Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Devět křížů (Městské divadlo brno) Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Přáníčka.net 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Z éteru
 
Jiří z Poděbrad portrét husitského panovníka Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Jiří z Poděbrad Jiří z Poděbrad
Dokumentární portrét husitského panovníka. Jiříkova politika založená na toleranci a diplomacii předbíhala svou dobu a musela v tehdejší Evropě pod žezlem papežů tvrdě narazit, stejně jako plán vytvořit středověké "společenství národů" (2009). Připravili I. Frič a P. Čornej. Sám, jakoby ztracen uprostřed bitevní vřavy, hledí udivenýma očima na krveprolití kolem sebe. Právě u Lipan, v nedělním odpoledni 30. května 1434, vstoupil poprvé na scénu velkých dějin dědic rozsáhlých statků v Čechách i na Moravě, který nedávno dovršil čtrnáct let. Podle soudobých představ vhodný věk pro první bitvu.
Jiřího Poděbradského (*23. 4. 1420 – †22. 3. 1471) poznamenala lipanská zkušenost na celý život. Vojenskému řešení politických i náboženských sporů se snažil vyhýbat a raději volil diplomatické prostředky. Rozhodnost mu ale nechyběla. V případě nutnosti neváhal zdvihnout meč.

České království se už poněkolikáté ocitlo na prahu panovnické krize. Roku 1458 se českým králem stal právě Jiří z Poděbrad a brzy si vydobyl respekt. Od začátku své vlády se musel vyrovnávat s obtížným mezinárodně politickým postavením – výraznou většinou učené Evropy i domácími odpůrci byl považován za husitského kacíře a povýšence nízkého původu, který se zmocnil panovnického trůnu neprávem. Jeho převratné a v mnohém svou dobu předbíhající myšlenky nakonec nenašly pochopení a místo evropského sjednocení vedly k dlouholetému konfliktu.
Pořad věnovaný jedné z největších postav našich dějin není jen opakováním známých událostí a dat. Zamýšlí se nad významem, jaký měl český panovník v evropském kontextu, a uvádí na pravou míru řadu interpretací historie.
Vysílání: 21.9., 17.20 hod., ČT2
Opakování: 24.9., ČT2
 
| 12.9.2022 11:09:41 Redakce |             | Foto: Česká televize |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
Starší články
 
Divadlo žije! 
 
Z jiných oblastí ... /
Divadlo
Hudba
Opera/ Tanec
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru