Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Divadlo žije! 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Filmová scéna
 
Hastrman vychází na DVD s bonusem Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Karel Dobrý (Hastrman)Po osmi měsících od premiéry celovečerního filmu Hastrman v kinech, vychází nyní příběh jedné lásky, jedné vášně a jedné krajiny na DVD. Film, který vznikl na motivy stejnojmenné knihy Miloše Urbana oceněné Magnesií Literou, vidělo v kinech 75 tisíc diváků. Romantický thriller byl filmovým debutem Ondřeje Havelky, režiséra hudebních i divadelních představení, herce a hudebníka. Tvůrci na DVD ukazují ve formě bonusu alternativní konec filmu, který je podle nich vzkazem čtenářům knihy.

Hlavní postavou filmu je člověk ve zvířeti a zvíře v člověku – hastrman alias baron de Caus, kterého ztvárnil herec Karel Dobrý. Role charizmatického vodníka byla pro Dobrého první hlavní rolí v celovečerním snímku. Po jeho boku si zahráli Simona Zmrzlá, Jan Kolařík, Jiří Lábus nebo David Novotný. Příběh filmu se odehrává na vesnici ve 30. letech 19. století.
„První část románu, na jehož motivy náš film vznikl, je o zničující vášni, o pudech a boji s nimi. Dokázal jsem si představit obrazový film, kde to, co vidíme, tvoří film, stejně jako to, co slyšíme. Metafora o zvířeti v člověku je zápas, který svádí každý z nás. Na prvním místě je ale příběh,“ říká producent Čestmír Kopecký. Společně s režisérem Ondřejem Havelkou a autorem románové předlohy Milošem Urbanem se všichni shodli, že podstatná je tu milostná linie příběhu a krajina, ve které se děj filmu odehrává. „Ten romantický vnitřní svár člověka se zvířetem mě bavil nejvíc a musím s radostí konstatovat, že Karel Dobrý i Simona Zmrzlá jsou v této interpretaci mimořádní,“ říká Ondřej Havelka. A dodává: „Ten bonus – surová, pracovní verze Epilogu – je takový náš vzkaz čtenářům knihy, aby věděli, že jsme se tématu druhého dílu chtěli alespoň dotknout. Baron si Katynku probudí, i nějaké mordy zkorumpovaných politiků jsme natočili, ale ani tahle minimalistická verze se nám nelíbila. A jsem velmi rád, že jsem sebral odvahu tenhle Epilog vyhodit a přišel na metaforu, která je mnohem výmluvnější – Katynka čeká na své probuzení, ale ten čas ještě nepřichází, protože... však víte.“
Projekce filmu pro diváky pokračují nyní především ve formě alternativní distribuce. Hastrman je k vidění v knihovnách, besed po filmu a ekologickém tématu se účastní i autor knižní předlohy Miloš Urban. Celovečerní snímek Hastrman na podzim v Melbourne s úspěchem zahajoval šestý ročník Česko-slovenského filmového festivalu v Austrálii.
Hastrman vznikl ve společnosti Čestmíra Kopeckého První veřejnoprávní, v koprodukci s Českou televizí – Filmovým centrem, Barrandov Studiem a za podpory Státního fondu kinematografie. Film do kin uvedla společnost CinemArt, která nyní vydává i DVD.
 
| 24.12.2018 12:12:37 Redakce |             | Foto: archiv |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
 
Přáníčka.net 
 
Z jiných oblastí ... /
Divadlo
Hudba
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru