Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Poslední lod (MdB) Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Divadlo žije! 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Filmová scéna
 
Cestopisný cyklus Na vlastní nohy Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Apokalypsa (Na vlastní nohy)Česká televize společně s cestovatelem Rudolfem Havlíkem (a jeho kameramanem Václavem Tlapákem) představili pozoruhodný cestopisný cyklus pod názvem Na vlastní nohy, který má prozatím osm dílů. Bude se vysílat od 31. ledna na ČT 2 každou středu, začíná ekologicky laděným dílem Apokalypsa z prostředí Špicberků.
Společně s oběma cestovateli – jeden před kamerou a druhý za ní se mohou diváci vypravit do nejrůznějších někdy hodně odlehlých částí světa (Od Antarktidy, před Tibet k Patagonii a Sri Lance). Zatímco autor cyklu Rudolf Havlík v dokumentu vystupuje a vizuálně nás vede napříč krajinami, nemluví – komentář k dokumentům namluvil Ondřej Vetchý.

„Chci ukázat, že se lidé mohou vydat po našich stopách a zažít úžasná dobrodružství sami, na vlastní kůži, nebo – lépe řečeno – na vlastní nohy,“ říká Havlík. Tvůrci mají vzor z přírodovědných dokumentů BBC Davida Attenborougha, nicméně podotýkají, že neměli (a patrně ani nikdy nebudou mít takové možnosti jako BBC). Na druhé straně to Havlík považuje i za jistou přednost. „Neuvidíme tak sice všechno, co jsme si naplánovali, a co bychom chtěli, ale zase nám přijde do cesty něco jiného, o čem se nám ani nezdálo.“ Takto se jim sice nepodařilo dočkat se ledních medvědů, ale slzící želva, která stála na počátku těchto dobrodružství, jim zkřížila cestu sama. „Kdysi jsem napsal článek, který se jmenoval Poslední sbohem a byl o mořských želvách. Legenda říká, ž mořské želvy pláčou, když kladou vejce. A tak vznikla jednoduchá myšlenka o vyprávění z cizích zemí. O trochu staromódních výpravách za dobrodružstvím, legendami, zvířaty a přírodou,“ prozrazuje Havlík. Producentka ČT Alena Müllerová dodává: „Od jiných dokumentů podobného typu se cyklus liší meditativní náladou a také tím, že autor projektu je spíše než cestovatelem jakýmsi poutníkem, který se vydává do říše starých příběhů, fantazie a přírody.“ A vy se na tyto cesty můžete vydat společně s ním, či využít tyto dokumenty jako inspiraci pro cesty vlastní.
 
| 29.1.2018 21:01:32 Jana Soprová |             | Foto: Česká televize |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
 
Přáníčka.net 
 
Z jiných oblastí ... /
Divadlo
Hudba
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru