ať již byla ale inspirace jakákoliv, vzniklo na svou dobu nevídaně promyšlené dílo, na jehož stavbě se podílely stovky lidí, a které odolalo zubu času jako připomínka výjimečnosti kultury starého Egypta. Podívejme se tedy na jeho historii a poodkryjme tajemství Džoserovy stupňovité pyramidy v Sakkáře.
Vysílání: 21.9., 02.20 hod., ČT art
Opakování: 25.9., ČT art

Tom of Finland
Finský kreslíř se stal queer ikonou 20. století a přiměl veřejnost vnímat svět ve všech jeho barvách. Finské koprodukční životopisné drama (2017). Hrají: P. Strang, J. Oftebro, W. Dähn a další. Režie Dome Karukoski (Premiéra). Vyznamenaný důstojník Touko Laaksonen se vrací z druhé světové války a velmi rychle zjišťuje, že život ve Finsku v době míru je pro něj stejně znepokojivý. Helsinky jsou prodchnuté homofobií a všichni muži jsou nuceni k tomu, aby se oženili a měli děti. Touko nalézá útočiště ve vlastní umělecké tvorbě, která se začíná specializovat na stylizované homoerotické kresby svalnatých mužů. Laaksonenovo dílo opatřené slavným podpisem „Tom of Finland“ se stalo emblémem celé generace mužů a pomohlo zažehnout plameny gay revoluce. (AČFK)
Vysílání: 25.9., 21.45 hod., ČT art
 
| 12.9.2022 10:09:52 Redakce |             | Foto: Česká televize |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
Starší články
 
Přáníčka.net 
 
Z jiných oblastí ... /
Divadlo
Hudba
Opera/ Tanec
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru